کد خبر : ۳۴۸۲۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی دلایل ناباروری مردان و زنان توسط محققان دو مرکز تحقیقاتی جهاد دانشگاهی

به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی؛ ایسنا با همکاری پژوهشگاه های ابن سینا و رویان در یک برنامه لایو اینستاگرامی دلایل و روش های درمانی ناباروری مردان و زنان را توسط محققان این پژوهشگاه ها مورد بررسی قرار می دهد.

بررسی دلایل ناباروری مردان و زنان توسط محققان دو مرکز تحقیقاتی جهاد دانشگاهی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان پژوهشگاه های رویان و ابن سینا به سوالات مخاطبان ایسنا در خصوص ناباروری مردان و زنان توضیحاتی را ارائه خواهند داد.

بر اساس برنامه زمان بندی شده برنامه لایو اینستاگرام پژوهشگاه ابن سینا روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۶ با حضور اعضاد هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا، دکتر آتوسا کریمی جراح و فلوشیپ زنان زایمان و ناباروری و دکتر سعید آراسته جراح و فلوشیپ کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان برگزار می شود.

در روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه نیز از ساعت ۱۳ تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه موضوع نازایی زنان با حضور اعضای هیات علمی پژوهشگاه رویان، دکتر مهری مشایخی، متخصص نازایی و فلوشیپ و دکتر مریم حافظی، متخصص و فلوشیپ نازایی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

در این دو برنامه متخصصان به سوالات مطرح شده توسط مخاطبان پاسخ خواهند داد.

 بر اساس متون علمی، ناباروری، ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری است.

ناباروری در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوج ها دیده می شود و علل آن می تواند مربوط به زن یا مرد یا هر دو باشد. بر اساس آمارها حدود ۴۰ درصد از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، ۴۰ درصد مربوط به زنان و حدود۱۰ درصد مربوط به هر دو است و در مقابل در حدود ۱۰ درصد از زوج ها نیز عامل ناباروری مشخص نیست.

 محققان این حوزه در دو دهه اخیر گام های مهمی در زمینه تشخیص و درمان ناباروری برداشته اند به گونه ای که با روش های ارائه شده حدود ۶۵ درصد از زوج های نابارور صاحب فرزند شده اند.

"اختلال در تخمک گذاری"، "اختلال در لوله های رحمی"، "آندومتریوز"، "اختلال درگردن رحم یا رحم"، مشکلات دستگاه ایمنی بدن"، "اختلالات مربوط به اسپرم"، "ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن" و "اختلالات ژنتیکی" از جمله دلایل ناباروری در زنان و مردان عنوان شده است.

برگزاری برنامه لایو این دو پژوهشگاه پاسخی به ابهامات موجود در این حوزه خواهد بود و از همین رو مخاطبان گرامی ایسنا می توانند سوالات خود را که توسط ایسنا نیز محفوظ خواهد بود را در ذیل همین خبر و در بخش نظرات درج و ثبت کنند تا در این برنامه زنده که در لایو اینستاگرام ایسنا و در ساعات ذکر شده پخش خواهد شد به آنها پاسخ داده شود.

 

 

کلید واژه :

دلایل ناباروری مردان و زنان

،

مرکز تحقیقاتی جهاد دانشگاهی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha