کد خبر : ۳۴۸۲۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سلول های بنیادی؛ از درمان ۸۰ بیماری تا کارآزمایی کووید ۱۹

سلامتی نعمتی است که وقتی آن را از دست ندهیم قدرش را نمی دانیم؛ گاهی اتفاق می افتد که جراحی و دارو کمکی به درمان بیماری نمی کند؛ سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان ظرفیت درمان بیش از ۸۰ بیماری به خصوص بیماری های خونی و غیرخونی از جمله تالاسمی، سرطان های خون، نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی را دارد و به عنوان یک پتانسیل ارزشمند در درمان بیماری ها به حساب می آید که کارآزمایی بالینی هم برای درمان کووید ۱۹ انجام و بهبودی هایی نیز حاصل شده است.

سلول های بنیادی؛ از درمان ۸۰ بیماری تا کارآزمایی کووید ۱۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خون بندناف حاوی سلول های بنیادی است که در چند سال اخیر پژوهشگران توسط این سلول ها موفق به درمان ۸۰ بیماری شده اند و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری ها در حال انجام است که این امر نشان از روند رو به رشد فعالیت در حوزه سلول درمانی دارد. شرکت فناوری بن یاخته های رویان از جمله مجموعه های جهاددانشگاهی است که اقدام به ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان می کند.

ذخیره خون بندناف تصمیمی هوشمندانه است زیرا می توان به وسیله این سلول ها در مواقع نیاز به فرد زندگی دوباره بخشید. سلول های بنیادی معمولاً ۵ دقیقه بعد از زایمان در بیمارستان در شرایط استریل و بدون درد توسط کارشناسان خون گیر و ماما جمع آوری می شود.

شعبه بانک خون بندناف قزوین فعالیت خود را از سال ۹۳ آغاز کرده و از ابتدای فعالیت خود تا به امروز بیش از ۱۲۰۰ پرونده در قزوین تشکیل شده است.

الهام فتحی مادر ۲ دختر به نام های «النا» و «هلنا» است؛ او به ایسنا می گوید:  النا ۶ سال و هلنا نیز ۹ ماه دارد، «النا» نارسایی قلبی دارد و پزشک معالجش به ما پیشنهاد داد خون بندناف فرزند دوم را ذخیره کنیم چون ممکن است در سال های بعد درمان بیماری «النا» توسط سلول های بنیادی ممکن شود.

وی ادامه می دهد: بعد از پیشنهاد پزشک با توجه به اینکه در اقوام ما تا به حال کسی چنین اقدامی را انجام نداده بود بسیار مطالعه کردم و متوجه شدم سلول های بنیادی موجود در خون بندناف برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای درمان دیگر بیماری ها نیز در مرحله تحقیقات است.

این مادر خاطرنشان می کند: بنابراین تصمیم گرفتیم خون بندناف فرزند دوم خود را ذخیره کنیم، با این امید که در آینده نزدیک بیماری «النا» به واسطه سلول های بنیادی درمان شود و فکر می کنم باتوجه به تحقیقات صورت گرفته این امر دور از انتظار نیست.

فتحی اشاره می کند: ما ساکن شهر ابهر هستیم و نمایندگی بانک خون بندناف در این شهر مستقر نیست به همین دلیل برای ذخیره خون بندناف باید به شهرهای بزرگ که شعبه این بانک در آن مستقر بودند مراجعه می کردیم؛ به همین جهت تصمیم گرفتم زایمان خود را در قزوین و در یکی از بیمارستان های این شهر انجام دهم.

وی می گوید: بسیاری از والدین هزینه های بیهوده ای از جمله خرید چند میلیونی سیسمونی قبل از تولد نوزاد انجام می دهند ولی من به آنان توصیه می کنم ذخیره خون بندناف را در برنامه های خود داشته باشند چون درواقع این کار پس انداز برای سلامتی فرزندانشان است که البته باید برای این کار فرهنگ سازی صورت بگیرد چون بسیاری از مردم هنوز از این امکان اطلاعی ندارند.

افزایش ۵۰ درصدی ذخیره خون بندناف در قزوین

فاطمه دولتخواه مدیر بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان در قزوین می گوید: از ابتدای سال ۹۹ تا کنون با توجه به شیوع کرونا شاهد افزایش چشمگیر در ذخیره سازی خون بندناف بودیم که حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است چون اهمیت سلامتی برای والدین و خانواده ها مضاعف شده است و همه تلاش دارند سلامتی را پس انداز کنند.

وی با بیان اینکه در طول سال گذشته ۲۵۰ نفر از قزوینی ها برای ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان خود قرارداد منعقد کردند، ادامه می دهد: از ابتدای سال ۹۹ تا پایان تیر ۱۰۰ قرارداد در قزوین منعقد شده است که روند افزایشی این امر را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

مدیر بانک سلول های بنیادی خون بندناف رویان قزوین خاطرنشان می کند: سلول های بنیادی خون بندناف و مزانشیم بافت بندناف برای درمان بیماری های مختلف کاربرد دارد و کارآزمایی بالینی برای درمان کووید ۱۹ انجام و بهبودی هایی نیز حاصل شده است به همین خاطر با موج زیادی برای ذخیره خون بندناف مواجه بودیم.

وی اعلام می کند: در سال ۹۹ سه مورد از مزانشیم بند ناف برای سه بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان مسیح دانشوری اتفاق افتاد که پیوند از طریق ورید و یا استنشاق از بینی به بیماران منتقل شد؛ این سلول ها در بیمارانی که فیبروز ریوی داشتند و ریه آن ها آسیب دیده بود به بازسازی بخش آسیب دیده ریه کمک کرد و روند بهبودی بیماران سریع تر از دیگر بیماران بود.

دولتخواه اضافه می کند: در آینده نزدیک استفاده از بافت مزانشیم بند ناف برای درمان بسیاری از بیماری ها ممکن خواهد بود؛ از دیگر دستاوردهای رویان می توانیم به پرده های جنینی اشاره کنیم که توسط آن پانسمان بیولوژیک تهیه می کنند و این پانسمان در درمان سوختگی و زخم پای دیابتی کاربرد دارد که در آینده نزدیک وارد بازار خواهد شد.

تسهیلات برای ذخیره سازی خون بندناف

وی با اشاره به اینکه خانواده ها با ذخیره سازی خون بند ناف فرزندشان برای سلامتی خود و خانواده سرمایه گذاری می کنند، تشریح می کند: برای خون بندناف نیز تسهیلات اعطا می کنیم این تسهیلات ۲.۵ میلیون تومان بدون سود و با کارمزد ۲ درصد از سوی یکی از بانک های استان پرداخت می شود. حتی برای اینکه خانواده ها تحت فشار مالی قرار نگیرند هزینه خون بندناف تقسیط می شود تا خانواده ها فرصت نگه داری خون بند ناف فرزند خود را از دست ندهند.

مدیر بانک سلول های بنیادی خون بندناف رویان قزوین بیان می کند: همه روز طی ۲۴ ساعت شبانه روز در تمامی بیمارستان های خصوصی و دولتی قزوین فعال هستیم. مادران باردار در هر ساعت از شبانه روز که جهت زایمان به بیمارستان مراجعه کنند کارشناسان مامای این مرکز برای خون گیری حضور پیدا کرده و بلافاصله نمونه به پژوهشکده رویان ارسال می شود و در آنجا سلول های بنیادی جداسازی و در دمای منفی ۱۹۷ درجه زیر صفر و حداقل برای ۲۵ سال آینده ذخیره می شود البته هزینه نگهداری سالیانه آن نیز ۱۶۰ هزار تومان است.

دولتخواه تصریح می کند: خانواده ها برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف می توانند با شماره ۰۹۱۰۴۶۹۸۶۹۵ تماس حاصل کنند.

به گزارش ایسنا، درمان «النا»ها در آینده توسط سلول های بنیادی خون بندناف ممکن خواهد شد به همین جهت توصیه می شود همه خانواده ها ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف را برای نوزاد خود انجام دهند چون هر فرزند تنها یک بار به دنیا می آید و در طول زندگی تنها یک بار شانس نگه داری سلول های بنیادی خون بندناف را دارد بنابراین خانواده ها راحت از این فرصت طلایی نگذرند.

ایسنا

 

کلید واژه :

سلول های بنیادی

ثبت نظرات
captcha