کد خبر : ۳۴۸۲۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تأثیر مستقیم افزایش سفرها در شیوع کرونا +نمودار

طبق مستندات سفرهای ماه های گذشته و بررسی های انجام شده درباره سفرهای بین شهری از ابتدای اسفندماه 98 افزایش تردد برون شهری در شیوع بیماری کرونا تاثیر مستقیم دارد و ضرورت دارد مردم با توجه با این موضوع، از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

تأثیر مستقیم افزایش سفرها در شیوع کرونا +نمودار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  30 بهمن ماه سال گذشته بود که با یافته شدن چند نمونه بیمار مبتلا به کرونا در کشورمان، موضوع شیوع این بیماری در ایران هم مطرح شد.

در گام اول یکی از روش هایی که مدنظر قرار گرفت قرنطینه و در خانه ماندن مردم بود.

از همان اوایل اسفندماه امید عده ای بر آن بود که شیوع این بیماری در کشور به سرعت کنترل می شود اما عده زیادی از کارشناسان بهداشتی  بر مدت دار بودن پاندمی کرونا تا چندین ماه بعد تاکید داشتند.

در این راستا یکی از دغدغه های مهمی که برای ستاد ملی مقابله با کرونا شکل گرفت، دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی بود که طبق سنت هر سال در کشورمان اجرا می شد.

در این راستا موضوع تأکید بر کاهش سفرها و حذف سفرهای غیرضروری در دستور کار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفت.

از همان اوایل اسفندماه 98 (5 اسفند 98) نیز طرح موضوع امکان کنسلی بلیت های خریداری شده نوروز در حوزه حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای بدون کسر جریمه از سوی وزیر راه و شهرسازی عنوان شد.

اما یکی از دغدغه های اصلی انجام سفرهای بین شهری مردم با خودروهای شخصی و انتقال ویروس در سفرهای نوروزی بود.

در این راستا بارها تأکید شد که مردم در ایام نوروز تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و از انجام سفر خودداری کنند؛ البته مردم نیز به این توصیه ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت تا اندازه ای عمل کردند اما به هر حال در ایام نوروز با وجود کاهش بسزای سفرها نسبت به مدت مشابه سال قبل، باز جاده ها خالی از مسافر نبودند.

 

طبق آمار موجود، از اول اسفندماه 98 تا پنجم اردیبهشت 99، تعداد 57 میلیون و 864 هزار و 456 تردد بین استانی وسایل نقلیه سبک (سواری) در جاده ها ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 45 در صد کاهش داشت.

بنابراین گزارش یکی از عوامل اصلی شیوع کرونا، در کنار چندین عامل نظیر حضور در تجمعات، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، نزدن ماسک و غیره، انجام سفر است، به هر حال با انجام سفر احتمال انتقال بیماری از استانی به استان دیگر و شیوع بیماری بسیار محتمل است.

 

 

* ارتباط مستقیم افزایش سفرها با شیوع کرونا

طبق آمار نموداری سفرهای جاده ای استانی (پایین)، در حدود 150 روز در دوران شیوع کرونا هر زمان که میزان سفرها افزایش یافته است، حدود 10 تا 14 روز بعد آمار مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یافته است.

بنابراین گزارش در روزهای پایانی سال 98  تردد روزانه یک میلیون و 400 هزار دستگاه وسیله نقلیه در جاده ها توسط ترردشمارها ثبت شد و به همین دلیل حدود 10 تا 14 روز بعد نمودار آمار مبتلایان به کرونا، سیر صعودی در پیش گرفت و آمار مبتلایان به کرونا از رقم 1500 نفر به 3000 نفر در روز هم رسید. 

با کاهش سفرها در روزهای اول فروردین 99 نمودار آماری ابتلا به کرونا در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی سیر نزولی در پیش گرفت و حتی در روزهای پایانی فروردین 99 به دلیل کاهش سفرها و همچنین توجه مردم به موضوع ماندن در خانه خصوصا در روزهای 13 و 14 فروردین،  آمار مبتلایان به حدود 1500 نفر در روز کاهش یافت.

 

بنابراین گزارش طبق نمودار مذکور، افزایش صعودی و محسوس تعداد مبتلایان به کرونا از 8 فروردین تا حدود 15 فروردین 99 ارتباط مستقیم با افزایش تعداد جابه جایی ها در روزهای پایانی اسفندماه 98 دارد.

