کد خبر : ۳۴۸۲۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا نگهداری از حیوانات خانگی افزایش یافته است؟

یک جامعه شناس گفت: افراد به منظور کاستن از بار تنهایی و همچنین پر کردن اوقات فراغت شان به نگهداری از حیوانات خانگی روی آوردند .

چرا نگهداری از حیوانات خانگی افزایش یافته است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر حامد بخشی با اشاره به اینکه نگهداری از حیوانات خانگی از دیرباز و از هنگامی که پدیده آپارتمانی نشینی نیز رواج نداشته وجود داشته است، اظهار کرد: در گذشته در حیاط و یا پشت بام خانه ها حیواناتی مانند مرغ، خروس، غاز و گاهی بزغاله و بره نگهداری می شدند به خصوص در پشت بام خانه ها وجود کبوترخانه هایی رایج بود. این پدیده کبوتربازی مختص به جوامع شرق است و در غرب چنین چیزی هیچ وقت خیلی رواج نداشته است .

وی با اشاره به اینکه آپارتمان نشینی نوع حیوانات خانگی را متفاوت کرده است، افزود: در حال حاضر با ظهور پدیده آپارتمان نشینی، نگهداری از حیوانات خانگی عمدتا شامل سگ و گربه می شود، البته حیواناتی مانند مرغ عشق و فنچ نیز در این دسته بندی جای می گیرند اما امروزه در جامعه ما واژه حیوانات خانگی بیشتر به سگ و گربه اطلاق می شود. در کشور ما حاکمیت نیز تا حدی نسبت به نگهداری از این حیوانات در منازل حساسیت دارد چرا که نگهداری از این حیوانات در خانه با احکام دین اسلام تناقض دارد .

این جامعه شناس با بیان اینکه مهم ترین عامل بروز پدیده نگهداری از سگ و گربه در منازل تقلید از غرب است، خاطرنشان کرد: دیگر عامل ظهور این پدیده افزایش تنهایی افراد است، انسان امروز نسبت به گذشته تنهاتر شده است، همچنین در گذشته تمام اعضای خانواده درگیر مشغله های کاری خود بودند و به مانند امروز قسمتی از کارها به وسیله تکنولوژی تسهیل نمی شد، اما در جامعه امروز هم میزان تنهایی افراد و هم به دلیل پیشرفت تکنولوژی میزان فراغت افراد افزایش یافته است؛ به عنوان مثال یک خانم خانه دار از هنگامی که همسرش به سر کار می رود، سعی می کند با انجام کارهایی نظیر بیرون رفتن و استفاده از فضاهای مجازی و ابزارهای ارتباطی سر خود را گرم کند، اما فضای مجازی هرگز نمی تواند جایگزین روابط فیزیکی باشند.

وی اضافه کرد: رابطه فیزیکی یعنی دیدن و ارتباط داشتن با موجودی زنده در محیطی که در آن تنفس می کنیم و با او در آن مکان هم حضوری داریم که این هم حضوری با موجودی دیگر امری بسیار لازم و ضروری است، لذا این تنهایی و فراغتی که در بسیاری از جامع امروزی به وجود آمده باعث شده تا افراد به نگهداری از حیوانات خانگی روی آورند تا با این وسیله از بار تنهایی خود بکاهند .

این استاد دانشگاه ضمن اظهار این عقیده که خانم ها بیشتر از مردان تمایل به نگهداری از حیوانات خانگی دارند، بیان کرد: در گذشته معمولا زوجین در فاصله اندکی پس از ازدواج اقدام به فرزندآوری می کردند و بدین صورت تمام وقت آنها صرف رسیدگی به کودکانشان می شد و دیگر فرصتی برای نگهداری و رسیدگی به سگ و گربه باقی نمی ماند؛ لذا تحلیل من این است که شرایط اجتماعی جدید که به خاطر سبک زندگی و در دسترس قرارگیری تکنولوژی، موجب بروز تنهایی و فراغت شده و مساله فراغت خود نیز تنهایی را تشدید می کند، این مساله باعث شده که افراد به دنبال این باشند تا با موجودی زنده ارتباط بگیرند و با او تعامل برقرار کنند و بسیاری افراد به منظور حل این مشکل نگهداری حیوانات خانگی را برمی گزینند.

وی افزود: به همین خاطر حتی برخی از روانشناسان به سالمندانی که ناگزیر مجبور به تحمل تنهایی اند، گزینه نگهداری از حیوانات خانگی را پیشنهاد می کنند و در مورد این افراد حضور حیوان خانگی و تعامل با او هم از بروز بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری و هم حس تنهایی و افسردگی را کم می کند .

این جامعه شناس عنوان کرد: من فکر می کنم در جوامع امروزی نگهداری از حیوانات خانگی پاسخی مناسب به مشکل تنهایی افراد است؛ به عنوان مثال در مورد افراد مسن ما نمی توانیم راه حل را در پیدا کردن یک شریک زندگی برای آنها بیابیم؛ چراکه این راه حل، زمان بر است، ضمن اینکه نگهداری از حیوان که از انسانها حرف شنوی دارد ، بسیار راحت تر و کم خطرتر از زندگی با انسانی است که ما او را نمی شناسیم و طول می کشد تا با او به تعامل سازنده برسیم، همچنین ساختار فرهنگی و اجتماعی ما نمی پذیرد که دو نفر به صورت آزمایشی با یکدیگر هم خانه شوند، تمامی این علل افراد را به سمت نگهداری از حیوانات خانگی سوق می دهد .  

ایسنا

کلید واژه :

نگهداری از حیوانات خانگی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha