کد خبر : ۳۴۸۳۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ارسال دارو از طریق پوست با روشی نوین

محققان دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور در مطالعه اخیرشان از توسعه روشی جدید برای ارسال دارو خبر داده اند.

ارسال دارو از طریق پوست با روشی نوین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان سنگاپوری در مطالعه اخیر خود موفق به توسعه روشی نوین برای ارسال دارو شده اند و آن روش ارسال دارو از طریق پوست است. دانشمندان طی این مطالعه نشان داده اند که اعمال فشار موقتی روی پوست موش ها می تواند روشی جدید برای ارسال دارو ایجاد کند.

یافته های این مطالعه که در مجله "Science Advances" منتشر شد، نشان می دهد نگه داشتن دو آهنربا در کنار یکدگیر به گونه ای که پوست در میان آنها قرار گیرد باعث ایجاد یک فشار به پوست می شود و به ایجاد تغییرات کوتاه مدت در سد پوست و به طور خاص سبب ایجاد "میکرومنفذ" در زیر سطح آن منجر می شوند.

در آزمایشات، آنها نشان دادند که این میکرومنفذها(micropores) که حدود ۳ میکرومتر هستند می توانند داروها را از سطح پوست به داخل بدن ارسال کنند تا ارسال دارو در بدن راحت تر انجام شود.

محققان این مطالعه اظهار کردند در حالی که ارسال دارو از طریق سوزن و میکرونیدل به پوست آسیب می رسانند، ارسال دارو از طریق میکرومنفذها می تواند راه را هموار کند زیرا آنها بدون درد داروهایی مانند انسولین را به بدن کاربر ارسال می کنند.

نتایج آزمایشات محققان طی این مطالعه بر روی موش ها نشان داد که نانوذرات و انسولین به طور موثری از طریق پوست موش ها به درون بدنشان ارسال می شود.

در تزریق معمولی انسولین به پوست، هنگامی که انسولین خیلی سریع عمل می کند فرد دچار کمی سرگیجه می شود و خطر ابتلا به اثر هیپوگلیسمی وجود دارد اما با این روش جدید داروها به آرامی و بدون ایجاد صدمه ای به پوست به مرور زمان درون بدن ارسال می شوند.

در آزمایشات حیوانات محققان از دو آهن ربا برای اعمال فشار بر روی پوست موش به مدت یک یا پنج دقیقه استفاده کردند و سپس داروی مورد نظر را به راحتی وارد پوست موش ها کردند.

محققان اظهار کردند برای داروهایی که باید آهسته تر و یا در دوزهای کمتری ارسال شوند، یک دقیقه کافی خواهد بود، در حالی که برای تحویل سریع تر داروها، میکرومنفذهای بیشتری لازم است، بنابراین پنج دقیقه زمان لازم است.

کلید واژه :

ارسال دارو از طریق پوست

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha