کد خبر : ۳۴۸۲۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به کودکان

یکی از مهمترین راه های پیشگیری از انتقال کروناویروس، رعایت  بهداشت فردی به ویژه شستن دست ها به صورت مکرر و هر بار به مدت حداقل ۲۰ ثانیه اعلام شده است.

نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به کودکان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در شرایط شیوع کرونا شست وشوی دست ها بیش از پیش اهمیت پیدا کرده اما ممکن است کودکان مانند بزرگسالان عادت به این امر مهم نداشته باشند و ترغیب آن ها به شست وشوی مرتب دست ها دشوار به نظر برسد.

اما چگونه می توان شست وشوی صحیح دست ها را به کودکان آموزش داد؟ در ادامه چند نکته مهم در این ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی "استنفورد چیلدرن" آورده شده است:

چرا شستن دست ها مهم است؟

برای فرزندان خود با صبر و حوصله توضیح دهید که شست وشوی دست به جلوگیری از مریض شدن آن ها و نیز بیمار شدن افراد دیگر کمک می کند. هیچ کس دوست ندارد بیمار شود یا شخص دیگری را بیمار کند. شست وشوی دست می تواند به جلوگیری از بروز این موارد کمک کند.

چه زمانی باید دست ها را شست؟

به فرزندان خود بیاموزید تا پیش از مواردی چون غذا خوردن، لمس چشم، بینی و دهان یا لمس یک زخم با جراحت باید حتماً دست های خود را بشویند.

همچنین شست وشوی دست ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی، بازی کردن یا لمس حیوانات، دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی، بازگشتن از بیرون، بازی کردن در فضای بیرون از خانه، دست زدن به زباله ها، دست زدن به پوشک کثیف و بودن در اطراف یک فرد بیمار الزامی است.

مراحل اصلی شست وشوی دست ها چیست؟

مراحل زیر را برای شست وشوی صحیح دست ها به کودکان خود بیاموزید:

- دست های خود را با آب تمیز خیس کرده و با صابون یا مایع دستشویی آن ها را کفی کنید.

- دست های خود را به اندازه ای که بتوانید آهنگ «تولدت مبارک» را دوبار در ذهن خود تکرار کنید به یکدیگر بمالید. کف دست، پشت دست و بین انگشتان خود را تمیز کنید. فراموش نکنید که زیر ناخن های خود را نیز تمیز کنید. ناخن ها می توانند خاک و میکروب ها را زیر خود به دام بیندازند.

- دست های خود را زیر آب تمیز و جاری بگیرید و آنقدر آن ها را به یکدیگر بمالید تا به طور کامل کف از روی آن ها شسته شده و تمیز شوند.

- چند بار دست های خود را بتکانید تا قطرات آب از روی آن بچکد. سپس آن ها را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز کاملاً خشک کنید.

آیا قد فرزندتان به سینک یا روشویی نمی رسد؟

اگر فرزند شما کوچک است، او را بالا نگه دارید تا به او کمک کنید که به سینک ظرفشویی یا روشوییِ داخل سرویس بهداشتی برسد. اگر فرزند شما می تواند به تنهایی بایستد، از یک چهارپایه ایمن برای رسیدن او تا شیر آب استفاده کنید.

اگر برایتان مقدور نیست فرزندتان را بلند کنید و هیچ چهارپایه ای هم در نزدیکی تان وجود ندارد، دست های او را با دستمال کاغذی مرطوب و صابون پاک کنید. سپس از یک دستمال کاغذی مرطوب دیگر استفاده کنید تا کف ها را پاک کنید. در آخر دست های او را با یک دستمال کاغذی تمیز سوم خشک کنید. دست های خود را بعد از کمک به کودک خود برای تمیز کردن دست هایش، بشویید.

چه زمانی از ضد عفونی کننده دست باید استفاده کرد؟

ضد عفونی کننده دست زمانی که دست ها کاملاً کثیف یا چرب باشد، به خوبی کار نمی کند. صابون و آب بهترین گزینه هستند، زیرا خاک، چربی و میکروب ها را کاملاً از بین می برند. اما ضدعفونی کننده دست هنگامی که صابون و آب در دسترس نیست، جایگزین خوبی است. از یک ضدعفونی کننده بر پایه الکل با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید.

نحوه استفاده از ضد عفونی کننده دست را به کودکان خود بیاموزید:

- ابتدا اندازه یک چهارم از کف دست را باید ضد عفونی کننده کف دست خود بریزید.

- جلو و عقب دست و بین انگشت های خود را به طور کامل به هم مالیده تا خشک شوند.

چند نکته برای ترغیب کودکان به شستن دست ها:

- به الگوی کودک خود تبدیل شوید: حتماً خودتان نیز به آنچه کودکتان را به آن ترغیب می کنید، عمل کنید. پیش از غذا پختن یا خوردن، دست های خود را بشویید. پس از دستشویی، بازگشت به خانه از بیرون، کار کردن یا بازی کردن نیز حتماً دست های خود را بشویید.

- صبور باشید: مدت زمانی طول می کشد که کودک به شستن دست های خود عادت پیدا کند و این کار را به درستی انجام دهد. در صورت لزوم حتماً او را راهنمایی کنید.

- هر زمان که شست وشو لازم بود، به او یادآوری کنید: کودکان تنها در صورت مشخص بودن خاک، مانند گل و لای یا رنگ روی دست هایشان آن ها را شستشو خواهند داد. لازم است به آن ها یادآوری شود تا میکروب هایی را که دیده نمی شوند نیز از بین ببرند.

ایسنا

 

کلید واژه :

نکات مهم

،

آموزش شستن دست ها

،

کودکان

ثبت نظرات
captcha