کد خبر : ۳۴۸۲۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز مطالعات منشأ یابی ذرات معلق در اصفهان/ کم بارشی هوای شهر را ناسالم کرده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با توجه به گزارش های موجود 17 روز ناسالم از ابتدای سال تاکنون داشته ایم که علت آن کم بارشی و وضعیت خشک و نیمه خشک اصفهان است.

آغاز مطالعات منشأ یابی ذرات معلق در اصفهان/ کم بارشی هوای شهر را ناسالم کرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منصور شیشه فروش با اشاره به تشکیل جلسه مدیریت بحران در راستای آلودگی هوا اظهار داشت: با توجه به گزارش های موجود ۱۷ روز ناسالم از ابتدای سال تاکنون داشته ایم که علت آن کم بارشی و وضعیت خشک و نیمه خشک اصفهان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به مصوبات جلسه مدیریت بحران افزود: ۴ مطالعه در رابطه با اثرات گرد و غبار و آلودگی هوا در استان اصفهان در حال تکمیل است در این زمینه محیط زیست استان اصفهان موظف شد نسبت به تسریع در تکمیل و بروزرسانی برنامه جامع کنترل کیفی هوای استان اقدام کند و سناریوی عملیاتی برای تهیه سیاهه انتشار را آماده کند و ابلاغ شد مطالعات منشأ یابی ذرات معلق در کلان شهر اصفهان زودتر اجرا شود.

وی با بیان این که این مطالعات با اعتبار بالغ بر 1.5 میلیارد تومان با همکاری شهرداری و محیط زیست توسط دانشگاه صنعتی اصفهان در حال انجام است، گفت: نتیجه این مطالعات تبدیل به یک سناریوی عملیاتی می شود و سهم هر بخش در آلاینده ها مشخص می شود و هر بخش باید برای کنترل آلودگی هوا اقدامی را انجام دهد.

شیشه فروش با اشاره به این که در جلسه مدیریت بحران مصوب شد قانون هوای پاک و وظایف دستگاه ها در این باره باید به صورت ویژه اجرایی شود، بیان کرد: محیط زیست با تشکیل دبیرخانه دائمی قانون هوای پاک، نظارت لازم بر اجرای وظایف دستگاه ها را بر عهده دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به این که شرکت فرآورده های نفتی مکلف شد تأمین سوخت پاک در جایگاه های سوخت و گازوئیل را اجرا کند و محیط زیست بر آن نظارت کند، عنوان کرد: شرکت گاز موظف شد با همکاری نظام مهندسی و اداره استاندارد، مطابق با مفاد آیین نامه قانون هوای پاک نسبت به انجام ممیزی انرژی در دستگاه ها و رفع نقص از موتورخانه های ادارات با هدف کاهش انتشار آلاینده ها و عدم مصرف مازوت در زمان پایداری هوا اقدام کند.

وی با تأکید بر این که شرکت گاز باید پایش مستمر گاز سوخت صنوف خانگی و صنعتی را دنبال کند، تصریح کرد: شرکت برق باید نیروگاه ها را به استفاده از گاز تشویق کند و فعالیت شان را در راستای کاهش انتشار آلاینده ها بهینه کنند.

شیشه فروش با بیان این که اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای موظف شد مراکز معاینه فنی سنگین و نیمه سنگین را توسعه دهد و خارج کردن خودروهای فرسوده ناوگان حمل و نقل بار و مسافر را در دستور کار قرار دهد، خاطرنشان کرد: محیط زیست و هواشناسی باید آلودگی هوا را منشأیابی کنند و با همکاری استان های مجاور طرح های کنترل کانون های گرد و غبار را اجرا کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این که اگر قرار باشد برای کنترل آلودگی کلانشهر اصفهان کاری انجام دهیم باید همه پای کار بیاییم تا هوای سالم برای خودمان درست کنیم، گفت: اداره هواشناسی در مناطق کویری باید پایش آنلاین داشته باشد و مرکز بهداشت سلامت جامعه را کنترل کند و مطابق با وضعیت آلودگی هوا دستورالعمل های بهداشتی را صادر کند.

فارس

 

کلید واژه :

ذرات معلق در اصفهان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha