کد خبر : ۳۴۸۲۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی هوش مصنوعی از یخ زده بودن گذشته مریخ

نتایج بررسی های محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان می دهد اگر چه مریخ فعلی یک جهنم خشک و سوزان است ولی مریخ باستانی پوشیده از یخ بوده است.

بررسی هوش مصنوعی از یخ زده بودن گذشته مریخ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از نیواطلس، بررسی های زمین شناسی بر روی مریخ بر مبنای مدل های شبیه سازی رایانه ای و نیز اطلاعات به دست آمده از تصاویر گوناگون مریخ نوردهای ناسا نشان می دهد که مریخ در گذشته های دور سیاره ای گرم و مرطوب نبوده و لایه های گوناگون یخ سطح آن را پوشانده بوده است.

بر اساس همین بررسی شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مریخ باستانی پوشیده از اقیانوس های یخ زده، رودخانه ها و غیره بوده و حتی در آن سیل های مختلفی رخ داده است.

در مریخ باستانی ریزش باران نیز رخ می داده و با کشف دره هایی در این سیاره در ۴۰ سال اخیر سابقه گذشته این سیاره بیش از پیش مشخص شده است. در حالی که برخی از این دره ها به علت وجود رودخانه های مختلف شکل گرفته اند، برخی دیگر نیز حاصل یخچال های مختلف یخی بوده اند.

یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تحلیل بیش از ده هزار دره در مریخ توسط محققان به کار گرفته شده و بررسی ها نشان می دهد اکثر این دره ها مملو از لایه های یخ زده آب بوده اند.

این پدیده از حدود ۳.۸ میلیارد سال قبل آغاز شده که در این زمان خورشید فعالیت کمتری داشته و لذا مریخ هم بسیار سردتر از امروز بوده است. اما به تدریج با افزایش فعالیت خورشید یخ های مذکور هم آب شده اند.

کلید واژه :

بررسی هوش مصنوعی

،

مریخ

ثبت نظرات
captcha