کد خبر : ۳۴۸۳۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زیست نشانگرهایی که واکنش دارویی مبتلایان به دیابت را پیش بینی می کنند

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، زیست نشانگرهایی را شناسایی کرده اند که می توانند واکنش بیماران مبتلا به دیابت را در برابر دارو پیش بینی کنند.

زیست نشانگرهایی که واکنش دارویی مبتلایان به دیابت را پیش بینی می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از وب سایت رسمی کالج دانشگاهی لندن، پژوهشگران انگلیسی طی بررسی جدید خود، زیست نشانگرهای جدیدی را کشف کرده اند که می توانند افراد مبتلا به دیابت نوع یک را که به داروی ایمنی درمانی واکنش مثبت نشان می دهند، شناسایی کنند. شاید یافته های این پژوهش نهایتا به افراد مبتلا به دیابت کمک کنند تا از عهده مدیریت موثر بیماری خود برآیند.

بدن افراد مبتلا به دیابت نمی تواند هورمون انسولین را که برای کنترل و استفاده از گلوکز ضروری است، تولید کند.

"آباتاسپت"(Abatacept)، یک داروی سرکوب کننده ایمنی است که واکنش ایمنی را در افراد مبتلا به بیماری های خودایمن سرکوب می کند. این دارو می تواند عاملی برای شناسایی زیست نشانگری باشد که به پزشکان کمک می کند تا به تجویز دارو برای افرادی بپردازند که نسبت به آن واکنش مثبت نشان می دهند.

"لوسی واکر" (Lucy Walker)، استاد "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) و سرپرست این پژوهش به همراه همکارانش، سلول های ایمنی خاصی موسوم به "Tfh" را شناسایی کردند که با از بین بردن سلول های تولید کننده انسولین، به بروز دیابت منجر می شوند.

پژوهشگران در این پروژه تلاش کردند تا بفهمند که چرا برخی از افراد، واکنش بهتری نسبت به آباتاسپت نشان می دهند اما برخی دیگر این واکنش را ندارند.

واکر گفت: آباتاسپت در حال حاضر به صورت گسترده برای درمان بیماری های خودایمن به کار می رود.

وی افزود: ما در بررسی های خود دریافتیم که آباتاسپت برای استفاده روزمره مناسب نیست زیرا واکنش ها نسبت به آن متفاوت هستند. شناسایی افرادی که واکنش مثبتی نسبت به این دارو دارند، می تواند به درمان افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون افراد مبتلا به دیابت نوع یک را بررسی کردند و دریافتند که میزان سلول های Tfh با مصرف آباتاسپت کاهش می یابد و ویژگی های بیوشیمیایی سلول ها نیز تغییر می کند.

در این بررسی، از یادگیری ماشینی استفاده شد تا نمونه خون افرادی که واکنش مثبتی نسبت به دارو دارند، با نمونه خون افرادی که واکنش آنها ضعیف است، مقایسه شود.

یادگیری ماشینی توانست تفاوت های میان سلول های Tfh را حتی پیش از درمان تشخیص دهد و ثابت کند که سلول های Tfh می توانند زیست نشانگرهای خوبی برای تعیین واکنش هر فرد نسبت به آباتاسپت باشند.

این پژوهش ، در مجله "Nature Immunology" به چاپ رسید.

 

کلید واژه :

زیست نشانگرها

،

دیابت

ثبت نظرات
captcha