کد خبر : ۳۴۸۲۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس ها از باکتری ها خطرناک ترند؟

از زمان رخنه ویروس کرونا به جوامع بشری تاکنون، دانشمندان زیادی در سراسر دنیا در پی به دست آوردن راهی برای درمان این بیماری مرموز هستند؛ حالا برای جلوگیری از کووید ۱۹، ماسک و ضدعفونی کننده ها کمک می کنند، اما مهم است که بدانیم دقیقا این بیماری ناشی از چیست؟

ویروس ها از باکتری ها خطرناک ترند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همواره بدن در مواجه با شمار زیادی از ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و موجودات میکروسکوپی قرار دارد که بسیاری از آنها برای بدن بیماری زا بوده و البته بخشی نیز فوایدی دارند. باکتری ها و ویروس ها به قدری کوچک اند که تنها با میکروسکوپ دیده می شوند و هر دو می توانند باعث عفونت در بدن شوند، اما بین باکتری و ویروس، تفاوت های عمده ای وجود دارد. مهمترین تفاوت ویروس و باکتری در نحوه درمان آنها است؛ اینکه باکتری ها با آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند و ویروس ها برای درمان به آنتی بادی ضد خودشان نیاز دارند، داروهای آنتی بیوتیک معمولا باکتری را از بین می برند، اما این داروها برای مقابله با ویروس موثر و مفید نیستند.

هر دو نوع عفونت توسط میکروب ها ایجاد می شود که از طریق سرفه، عطسه، بوسه و لمس اشیاء و سطوح آلوده می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. عفونت های ویروسی و باکتریایی همچنین می تواند از طریق گزش حیوانات و حشرات منتقل شوند. در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن با عفونت های ویروسی و باکتریایی سروکار دارد و توسط گلبول های سفید پاکسازی می شوند، اما در مواردی که سیستم ایمنی از توان می افتد، سه نوع بیماری عفونت حاد، عفونت مزمن و عفونت های نهفته ایجاد می شود.

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی مهم است. عفونت های باکتریایی به یمن وجود آنتی بیوتیک های موجود و در دسترس قابل درمانند، اما ویروس ها از باکتری ها خطرناک تر هستند، زیرا همگی باعث بیماری می شوند. درمان عفونت های ویروسی چالش برانگیزتر است، اگرچه داروهای ضد ویروسی به طور مداوم در حال بهبود هستند.

براساس برآورد جدید، حدود یک تریلیون گونه میکروب در کره زمین وجود دارد و ۹۹.۹۹۹ درصد از آنها هنوز کشف نشده اند. در برخی از عفونت ها، مانند ذات الریه و اسهال، تشخیص اینکه آیا این بیماری توسط باکتری ایجاد شده یا ویروس، دشوار است و ممکن است نیاز به آزمایش باشد. انواع مختلف عفونت ها به روش های مختلفی درمان می شوند.

باکتری چیست؟

باکتری ها میکروارگانیسم های کوچکی هستند که از یک سلول واحد تشکیل شده اند. آنها بسیار متنوع هستند و می توانند اشکال و ویژگی های ساختاری متنوعی داشته باشند. باکتری ها می توانند تقریباً در هر محیط قابل تصوری حتی در بدن انسان زندگی کنند. اکثر باکتری ها بی ضرر هستند و باعث عفونت نمی شوند و در واقع، کمتر از یک درصد باکتری ها، بیماری زا هستند.

باکتری های موجود در بدن به هضم غذا، حفاظت از ما در برابر سایر باکتری ها یا میکروب ها و همچنین تامین مواد مغذی برای بدن کمک می کنند. باکتری ها در زیر میکروسکوپ به شکل میله، توپی یا مارپیچ هستند و در شرایط مناسب می توانند به سرعت تکثیر و چندبرابر شوند. در سویی دیگر شماری از باکتری ها هم هستند که سبب بروز عفونت در بدن می شوند. عفونت ناشی از باکتری ها شامل گلودرد استرپتوکوکی، سل و عفونت مجاری ادرار (UTI) است.

از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود، اگر چه بهتر است به سیستم ایمنی اجازه دهیم که تا آنجا که می تواند با باکتری ها مبارزه کند.

ویروس چیست؟

ویروس ها کوچکتر از باکتری هستند و برای رشد و تکثیر نیاز به میزبان های زنده مثل انسان، گیاهان یا حیوانات دارند، در غیر این صورت بدون میزبان یا موجودات زنده نمی توانند رشد کنند و زنده بمانند. وقتی یک ویروس وارد بدن می شود، به برخی سلول ها حمله می کند و روی سیستم سلول می نشیند و آن را برای تولید و تکثیر ویروس، آماده می کند. اکثر ویروس ها باعث بروز بیماری می شوند. نمونه ای از بیماری های ناشی از ویروس شامل سرماخوردگی معمولی، تبخال، زونا، سرخک، آبله مرغان، ایدز و اکنون کووید ۱۹ است.

آنتی بیوتیک ها نمی توانند عفونت ویروسی را درمان کنند. عفونت های ویروسی نیازمند واکسن برای پیشگیری یا داروهای ضدویروسی برای مهار آنها هستند.

آیا سرماخوردگی ویروسی است یا باکتریایی؟

سرماخوردگی می تواند باعث آبریزش بینی و گلو درد و تب شود، اما آیا باکتری مقصر است یا ویروس؟ باید مشخص شود. سرماخوردگی توسط تعدادی از ویروس های مختلف ایجاد می شود، اگرچه اغلب رینوویروس ها مقصر هستند. ویروس های مختلف آنفلوانزا ممکن است تا ۱۴ روز در بدن بیمار باقی بمانند. از سوی دیگر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی می توانند خطرات زیادی را برای کودکان و سالمندان ایجاد کنند. این گروه پرخطر معمولاً مدت زمان بیشتری را با این بیماری درگیر خواهند بود.

عفونت های باکتریایی معمولاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشند. تب با درجه بالا از نشانه های این بیماری نیست هرچند باید این موضوع را در نظر گرفت که عکس العمل بدن انسان ممکن است در شرایط مختلف فرق داشته باشد.

باکتری ها ممکن است بعد از یک سرماخوردگی ساده کاملاً از بدن انسان بیرون نروند و ریه، گوش و یا حتی سینوس ها را درگیر کنند. درمان عفونت های سینوسی اغلب با آنتی بیوتیک انجام می شود. هرچند حساسیت ها، قارچ ها و در موارد بسیار معدود، ویروس هایی خاص می توانند از عوامل ایجادکننده سینوزیت باشند.

زمان از موضوعاتی است که در درمان عفونت های باکتریایی دستگاه تنفسی و گوش از ارزش بالایی برخوردار است. مصرف آنتی بیوتیک ها باید در زمان مناسب و به صورت کامل انجام شود. برخلاف باورهای مرسوم، آنتی بیوتیک های خوراکی و درمانی در بازه های زمانی طولانی تر از درمان تزریقی مؤثرتر هستند. هرچند در موارد شدید، دوزهای بالای آنتی بیوتیک تزریقی تجویز می شود.

اگر دچار این علائم شدید، به عفونت باکتریایی مبتلا هستید: علائم بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد. علائم به جای بهبود در طی چند روز بدتر می شوند. تب شدیدتر از حد معمول را مشاهده می کنید.

به مدت طولانی باوری وجود داشت که مخاط سبز بینی نشان دهنده عفونت باکتریایی است که به آنتی بیوتیک نیاز دارد. در واقع، مخاط سبز توسط موادی که در پاسخ به مهاجم خارجی رها شده توسط سلول های ایمنی بدن ایجاد می شود. البته به دلیل ویروس، باکتری و آلرژی فصلی هم مخاط ایجاد می شود.

همچنین هنگامی که علائمی مانند حالت تهوع، اسهال یا گرفتگی شکم را تجربه می کنید، به احتمال زیاد دچار مشکلات معده شده اید، اما آیا این به دلیل عفونت ویروسی است یا باکتریایی؟

نحوه  تشخیص عفونت ها

گاهی اوقات پزشک براساس تاریخچه  پزشکی و علائم می تواند مشکل بیمار را تشخیص دهد. به عنوان مثال، بیماری هایی مانند سرخک یا آبله مرغان دارای علائم بسیار مشخصی هستند که با یک معاینه  ساده جسمی قابل تشخیص است. علاوه بر این، اگر شیوع بیماری خاصی در آن زمان وجود داشته باشد، پزشک احتمال ابتلا به آن بیماری را در تشخیص خود درنظر می گیرد. یک مثال آنفلوآنزا است که دارای شیوع فصلی است و در مواقعی از سال افراد زیادی را درگیر می کند. اگر پزشک بخواهد بداند چه نوع ارگانیسمی موجب بیماری شده است، نمونه ای از بیمار گرفته و از آن برای کشت و شناسایی عامل بیماری زا استفاده می شود. نمونه بسته به حدس پزشک در مورد عامل بیماری زا از خون، مخاط یا خلط، ادرار، مدفوع، پوست یا مایع مغزی نخاعی (CSF) تهیه می شود.

وقتی میکروارگانیسم کشت داده می شود، به پزشک این امکان را می دهد که بتواند مشخص کند چه چیزی موجب بیماری شده است. در مورد یک عفونت باکتریایی، این کار می تواند در زمینه  تعیین نوع آنتی بیوتیک مؤثر نیز سودمند باشند.

درمان عفونت ها چگونه است؟

بسیاری از عفونت ها از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که واکسیناسیون ها هر ساله ۲ تا ۳ میلیون نفر را از مرگ رهایی می بخشد.

هیچ درمان خاصی برای بسیاری از عفونت های ویروسی وجود ندارد. درمان معمولاً بر تسکین علائم متمرکز است، در حالی که بدن برای پاک کردن عفونت تلاش می کند. نوشیدن مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن، استراحت فراوان، استفاده از داروهای ضد درد و تب، مصرف داروهای ضد احتقان برای بهبود آبریزش بینی و مصرف داروهای ضد ویروسی مناسب است. داروهای ضد ویروسی چرخه زندگی ویروسی را به نوعی مهار می کنند. 

گاهی برخی آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ویروسی استفاده می شوند که خطرناک است. زیرا تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیک شود. مقاومت آنتی بیوتیکی هنگامی رخ می دهد که باکتری ها قادر به مقاومت در برابر آنتی بیوتیک های خاص باشند که می تواند درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی را دشوار کند.

 کرونا همچنان یکه تاز میدان است و هر روز قربانی می گیرد و تا زمانی که واکسن مؤثر برای کووید ۱۹ موجود نباشد، باید خود را با پوشیدن ماسک محافظت کنیم؛ حفظ فاصله اجتماعی، تمرین بهداشت و ماندن در خانه راهکاری است که برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ویروسی مدام گوشزد می شود. کروناویروس جدید، ویروسی است که دانشمندان قبلاً آن را ندیده بودند. اعتقاد بر این است که مانند سایر ویروس ها، از حیوانات شروع شده و در انسان گسترش یافته است. پس از شیوع اولیه در دسامبر ۲۰۱۹، در بین افرادی که پیوندی نزدیک با یک بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات زنده در ووهان چین داشتند، شیوع این بیماری آغاز شد و در مدت کوتاهی این ویروس مرموز به همه دنیا رسید. در اوایل ماه مارس، سازمان بهداشت جهانی، کووید ۱۹ را بیماری همه گیر اعلام کرد و اکنون هفت ماهی است که جهان با این ویروس دست به گریبان است.

منابع: wonderwall، livescience، ncbi، webmd، healthline، mayoclinic وwho

 

 

کلید واژه :

ویروس ها

ثبت نظرات
captcha