کد خبر : ۳۴۸۲۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گرد و غبار تا پایان تابستان در اصفهان ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: پیش بینی شده تا پایان شهریور ماه شرایط ایجاد گرد و غبار به دلیل فعال شدن کانون های گرد و غبار در استان اصفهان وجود دارد.

گرد و غبار تا پایان تابستان در اصفهان ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منصور شیشه فروش  با اشاره به تشکیل جلسه کنترل کاهش گرد و غبار و کاهش آلودگی هوا در استان اصفهان اظهار داشت: به دلیل نزدیک شدن به پاییز و شدت گرفتن آلودگی هوا از اول سال تاکنون چندین جلسه با عنوان کارگروه کاهش شرایط اثرات گرد و غبار و آلودگی هوا برگزار شده و در این راستا اقدامات بسیاری انجام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این که جلسات مدیریت بحران نیز برای آلودگی هوا و گرد و غبار تشکیل شد و استراتژی های پیشگیرانه به دستگاه ها ابلاغ شد، افزود: سطح استان اصفهان ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار است که حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از آن بیابانی است، اصفهان هم مرز با کویر مرنجاب قم و سمنان، کویر یزد در منطقه انارک و جندق و خراسان جنوبی است.

وی با بیان این که استان اصفهان تحت تأثیر کویرهای مشترک با دیگر استان ها است و به هم دلیل و قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک شرایط گرد و غبار را دارد، گفت: تاکنون مطالعات  یک میلیون و ۹۰ هزار هکتار از بیابان های استان اصفهان انجام شده و ۱۶ کانون گرد و غبار شناسایی شده است.

شیشه فروش با اشاره به این که خسارت سالیانه کانون های گرد و غبار در بخش های مختلف بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان برآورد شده است، بیان کرد: در سال های گذشته به منظور تثبیت شن های روان و بیابان زدایی ۱۰۸ هزار هکتار درخت در شهرستان های بیابانی استان شامل اردستان، آران وبیدگل، کاشان، خوروبیابانک، کاشان، اصفهان، نائین، برخوار و نطنز کاشت شده است و بیشتر آن گونه های گیاهی مقام به خشکی و شوری هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از سال ۹۲ تا سال ۹۹ حدود ۸ هزار و ۷۰۰ هکتار نهال کاری در استان اصفهان در مناطق بیابانی انجام شده است، عنوان کرد: در راستای بیابان زدایی تاکنون در ۳۰ هزار هکتار از بیابان های اصفهان مالچ پاشی انجام شده است.

وی با اشاره به این که در سال گذشته حدود ۸۰۰ هکتار مالچ پاشی انجام شده است، تصریح کرد: بر اساس آیین نامه مصوب دولت با عنوان آیین نامه مقابله با گرد و غبار منابع طبیعی مأمور این کار شده است و در سال گذشته حدود ۲۴ میلیارد تومان مالچ پاشی و ۱۹ میلیارد تومان هم عملیات نهال کاری انجام شده است.

شیشه فروش با بیان این که در تیرماه اولین گرد و غبار را در استان اصفهان اتفاق افتاد که منشأ آن اردستان بود و سبب ناسالمی هوا شد، خاطرنشان کرد: با توجه به وزش بادهای شرق به غرب و کاهش باران زمین های خشک سبب ایجاد کانون های گرد و غبار می شوند و با وزش باد گرد و غبار ایجاد می شود و پیش بینی شده تا پایان شهریور ماه شرایط ایجاد گرد و غبار به دلیل فعال شدن کانون ها در استان اصفهان وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این که از سازمان جنگل ها درخواست داریم اعتبارات بیشتری به استان اصفهان برای مالچ پاشی و نهال کاری در مناطق بیابانی اختصاص پیدا کند، گفت: استان های مجاور هم باید کانون های گرد و غبار را کنترل کنند.

 

 

کلید واژه :

گرد و غبار

،

اصفهان

ثبت نظرات
captcha