کد خبر : ۳۴۸۲۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرزند پروری سبز، پرورش کودک دوستدار محیط زیست

چند سالی است که صنعتی شدن و رشد اقتصادی کشورهای مختلف جهان با تخریب محیط زیست همراه شده است. به همین دلیل بهره وری سازگار با محیط زیست بر اساس مفهوم ایجاد کالاها و خدمات بیشتر، استفاده از منابع کمتر، ایجاد ضایعات و آلودگی کمتر به اهداف موردنظر کشورهای مختلف تبدیل شده است.

فرزند پروری سبز، پرورش کودک دوستدار محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر این اساس محصولات مختلفی با عناوین دوستدار محیط زیست مانند اکو بی بی(eco baby)  و فرزند پروری سبز(green parenting)  در دنیا عرضه می شوند.

محصولات سبز

اکو مخفف اکولوژی، سیستم روابط موجودات زنده و محیط آن هاست.  محصولات دوستدار محیط زیست دلالت بر سود یا حداقل عدم ضرر دارند. ازاین رو باید نتیجه گرفت که اصطلاح سازگار با محیط زیست، هنگامی که به خدمات یا محصولات اضافه می شود نشان دهنده تاثیرات مثبت یا حداقل غیر مضر برای زندگی و محیط زیست است.

محصولات سازگار با محیط زیست به محصولاتی گفته می شوند که به زندگی سبز یا شیوه هایی برای کمک به ذخیره منابع مانند آب و انرژی می انجامد. محصولات سازگاربامحیط زیست همچنین از آلودگی هوا، آب و زمین جلوگیری می کنند.

این محصولات در حوزه فرزند پروری، طیف وسیعی از محصولات طبیعی مراقبت از کودک را در برمی گیرند که به گفته تولیدکنندگان این محصولات مطابق با استانداردهای دقیق دارای اجزای غیر سمی باکیفیت بالا هستند.

پدر و مادر سبز بودن شیوه زندگی در انتخاب محصولات سالم را شامل می شود. استفاده از مواد  ارگانیک، طبیعی و با سموم کمتر از ملزومات این نوع زندگی است، اگرچه ممکن است این گونه زندگی در نظر اول کمی سخت و طاقت فرسا به نظر برسد.

آلن گرین نویسنده کتاب های فرزند پروری سبز (Raising Baby Green) و تغذیه سبز کودک (Feeding Baby Green)  می گوید: شما باید روی سه چیز تمرکز کنید؛ آنچه دردهان کودک شما می رود، چیزی که روی پوست او تاثیر می گذارد و هوایی که کودک شما تنفس می کند.

دکتر گرین اظهار کرد: "هنگامی که به بیماری هایی در حال افزایش نگاه می کنید، در می یابیم این بیماری ها تنها وراثتی نیستند و تغییر در شیوه زندگی ما را نشان می دهند که باعث این بیماری ها شده است به این معنی که واکنش هایی در شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به نفع یا به ضرر کودک ما عمل کنند. "

بهترین محصول در خاک سالم رشد می کند. با به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض سموم قبل از شروع بارداری و در دوران بارداری به سلامت کودک خود کمک کنید.

تغذیه کودک

تغذیه با شیر مادر نه تنها به کاهش بسته بندی، کاهش حمل ونقل و تولید زباله کمتر در محیط زیست کمک می کند، بلکه برای کودک شما نیز سالم تر است.

پوشک

به جای استفاده از پوشک های یک بارمصرف امروزی که مشکلات زیادی برای محیط زیست به وجود می آورند از پوشک های سبز استفاده کنید. این پوشک ها بدون استفاده از سفیدکننده ها، عطرها یا لاتکس ساخته شده اند.

هرچند در حال حاضر از پوشک پارچه ای خیلی کمتر استفاده می شود، اما استفاده از این نوع پوشک ها باوجود دستگاه های شوینده راحت تر از زمان های قدیم شده است. همچنین در جنبش بدون پوشک، والدین یاد می گیرند، کودک را هنگامی که تشخیص می دهد نیاز به دستشویی دارد به مکان مناسب منتقل کنند.

