کد خبر : ۳۴۸۲۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۹۰ درصد آتش سوزی ها در تعطیلات رخ می دهد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت :آتش سوزی سریال دنباله داری است که امسال بیش از پیش شاهد بروز آن در نقاط مختلف استان فارس بوده ایم.

۹۰ درصد آتش سوزی ها در تعطیلات رخ می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آتش سوزی پدیده شومی است که بسیاری از منابع طبیعی و پوشش گیاهی استان را تحت تاثیر قرار داده و در کنار آن، جان تعدادی از مردم را نیز گرفته است. در این میان در کنار دلایلی چون بارندگی و رشد علوفه های مرتعی و گیاهان یک ساله که احتمال وقوع حریق را افزایش می دهند، خطاهای انسانی و بی مبالاتی عده ای نیز بر افزایش میزان آتش سوزی ها دامن زده است.  به گونه ای که به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس، ۹۰ درصد آتش سوزی ها در روزهای پنج شنبه و جمعه رخ می دهد.

حمید ظهرابی در گفتگو با خبرنگار سرویس شهرستان های فارس در شیراز با اشاره به اینکه امسال به دلیل افزایش تعداد آتش سوزی ، سال بسیار بدی را تا به امروز تجربه کرده ایم اظهار داشت: بارندگی امسال منجر به رشد علوفه های مرتعی و گیاهان یک ساله و افزایش رویش های طبیعی، سبب شد پتانسیل ایجاد حریق در مناطق افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی ها در روزهای پنج شنبه و جمعه گزارش شده است، افزود: این امر نشان می دهد که گردشگران به عنوان عامل انسانی نسبت به موارد طبیعی، بیشتر ایجاد حریق می کنند و عده ای با بی احتیاطی، اقدام به روشن کردن آتش در طبیعت کرده و آن را فدای درست کردن کباب و از خاموش شدن آن هم مطمئن نمی شوند که همین امر عامل بسیاری از آتش سوزی هایی بوده که ما این روزها شاهد آن هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس تاکید کرد: از مردم تقاضا دارم از روشن کردن آتش در طبیعت بپرهیزند و در صورت روشن کردن، نسبت به خاموشی کامل آن اطمینان حاصل کنند.

ظهرابی با اشاره به اینکه در موضع اطفای حریق در سطح کشور و استان، شاهد تلفات جانی بوده ایم گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۷ نفر در سطح کشور و یک نفر در استان فارس در موضع اطفای حریق جان خود را از دست داده اند که این اتفاقات ناگوار در گرو بی مبالاتی و بی احتیاطی عده ای بوده که آتش به جان طبیعت می اندازند.

وی با تأکید بر لزوم برنامه ریزی جهت آگاه سازی مردم و مشارکت آن ها در پیشگیری از این معضل، از ایجاد کار گروهی جهت تهیه دستورالعملی مبنی بر نحوه مشارکت مردم در رعایت نکات ایمنی، آموزش و اطلاع رسانی خبر داد و تصریح کرد: در این راستا اینفوگرافی را در شبکه مجازی نیز پیگیری کرده و تلاش می کنیم از طریق آموزش و جلب مشارکت مردم از این نوع آتش سوزی ها جلوگیری کرده و آن ها را به حداقل برسانیم.

فارس

 

کلید واژه :

آتش سوزی ها

،

تعطیلات

ثبت نظرات
captcha