از سوی دیگر شروع روند نزولی تعداد مبتلایان به کرونا از 13 فروردین 99 ارتباط مستقیم با کاهش سفرها در روزهای دوم تا پنجم فروردین ماه 99 دارد.

در ادامه با صعودی شدن نمودار سفرها از 20 فروردین 99 و در ادامه، روزهای بعد، مجددا از 12 اردیبهشت 99 نمودار مبتلایان به بیماری کرونا صعودی شد و این نشان می دهد هر بار میزان سفرها افزایش یافته است، حدود 10 تا 15 روز بعد میزان مبتلایان به بیماری کرونا هم افزایش یافته است.

یا در روزهای 29 اردیبهشت و 4 خرداد 99 که میزان سفرهای افزایش بسزایی داشته است، به تدریج نمودار مبتلایان به کرونا نیز صعودی شده است.

نکته مهم تر منطبق شدن آمار مبتلایان به کرونا از روزهای 9 و 10 خرداد با آمار ترددها است که این انطباق روند سفرهای برون شهری با میزان مبتلایان به کرونا، قابل تأمل است.

* کاهش 14 درصدی تردد بین استانی وسایل نقلیه سبک در 4 ماه ابتدایی سال به دلیل کرونا

در این راستا، مقام مسؤول مرکز مدیریت راه ها در تشریح آمار ترددهای جاده ای بین شهری ناوگان سبک و سنگین در ایام شیوع کرونا، به خبرنگار فارس می گوید: در تیرماه 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 17 درصدی تردد در جاده ها داشتیم.

به گفته ایمان محرابی نیا در فروردین 99 میزان ترددها نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد کاهش، در اردیبهشت ماه 99 میزان 13 درصد کاهش و در خرداد 99 میزان ترددها در کل وسایل نقلیه سبک و سنگین نسبت به مدت مشابه سال قبل، 6 درصد کاهش داشت.

مسؤول سالن عملیات مرکز مدیریت راه ها افزود: در تردد بین استانی وسایل نقلیه سبک در 4 ماه ابتدایی سال 99 میزان 26 درصد کاهش داشتیم که 12 درصد از این رقم مربوط به سهمیه بندی بنزین در ماه های آذر، دی و بهمن 98 است و 14 درصد کاهش سفرها به دلیل شیوع کرونا است.

وی اضافه کرد: در تیر ماه 99 نسبت به خرداد 99 در بخش تردد وسایل نقلیه سبک 9 درصد کاهش ثبت شد.

محرابی نیا افزود: در تیرماه بیشترین کاهش تردد بین استانی مربوط به استان اردبیل با 33 درصد کاهش تردد بوده است و کمترین کاهش تردد نسبت به مدت مشابه سال قبل مربوط به استان کردستان بوده است که فقط 8 درصد کاهش داشته است.

مسؤول سالن عملیات مرکز مدیریت راه ها بیان کرد: کاهش 9 درصدی تردد خودروهای سبک در تیر ماه نسبت به خرداد 99 به دلیل اوج گیری بیماری کرونا بوده است.

* ضرورت حذف سفرهای غیرضروری در ماه سوم تابستان 

آمارهای تردد در روزهای فروردین 99 و میزان مبتلایان و به تبع آن مرگ بر اثر کرونا طبق نمودارها کاملا مشهود است؛ با کاهش تردد و یا افزایش تردد بین شهری، اثرات آن حدود دو هفته در تعداد مبتلایان جدید به بیماری کرونا نمایان می شود.

نکته قابل تأمل این است که در شهریورماه 99  و به خصوص به دلیل همزمانی ماه محرم با ماه آخر تابستان (که همه ساله جزو ایام پرتقاضای سفر محسوب می شود)  انگیزه سفرهای بین استانی و خصوصاً سفر از تهران به شهرستان ها به شدت افزایش می یابد و این آمد و شد ها تأثیر زیادی در انتقال بیماری کرونا دارد.

ضرورت دارد مردم کاهش سفر را در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا خصوصا در ماه سوم تابستان در دستور کار قرار دهند، به هر حال، میزان تردد برون شهری در شیوع بیماری کرونا تاثیر مستقیم دارد.

فارس

 

کلید واژه :

افزایش سفرها

،

شیوع کرونا

ثبت نظرات
captcha