کد خبر : ۳۴۸۲۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۳۰ کوه زباله در مازندران قد کشیده است/ فاجعه در سایت های پسماند

ساری- بیش از ۳۰ کوه زباله در گوشه و کنار مازندران و دامن طبیعت بکر استان قدبرافراشته و هر روز بر ارتفاع آنها افزوده می شود و مدت طولانی است که به کوهی از مشکلات مبدل شده است.

۳۰ کوه زباله در مازندران قد کشیده است/ فاجعه در سایت های پسماند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروه استان ها- سمیه اسماعیل زاده: حاشیه جاده های سرسبز شمال، در میانه جنگل ها و بیشه ها، سواحل رودخانه ها و دریای مازندران، مراتع کوهستانی و در هر کجا که پای آدمی بدان رسیده است؛ همنشین طبیعت زیبا، زباله ها هستند که در همه جا خودنمایی می کنند، زباله هایی که حاصل یک روز خوش گذراندن در دل طبیعت است.

روزانه حدود ۳ هزار تن و در روزهای اوج مسافرت حدود ۷ هزار تن زباله در استان مازندران تولید و جمع آوری می شود؛ زباله هایی که موجب قد کشیدن نزدیک به سی کوه زباله در استان شده و سوادکوه شمالی و سوادکوه نمونه ای بر این مدعا است، چهار کوه زباله در دل جنگل ها، در کناره نهرها و در کوهستان ها.

سایت های زباله ای که به گفته رئیس محیط زیست شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی، حداقل های زیست محیطی همچون احداث لاگن، زهکشی کل سایت و ایجاد چرخه شیرابه، عدم دفن به موقع و حصارکشی مناسب را نیز رعایت نمی کنند و نتیجه آن نشت شیرابه ها تا فاصله چند کیلومتری و آلودگی خاک و آب و تخریب پوشش گیاهی منطقه، آلودگی هوا ناشی از دفن غیراصولی و سرایت آلودگی به حیات وحش و حیوانات اهلی منطقه است.

فاجعه سایت های دفن زباله

ابراهیم فلاحی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سوادکوه و سوادکوه شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه نه تنها پوشش گیاهی که سفره های زیر زمینی نیز آغشته به شیرابه های حاصل از این سایت ها شده است، ادامه داد: در سایت زباله شیرگاه، شیرابه ها در فاصله سه کیلومتری از این سایت نشت کرده و چنان آلوده بوده که حتی میکروارگانیزم های داخل خاک هم نتوانستند در این مسافت آن را تصفیه کنند و در سایت زباله زیراب، شیرابه ها مستقیم به نهر دو طرف محل دفن زباله وارد می شوند.

رئیس حفاظت محیط زیست سوادکوه و سوادکوه شمالی، با بیان اینکه در تمام کشور محل دفن زباله عرصه های طبیعی است، مسئله پسماند را یک مشکل ملی برشمرد و افزود: محیط زیست مازندران و به تبع آن سوادکوه شکننده تر است چراکه محل دفن زباله یا در کنار سواحل است و یا در داخل جنگل ها و از این رو، به نسبت دیگر استان ها که دارای چنین طبیعتی نیستند، مسئله پسماند بیشتر به چشم می آید.

وی با اعلام اینکه حداقل هایی که ما خواسته ایم توسط شهرداری ها انجام نشد، خاطرنشان کرد: از همین رو، پیگیری های قضائی و شکوائیه های متعدد داشتیم و حتی پس از تبرئه و منع تعقیب برخی شهرداران، مجدد طرح شکایت کردیم و به رأی صادره اعتراض کرده و پیگیر ماجرا هستیم و دو پرونده شهرداران همچنان مفتوح است.

این مسئول با بیان اینکه اکنون در کنار همه این عوامل زباله های کرونایی نیز اضافه شده است، افزود: شهرداری ها را ملزم به آهک پاشی روزانه کردیم و فعلاً از عملکردشان در این حوزه، راضی هستیم؛ هرچند مشخص نیست فردا عملکرد آنها چگونه باشد و حتی در یکی از این سایت ها، شاهد جمع آوری مجزای دستکش و ماسک بودیم که جلوگیری کرده ایم و اکنون در سایت زباله پل سفید و زیراب کسی در مقصد اجازه تفکیک زباله ندارد.

سایت زباله زیراب همچون غده ای چرکین در دل جنگل های زیبای بهمنان قرار دارد و فلاحی با اشاره به عدم حصارکشی و احداث لاگن و زهکشی در این سایت، گفت: تاکنون اخطاریه ها و شکوائیه های ما ابتر مانده است و با توجه به اینکه این سایت در یک محیط بسته قرار دارد، احتمال انفجار و حریق جنگل بواسطه انتشار گاز متان در آن وجود دارد.

تفکیک در مقصد بلای دیگری است که بر جان مناطق اطراف سایت های زباله سایه افکنده است؛ چرا که عدم دفن به موقع به خاطر تفکیک در مقصد موجب پراکندگی زباله و انتشار بوی بد در خارج از فضای سایت ها می شود، امری که در سایت پل سفید رخ داده است و فلاحی در این رابطه گفت: در حال حاضر عوامل تفکیک را از این سایت خارج کرده ایم اما میزان زباله های پراکنده شده اطراف این سایت پس از جمع آوری به اندازه زباله دفن شده در سایت زباله آلاشت است.

وی وضعیت سایت زباله شیرگاه را بسیار نامناسب دانست و گفت: به دلیل نبود فضای کافی امکان دفن وجود نداشته و تنها دپو زباله داریم و در فصول گردشگری این معضل بیشتر می شود و به خاطر وضعیت حاد این سایت، مقرر شد تا اداره کل محیط زیست با استقرار زباله سوز مقیاس کوچک در این سایت همکاری کند اما متأسفانه هنوز اقدامی از سوی شهرداری شیرگاه اتفاق نیافتاده و حتی طرح شکایت داشتیم تا شهردار را ملزم به انجام اقدامات اولیه کنیم.

فلاحی با اذعان بر اینکه تعریف ایده آل برای مقابله با پسماند جمع آوری این سایت های زباله است؛ رعایت حداقل ها را به معنای رفع کامل معضل آلودگی آب، خاک، هوا و طبیعت ندانست و دلیل این امر را انتخاب نادرست سایت های زباله در گذشته عنوان کرد و گفت: این سایت ها عموماً در مناطق شیب دار، جنگلی و زیستگاه های مهم حیات وحش و گونه های گیاهی است و فضایی برای مانور مدیریتی وجود ندارد و پیش از شروع کار، کف منطقه برای جلوگیری از نفوذ شیرابه ها فیکس نشد اما اکنون با رعایت حداقل ها می توان از حجم خسارت تا حدودی کاست.

با نگاهی اجمالی به سه شهر پل سفید، زیراب و شیرگاه می توان دید که شهرداری زیراب در تفکیک بسیار ضعیف عمل کرده است و شهرداری شیرگاه این آموزش را تنها در یک منطقه اجرایی کرده و با دریافت بازخورد نامناسب ادامه نداده؛ هر چند رئیس اداره محیط زیست این شهرستان مدعی است که خدمات تشویقی برای انجام کار مناسب نبوده و در این میان تنها شهرداری پل سفید در مقطعی خوب عمل کرده و پاسخ مناسب از مردم دریافت کرده اما اکنون رها شده است. امری که مردم به انجام آن عادت کرده بودند و هنوز هم برخی از شهروندان زباله های خود را در خانه تفکیک می کنند اما دوباره همه آنها در باکس زباله مخلوط می شوند و همین امر موجب ایجاد دلسردی و بازگشت به روال پیشین شده است.

معصومه اشتیاقی، پژوهشگر اجتماعی، در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه ضعف در مدیریت پسماند، موجب شکل گیری سایت های زباله در نقاط بکر و تهدید سلامت شهروندان، آلودگی آب و خاک، تخریب همه جانبه محیط زیست و از بین رفتن منظر و زیبایی بصری استان شده است، گفت: در پاسخ به چرایی بزرگ شدن یک امر قابل حل (همچون مسئله پسماند) به یک مساله بزرگ لاینحل باید سیاست ها و برنامه های استانی و ملی را در یک بازه تاریخی بررسی کرد و با مروری بر برنامه ها و اقدامات مدیریتی، متوجه می شویم که عمده سیاست ها از بالا و در سطح نهادهای دولتی طراحی و به اجرا گذاشته شده اند.

نادیده گرفتن نقش مردم در حل مسئله پسماند

این دکتر جامعه شناس با بیان اینکه در طی این سال ها هزینه های هنگفتی برای تأمین زباله سوز در شهرهای استان تخصیص داده شد، مهم ترین دستاورد پنهان این امر را منحرف شدن ذهن مدیران استانی در اتخاذ سیاست های کاهش تولید زباله طی یک برنامه مدون چند ساله دانست و گفت: در این انحراف باید به سلطه تاریخی نگاه فنی به حل مسائل اشاره کرد؛ امری که یکی از چالش های بزرگ ملی بوده و هست و در تفکر مدیریت کشور وجود داشته و دارد و موجب شده تا همواره ردپایی از دو بازوی مهم یعنی مردم و نهادهای مدنی در حل مساله دیده نشود. این در حالی است که هیچ امر توسعه ای بدون پشتوانه این دو ضلع قابل حل نیست، آن هم موضوعی مانند پسماند که با رفتار روزمره شهروندان گره خورده است.

عضو کمیته سمن های استان مازندران با بیان اینکه بخش زیادی از زباله استان زباله تر و قابل استفاده به شکل کمپوست خاک است که در شرایط فعلی در ترکیب با زباله خشک در منازل ایجاد مشکل و بحران کرده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که با تفکیک زباله می توان بخش زیادی از مشکل شیرابه ها را حل کرد تا بازیافت مواد را در چرخه تولید به همراه داشته باشد.