اسباب بازی

کودک شما همه چیز را لمس می کند و اسباب بازی ها را دردهان خود قرار می دهد. این مسئله را هنگام انتخاب  اسباب بازی های کودک خود به خاطر بسپارید. دو مورد از مطمئن ترین انتخاب ها استفاده از اسباب بازی های چوبی و پارچه ای است. دلیل این امر این است که این اسباب بازی ها عاری از بیسفنول ای (BPA) خواهند بود، بیسفنول، استروژن مصنوعی است که در محصولات پلاستیکی ازجمله بطری های کودک یافت می شود.

برای اسباب بازی های چوبی مواردی را انتخاب کنید که با چوب خام درست شده باشد(پرداخت نشده باشد) و رنگ آن از نوع پایه آب باشد. فقط مطمئن شوید که این اسباب بازی چوبی صاف و بدون شکاف باشد. برخی تولیدکنندگان محصولات چوبی خوبی را تولید می کنند به گونه ای که نه تنها مواد اولیه دوستدار طبیعت استفاده می کنند بلکه فرایند تولید این اسباب بازی ها نیز برای محیط زیست کم ضرر است.

به طور مشابه اسباب بازی هایی از پارچه های ساخته شده با پنبه ارگانیک مصری (پنبه با الیاف بلند) است. این گونه انتخاب ها برای تولیدکنندگان اسباب بازی ها نیز از انتخاب پلاستیک ایمن تر است زیرا مصرف کنندگان شرکت ها را به سمت انتخاب های سازگاربامحیط زیست سوق می دهند.

شست و شو

برای کاهش استفاده از مواد شیمیایی بالقوه مضر، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای شستن ظروف کودک از آن ها استفاده شود. تمیزکننده های خانگی مانند سرکه، آب لیمو، بوراکس و جوش شیرین را جایگزین مواد شوینده شیمیایی کنید. سرکه از پاک کننده های خانگی ارزان قیمت برای کشتن میکروب ها، ویروس ها، قارچ و کپک است. از سرکه می توان حتی برای ضدعفونی کردن صندلی و دیگر ملزومات کودک استفاده کرد.

تهویه مناسب

به گفته متخصصین نگه داشتن گل و گیاه خاصی در خانه شما می تواند کیفیت هوا را بهبود بخشد. کودک شما تقریبا ۹۰ درصد از وقت خود را در داخل خانه می گذراند، بنابراین هرچه هوا پاکتر باشد، برای او بهتر است. دکتر گرین می گوید: "برخی گیاهان خانگی مواد شیمیایی موجود در هوا مانند فرمالدئید را تا ۹۰ درصد کاهش می دهند".

غذای کودک

 تهیه غذای خانگی برای کودک به جای انواع غذاهای آماده با ظروف یک بارمصرف، باعث کاهش اتلاف انرژی می شود و هزینه کمتری نیز دارد.

مهمترین نکته این است که بعضی از موادی که به صورت پوره در یک مخلوط کن درست می کنید بسیار بهتر از غذای آماده است. هنگامی که مواد غذایی را پوره می کنید می توانید آن را در یک سینی مکعب یخ منجمد کنید و هر زمان نیاز داشتید از آن استفاده کنید.

 بااین وجود گاهی اوقات  مجبور به خرید غذای کودک هستیم. امروزه برندهای جدید مواد غذایی ارگانیک در بازار وجود دارند که می توانید آن ها را از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی تهیه کنید. طبق گفته دکتر گرین، خوردن مواد غذایی ارگانیک می تواند ۹۷ درصد در معرض آفت کش ها بودن را کاهش دهد.

با توجه به اینکه در اوایل زندگی کودک ممکن است حدود هزاران دستمال مرطوب استفاده شود اما در نیمه شب تنها چیزی که هنگام تعویض پوشک به ذهن خطور نمی کند ضرر نرساندن به طبیعت است، اما واقعا جایگزین بهتری وجود دارد، استفاده از دستمال مرطوب حافظ محیط زیست که در بازار وجود دارد گزینه مناسب تری است.

از دیگر راه های فرزند پروری سبز و کودک دوستدار محیط زیست کوتاه کردن زمان حمام کردن کودک، استفاده از لوازم قابل استفاده مجدد، عدم استفاده از پلاستیک و سیلیکون در کلیه محصولات مرتبط با کودک و همچنین مواد قابل بازیافت است.

منابع

mother.ly

impakter.com

parents.com

ایسنا

 

کلید واژه :

فرزند پروری سبز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha