کد خبر : ۳۴۸۲۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جمع آوری، مسکنی موقت برای معضل کودکان کار

یک جامعه شناس گفت: اقدامات ضربتی مانند جمع آوری کودکان کار، اگرچه ممکن است یکی دو هفته صورت مسئله را پاک کند اما نه تنها بهبودی در وضعیت اجتماعی و زندگی مردم فقیر به ویژه کودکان ایجاد نمی کند بلکه به تبعیض های ناروای کنونی دامن می زند.

جمع آوری، مسکنی موقت برای معضل کودکان کار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مریم کرمی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: ما باید به دنبال احقاق حقوق کودکان باشیم تا با حل مسائل و مشکلاتی که آن ها در جامعه دارند از وقوع آسیب های جدی پیشگیری کنیم، این درحالی است که حرف های این کودکان شنیده نشده و حقوق اولیه آن ها نادیده گرفته شده است.

وی با اشاره زباله گردی کودکان، گفت: ریشه زباله گردی کودکان فقر است که با حل مسائل کلان و اقتصادی کشور با همکاری سازمان ها و نهادهای مختلف می توان شاهد کاهش آن بود و افزایش زباله گردی ها ناشی از ناتوانی انجمن های فعال در موضوع کودکان کار نیست.

کرمی مسائل مرتبط با بهداشت و آموزش کودکان را از مهم ترین دغدغه های پیش رو دانست و عنوان کرد: بسیاری از کودکان در جامعه مورد سوء استفاده قرار می گیرند که همواره سلامت جسمی و روانی آن ها را تهدید می کند.

این جامعه شناس ادامه داد: بیماری های مقاربتی در بین کودکان کار قابل توجه است و به دلیل اینکه درصد این آمار تصاعدی پیش می رود برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.

وی با اشاره به این که آمارهای غیررسمی زیادی از تعداد کودکان کار در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر آمار قابل توجهی از کودکان کار مهاجرانی هستند که به دلیل شرایط خاص، برخی از کودکان کارت اقامت و هویتی ندارند و همین امر باعث شده که از حقوق اولیه خود محروم شوند و بسیاری از بچه ها به دلیل هزینه های تحصیل، از حضور در مدارس بازمانده اند.

کرمی تأکید کرد: مقام معظم رهبری دستور دادند که هیچ کودکی در کشور نباید از آموزش باز بماند ولی متأسفانه بعضی از مدارس هزینه هایی طلب می کنند که خارج از توان خانواده هاست.

این جامعه شناس یا بیان این که به طور معمول کودکان کار تنها یک بار در سال آن هم در روز جهانی کودک به صورت مقطعی مورد توجه قرار می گیرند و در طول سال به فراموشی سپرده می شوند، عنوان کرد: این در حالی است که ما به دنبال این هستیم که برای این بچه ها معاینات پزشکی و غربالگری انجام و ارتباط آن ها با مراکز پزشکی درطول سال تقویت شود.

وی عنوان کرد: بجای جمع آوری کودکان و تنبیه خانواده هایی که از سر اجبار و ناآگاهی کودکان خود را به کار می گیرند، منابع مالی کشور و سرمایه انسانی باید با برنامه های منسجم کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت صرف بهبود معیشت، دسترسی به اشتغال و ارتقا شرایط زندگی گروه های در معرض آسیب جامعه و برخورداری کودکان آن ها از آموزش و سلامت شود.

کرمی با اشاره به این که کار کودکان در خیابان که تنها بخش کوچکی از کار کودکان در بخش های مختلف اقتصادی کشور است، نشانه ای است هشداردهنده از وضعیت نامطلوب اجتماعی بخشی از جمعیت کشور که نیازمند بیشترین حمایت و مراقبت هستند، تصریح کرد: تجارب خوبی در کشور از جلب اطمینان و حمایت کودکان کار توسط نهادهای مردمی بدون استفاده از روش های قهری وجود دارد که باید به این سازمان های مردم نهاد و تجارب شان اعتماد کرد.

این جامعه شناس افزود: همچنین قوانین و آیین نامه هایی در جهت هماهنگ نمودن فعالیت های بین سازمانی با تلاش فراوان در جهت بهبود شرایط کودکان تدوین شده که در صورت پایبندی به آن ها می توان برای کاهش مسائل و مشکلات موجود اقدامات مؤثرتری انجام داد.

وی افزود: ما باید از فرصت های موجود استفاده کنیم و به جای تکرار راه های رفته بپذیریم که تنها سرمایه گذاری جدی مالی و انسانی، فعالیت هماهنگ و همکاری واقعی میان سازمان های مختلف، مشارکت دادن مردم در ارتقاء وضعیت خود و مهم تر از همه حفظ حقوق انسانی افراد نیازمند به حمایت، راه بهبود شرایط اجتماعی است و اقدامات ضربتی که هدف آن ها خارج کردن جمعیت آسیب دیده و مظلوم از حوزه دید جامعه است اگرچه ممکن است یکی دو هفته صورت مسئله را پاک کند، اما نه تنها بهبودی در وضعیت اجتماعی و زندگی مردم فقیر به ویژه کودکان ایجاد نمی کند بلکه به تبعیض های ناروای کنونی دامن می زند.

ایسنا

 

کلید واژه :

معضل کودکان کار

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha