کد خبر : ۳۴۸۲۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

٩٧درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به حضور رئیس سازمان غذا و دارو در این کمیسیون، گفت: ٩٧ درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود اما غربی ها در تامین داروهای خاص کارشکنی می کنند.

٩٧درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابوالفضل عمویی گفت:  مهمان جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  «شانه ساز»  رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بود؛ در جلسه از منظر مرتبط با کمیسیون به موضوع تامین داروی مورد نیاز کشور پرداخته شد.

وی افزود: بر اساس گزارش شانه ساز، در حال حاضر ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و جمهوری اسلامی ایران توانمندی ها و دستاوردهای خوب و قابل توجهی در تولید دارو، فرمولاسیون آن، دانش داروسازی و حتی تامین مواد اولیه داخلی داشته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: بر اساس گزارش رئیس سازمان غذا و دارو، نیاز واردات دارویی کشور، حدود  ۳ درصد از دارویی مصرفی است. که حدود نیمی از آن مربوط به داروهایی که جدیدا به شبکه دارویی دنیا معرفی شده و ما پس طی یک فاصله زمانی، امکان تولید این داروها را داخل فراهم می کنیم.

عمویی اضافه کرد: به همین جهت و به دلیل توجه به تولیدات داخل، کشور در تامین داروی مورد نیاز مردم با مشکلی مواجه نیست.

وی به نقل از رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، گفت: شانه ساز به کارشکنی برخی شرکت های غربی در تامین داروهای خاص مورد نیاز هم اشاره کرد و گفت که «دشمنان برای ایجاد مشکل از طریق ایجاد کمبود برخی داروهای خاص برنامه ریزی کرده بودند که تلاش کرده ایم با اتکا به داخل از این مشکل عبور کنیم.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نمایندگان حاضر در کمیسیون هم ضمن تقدیر از پیشرفت های صورت گرفته در صنعت داروسازی کشور، بر اقدامات لازم جهت حفظ امنیت دارویی مردم و همچنین مقابله با انحصارات در تامین و تولید دارو تاکید کردند.

عمویی خاطرنشان کرد: در هفته گذشته، کمیته های ذیل کمیسیون امنیت ملی، هم جلسات تخصصی را برگزار کرده بودند که از جمله آنها کمیته امنیت مجلس، گزارش خود را درباره حادثه نطنز به استماع اعضا رساند و این گزارش به صورت طبقه بندی شده برای مقامات ارشد نظام ارسال خواهد شد.

مهر

 

کلید واژه :

داروی مورد نیاز

،

داخل کشور

،

تولید

ثبت نظرات
captcha