اشتیاقی با اشاره به لزوم انجام برنامه ریزی محلی و شهری با همکاری شهروندان، نهادهای مدنی و شورای شهر و روستا و دهیاران و شهرداران، گفت: با جدیت و اداره عمومی می توان در یک برنامه ریزی مدون چند ساله همانند تجربه بسیاری از کشورهای جهان تولید زباله را به حداقل رساند و تفکیک زباله از مبدأ را تا حدی زیادی در سبک زندگی شهروندان نهادینه کرد و در این راه، آموزش و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره مدیریت پسماند با کمک فعالان و نهادهای مدنی استان و رسانه استانی گام های مهم در جلب مشارکت هستند.

وی با بیان اینکه آموزش، ارتباط و اطلاع رسانی درباره راه های کم کردن تولید زباله و مدیریت پسماند می تواند در روند مشارکت مؤثر باشد، گفت: برای همراهی بیشتر باید درباره پیامدهای مثبت مدیریت پسماند بر زندگی عمومی شهروندان مازندرانی و رونق اجتماعی و اقتصادی و پایداری محیط زیست و منابع گفتگو کرد تا شهروندان آگاه باشند که همراهی آنها چقدر اثرگذار و مثبت خواهد بود.

اشتیاقی لازمه موفقیت در هر امر توسعه ای را پذیرش رویکرد مدیریت پایدار دانست و گفت: پایداری باید در همه ابعاد و با هم در یک راستا دیده شود و برای مدیریت پسماند ما نیازمند مدیریت یکپارچه و سیستمی هستیم که در آن باید بیش از همه، شاخص های اجتماعی دخالت داده شوند اما در حال حاضر وزنه فنی و سازه ای بر محوریت مدیریت یک سویه می چربد که این امر در تناقض آشکار با اصول مدیریت پایدار است.

گر رفع مشکلات پسماند جزو اولویت بود پس چرا وضعیت پسماند استان این چنین شده است و حتی یک مکان پسماند استان فنی نیست

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اولویت مدیریت اجرایی پسماند استان، رفع مشکلات پسماند نبوده است، گفت: اگر رفع مشکلات پسماند جزو اولویت بود پس چرا وضعیت پسماند استان این چنین شده است و حتی یک مکان پسماند استان فنی نیست.

ابراهیمی با اظهار اینکه همه ما در زمینه پسماند کوتاهی کردیم، درباره نیروگاه زباله سوز نوشهر گفت: اجازه دهیم سرمایه گذاری صورت گرفته به بار نشیند و نتیجه آن را ببینیم.

وی با عنوان اینکه مشکل اصلی استان پسماند به شمار می رود، گفت: چیزی مهمتر از سلامت و بهداشت در استان نداریم و در زمینه مدیریت پسماند عفونی، خانگی و شهری موفق نبوده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با عنوان اینکه سال قبل هزار میلیارد تومان برای حوزه پسماند تصویب شده است، گفت: ما به عنوان ناظر مدیریت پسماند نمی دانیم این اعتبار وصول شده یا خیر و در کجا هزینه شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه قرار است یک زباله سوز در مقیاس پایلوت عملیاتی در یکی از شهرهای استان احداث شود، گفت: سرمایه گذاری این پروژه خصوصی و داخلی است و توسط مهندسان بومی احداث می شود و با راه اندازی آن بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

 برآیند بررسی ها نشان می دهد نظارت بر سایت های دفن زباله برای لحاظ الزامات محیط زیستی و صف وعده های احداث زباله سوزها هیچکدام تا کنون اثربخش نبوده و مسئله پسماند همچنان به قوت خود باقی است و شیرابه ها در دل جنگل ها روان شده و سفره های زیرزمینی آغشته به آنها شده اند و زباله ها بلای جان گیاهان و جانوران و در نهایت خود انسان شده و این امر لزوم بازنگری در سیاست گذاری های از بالا به پایین و نگاه فنی بدون لحاظ امر انسانی و اجتماعی را نشان می دهد.

در کنار کاهش تولید زباله، همه بر این امر اذعان دارند که تفکیک زباله از مبدا تا حد زیادی مسائل پسماند را حل خواهد کرد و این مسئله تنها با مقصرانگاری مردم در عدم تفکیک زباله سودبخش نیست چرا که عموماً شاهد عدم و یا کمبود آموزش لازم و آگاهی بخشی، نبود مشوق های مشارکتی و بسترسازی مناسب پس از آموزش و ایجاد امکان مشارکت هستیم؛ آموزش برای نهادینه شدن نیازمند مداومت است و انجام اعمال دفعی، آموزش بدون بسترسازی در این امور موجب افزایش بی اعتمادی و افزایش بار هزینه و تلاش مضاعف برای اقناع دوباره افراد است.

مهر

 

کلید واژه :

کوه زباله

،

مازندران

ثبت نظرات
captcha