کد خبر : ۳۴۸۲۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از اقدام برای تولید داروی کرونا تا راه اندازی بانک اطلاعات متخصصین سالمندی

سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر تمرکز فعالیت های جهاد دانشگاهی بر موضوعات و مسایل مورد نیاز جامعه، به همکاری های مشترک این واحد در جهت تولید داروهای کرونا، راه اندازی بانک اطلاعات متخصصین سالمندی و سلامت روان، راه اندازی شماره تلفن ملی سلامت روان و آغاز فعالیت در حوزه داده کاوی و علوم شناختی به عنوان برخی از اقدامات مهم این واحد جهاد دانشگاهی طی سال گذشته اشاره کرد.

از اقدام برای تولید داروی کرونا تا راه اندازی بانک اطلاعات متخصصین سالمندی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرج حسینیان در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی با اشاره به تاکیدات  مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر دو مساله امید و جوانان، گفت: فعالیت ها و برنامه های جهاد دانشگاهی هر دو موضوع تزریق امید در جامعه و توجه به جوانان را پوشش می دهد.

وی با اشاره به استفاده از پتانسیل و توان جوانان در مجموعه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: این فعالیت ها در قالب کارگروه های مختلف دنبال می شود و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال 99 حداقل هزار کارشناس در حوزه سلامت روان، سلامت سالمندی و انفورماتیک سلامت جذب کنیم، البته نه در قالب استخدام رسمی، بلکه به صورت حمایت، پشتیبانی و هویت بخشی.

حسینیان با اشاره به تمرکز فعالیت های واحد بر مسایل و معضلات جامعه، "سلامت سالمندی" را یکی از ماموریت های اصلی این واحد عنوان کرد و گفت: "سالمندی" یکی از مهمترین مسایل کشور به خصوص در سال های آینده است؛ به عبارتی در حال حاضر حدود 9 میلیون سالمند در کشور داریم که بر اساس برآوردهای جمعیتی این رقم تا 20 سال آینده به حدود 27 میلیون نفر افزایش می یابد و اگر از امروز در این رابطه برنامه ریزی مشخص و مدونی نداشته باشیم، قطعا در آینده مشکلات و معضلاتی جدی پیش روی ما خواهد بود.

راه اندازی کارگروه "سلامت سالمندی"

وی با اشاره به فعالیت های این واحد در حوزه سلامت سالمندی، اظهار کرد: طی یک سال گذشته کارگروه "سلامت سالمندی" با دو رویکرد مرکز" درمان در منزل امداد" و مرکز "پایش و سلامت"  فعالیت خود را آغاز کرده و در همین راستا "گروه پژوهش سالمندی" با هدف تولید علم و اجرای طرح های پژوهشی راه اندازی شده است.

بانک اطلاعات متخصصین سالمندی راه اندازی می شود

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدام در جهت تثبیت ساختار و ایجاد شبکه نیروی انسانی در حوزه سالمندی، عنوان کرد: در این راستا اقدام در جهت تهیه بانک اطلاعاتی کارشناسان و متخصصین حوزه سالمندی در سراسر کشور، برقراری ارتباط با بدنه دانشجویی رشته های مرتبط با سالمندی به هدف جذب پتانسیل ها و ایده های موثر و اجرای پروژه های مشترک با ارگان ها و سازمان های متولی حوزه سالمندی از جمله بهزیستی و شورای ملی سالمندی برخی از اقداماتی است که در این راستا انجام می شود.

همکاری مشترک با ارگان ها و سازمان های اجرایی مرتبط

حسیسنیان با اشاره به همکاری مشترک و ارتباطات این معاونت با نیروی انتظامی، وزارت ورزش، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، ایران و تهران با محوریت سالمندی، اظهار کرد: همچنین با سازمان های بازنشستگی کشور، تأمین اجتماعی، شهرداری تهران و سایر ارگان ها و سازمان های مرتبط، پروژه های اجرایی و درمانی در قالب پایش و سلامت سالمندی و طرح های پژوهشی، دوره های آموزشی، نشست ها و کارگاه های تخصصی اجرا می کنیم.

برگزاری وبینار"همایش ملی سلامت سالمندی" در  سال 99

وی با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای "همایش ملی سلامت سالمندی"، گفت: هماهنگی های لازم برای اجرای این همایش در پاییز 99 صورت گرفته بود ولی با توجه به شیوع کرونا، احتمالا این همایش در قالب وبینار و به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار می شود.

انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام روانشناسی

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی در ادامه با اشاره به بخش بعدی فعالیت های پژوهشی این واحد در حوزه سلامت روان، به انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام روانشناسی و فعالیت به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سازمان در بحث های آموزشی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: با تشکیل کارگروه های 10گانه، حدود 100 روانشناس در قالب همکاری با واحد جذب شده و در حال توسعه این فعالیت در سطح کشور هستیم.

راه اندازی شماره تلفن ملی سلامت روان 

دکتر حسینیان با اشاره به دریافت شماره ی چهاررقمی 1479 از شرکت مخابرات، گفت: احتمالا مهر ماه و همزمان با هفته ملی سلامت روان، شماره تلفن ملی سلامت روان برای کل کشور در واحد جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی می شود که بخشی از آن به ارایه مشاوره های رایگان در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی واحد در بحران های ملی اختصاص دارد.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی مرکز "انفورماتیک سلامت" در این واحد جهاد دانشگاهی، تصریح کرد: علوم سلامت در کل جهان به سمت فضای مجازی، هوشمند سازی، داده کاوی و تحلیل داده ها به عنوان پایه و نیاز آینده حوزه سلامت حرکت می کند ولی متاسفانه این حوزه در داخل کشور همگام با جهان پیش نمی رود.

آغاز فعالیت در حوزه داده کاوی و علوم شناختی

وی ادامه داد: این واحد جهاد دانشگاهی در بحث انفورماتیک سلامت و هوش مصنوعی فعالیت هایی را آغاز کرده و در ترکیب با سلامت روان، در بحث های علوم شناختی ورود پیدا کرده است.

وی نبود داده های مناسب در حوزه سلامت را یکی از معضلات کشور دانست و گفت: به دلیل عدم توجه به حوزه داده کاوی و تحلیل داده ها؛ شاهد دوباره کاری، موازی کاری و نبود انسجام در تصمیم گیری های خرد و کلان کشوری هستیم که قطعا ورود به این حوزه بسیار راهگشا خواهد بود.

حسینیان با اشاره به همکاری مشترک جهاد دانشگاهی علوم پزشکی با وزارت بهداشت و دانشگاه ها در حوزه تحلیل داده های سلامت، گفت: بر این اساس داده های به هم ریخته و پراکنده حوزه سلامت به داده های تمیز، کاربردی و قابل تحلیل تبدیل می شود.

ایجاد دبیرخانه طب سنتی و طب فراگیر

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی به تشکیل تیم های "طب فراگیر" و "طب سنتی" در این واحد اشاره کرد و گفت: دیدگاه واحد در این حوزه ایجاد کارگروه های علمی و جذب متخصصین حوزه با هدف ارایه و اجرای پروژه های علمی و انسجام بخشی به فعالیت های این حوزه بوده و در این راستا طی مذاکراتی با وزارت بهداشت در پی ایجاد دبیرخانه طب سنتی در این واحد هستیم.

راه اندازی کلینیک چند تخصصی "نورین"

وی همچنین به راه اندازی کلینیک چند تخصصی "نورین" در این واحد اشاره کرد و گفت: در این راستا کلینیک چند تخصصی واحد در حوزه "دندانپزشکی"، "پوست، مو و لیزر" و "سلامت خانواده" در بیمارستان نورافشار راه اندازی شده است.

دستاوردها و اقدامات واحد در حوزه کرونا

حسینیان با اشاره به پاندمی کرونا و تحت الشعاع قرار گرفتن بسیاری از فعالیت های روتین و جاری کشور، اظهار کرد: اگر از نکات منفی این بحران بگذریم، این واحد جهاد دانشگاهی سعی کرد با تکیه بر جنبه های مثبت  موضوع، فعالیت ها و فرایندهای جدیدی را متناسب با جریان کرونا طراحی و اجرا کند.

وی در این راستا به گسترش فعالیت های "مرکز درمان در منزل امداد" با هدف کاهش تردد و مراجعات افراد به مراکز درمانی اشاره کرد و گفت: همچنین انجام تست کرونا با انعقاد قرارداد با آزمایشگاه های مجاز و مورد تائید وزارت بهداشت دنبال شد.

وی همچنین به تولید مواد و ژل ضدعفونی کننده، شیلد و تأمین ماسک در دوره شیوع کرونا و عرضه آن در سطح عمومی اشاره کرد و گفت: با توجه به کمبودهای موجود در تهیه مواد ضدعفونی در اوایل شیوع کرونا، طی همکاری با ستاد ملی کرونا و اخذ تائیدیه، نسبت به تولید مواد ضدعفونی کننده با بهترین کیفیت و عرضه عمومی و تامین بخشی از نیاز ارگان ها و سازمان هایی مانند نظام پزشکی، پتروشیمی ها و بیمارستان ها اقدام شد.

همکاری مشترک در جهت تولید داروهای کرونا

حسینیان در ادامه به اقدام جهت تولید داروهای مرتبط با کرونا بخصوص در حوزه طب سنتی اشاره کرد و گفت: در این راستا با همکاری چند مجموعه جهاد دانشگاهی و چند مجموعه آزمایشگاهی معتبر کار را آغاز کرده ایم و در صورت دستیابی به محصول مناسب و موثر، اعلام خواهیم کرد.

ارایه مشاوره های روانشناسی رایگان در دوران شیوع کرونا

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی همچنین به تمرکز فعالیت های سلامت روان واحد در بحث کرونا اشاره کرد و گفت: مشکلات ناشی از شیوع کرونا، ابتلای افراد، فوت نزدیکان، قرنطینه های طولانی مدت، مشکلات اقتصادی و بیکاری های ناشی از شیوع بیماری منجر به تشدید و افزایش سطح استرس و اضطراب، اختلالات روانشناختی و تنش های خانوادگی در سطح جامعه شده، به گونه ای که حوزه روانشناسی و سیستم بهداشت و درمان با مشکلات جدی برای پاسخ گویی به این نیاز روبرو شده است.

در این راستا واحد جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن راه اندازی شماره تلفن 5 رقمی و با تشکیل تیم روانشناسی، از همان اسفند ماه نسبت به ارایه مشاوره های رایگان روانشناسی در سطح جامعه اقدام کرد.

راه اندازی وبسایت خودمراقبتی "123 کرونا"

حسینیان همچنین به راه اندازی وبسایت خودمراقبتی "123 کرونا" در این واحد اشاره کرد و گفت: این وبسایت با هدف اطلاع رسانی در حوزه کرونا و همچنین ارایه اطلاعات مرتبط با خودمراقبتی مبتلایان و کمک به رعایت کلیه پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی درمان بیمار کرونایی در منزل؛ با همکاری و حضور پزشکان داوطلب راه اندازی شد. البته در کنار دستورالعمل های درمانی، مشاوره های پزشکی و روانشناسی نیز به صورت رایگان به افراد متقاضی ارایه می شود.

همچنین اطلاعات استخراج شده از خدمات این وبسایت استخراج شده و در قالب مقاله علمی پژوهشی در حال چاپ در ژورنال های معتبر است.

راه اندازی واحد "HSE" و ضدعفونی منازل و اماکن از کرونا

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی همچنین با اشاره به راه اندازی واحد "HSE" (سلامت، ایمنی و محیط زیست) در این واحد، اظهار کرد: سم پاشی و ضدعفونی کردن منازل، سازمان ها و ارگان ها در حوزه کرونا در دستور کار این واحد قرار گرفت و طی آن خدمات ارزنده ای ارایه شد.

دکتر حسینیان در خاتمه با اشاره به چشم انداز این واحد جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: با وجود همه مشکلات جدی کشور در حوزه مدیریت و اقتصاد، احساس ما در جهاد دانشگاهی این است که با برنامه ریزی صحیح و منسجم و همچنین با آینده پژوهی می توان گام های موثر و رو به پیشرفت و توسعه برداشت، چراکه معتقدیم  کشور پتانسیل های بسیار زیادی به خصوص در بخش نیروی انسانی کارآمد و توانمند داراست.

 

 

کلید واژه :

تولید داروی کرونا

،

بانک اطلاعات متخصصین سالمندی

ثبت نظرات
captcha