کد خبر : ۳۴۸۲۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روستایی که فقط یک خانوار در آن زندگی می کند

 اینجا زندگی جریان دارد، خانواده ای 15 نفره چراغ روشن این روستا هستند، اعضای این خانواده علی رغم نبود زیر ساخت های رفاهی مناسب، جاده، مرکز بهداشت، امکانات اجتماعی و حتی یک سوپر مارکت، حاضر به ترک خانه ی مادری خود نشده اند.

روستایی که فقط یک خانوار در آن زندگی می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شاید عجیب به نظر برسد در دوره ای که اکثر روستاییان به دلایل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به شهرها مهاجرت می کنند، روستایی وجود دارد که در آن فقط یک خانوار زندگی می کند. زندگی در روستای دیزج شهرستان ملکان با سکونت یک خانوار، هنوز هم جریان دارد.

 برای دیدن روستای تک خانوار دیزج ابتدا از شهرخوشه های طلایی و تاکستان های سرسبز ملکان که در 127 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد، گذر می کنیم.

بعد از طی مسافت پنج کیلومتری و گذر از چند روستا به روستای همجوار دیزج، روستای شیخ الاسلام می رسیم، گذر از میان راه شنی و رودخانه ی پرآب و عریض، تنها راه رسیدن به روستای دیزج است، این رودخانه عریض دو روستای شیخ الاسلام و دیزج را از هم جدا کرده است، البته گذر از این راه شنی به دلیل طغیان  رودخانه در فصل زمستان برای اهالی این روستا غیرممکن است.

پس از گذر از راه شنی و پرآب وارد روستای دیزج می شویم، آثار به جا مانده از خانه های کاه گلی ترک شده، روستا را به مکانی متروکه تبدیل کرده است، مدرسه ای فرسوده و قدیمی با تکیه بر دیوارهای ریخته شده در گوشه ای از روستا هنوز هم پابرجاست.

چهار خانه ی سنگی و کاه گلی بازسازی شده در چند متری تنها مسجد روستا به چشم می خورد که سرپناه 15 نفر از اعضای یک خانواده در این روستاست.

به گفته ی پدر این خانواده ،  نزدیک به 30 سالی می شود اهالی روستا از دیزج به شهرهای مراغه و ملکان  مهاجرت کردند.

   تایوردی پیروهن 65 ساله- پدر و بزرگ تنها خانواده ی ساکن در دیزج بوده که از بدو تولد در این روستاست، اکنون نیز همراه همسر خود، سه پسر، عروس ها و نوه هایش در دیزج زندگی می کند، کار اصلی این خانواده کشاورزی و دامداری است.

آقای پیروهن از کار کردن زیاد از قسمت پا دچار آرتروز شدید است و اکنون نمی تواند در تاکستان های خود، کاری انجام دهد، تنها با نشستن و نظارت بر کار، پسرانش را در زمین های کشاورزی همراهی می کند.

 

او در خصوص علت ماندگاری خود در روستای دیزج، توضیح می دهد: 30سال قبل، درآمدی برای مهاجرت کردن و خرید مسکن در شهر نداشتیم، کسانی که پول کافی برای خرید مسکن در شهر داشتند، همگی کوچ کردند و رفتند.

وی با بیان این که کار اصلی ما در این روستا کشاورزی و دامداری است، ادامه می دهد: از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنیم، علاوه بر تامین خورد و خوراک خانواده از طریق کشاورزی و دامداری، می توانیم از فروش محصولات کشاورزی و لبنیات به اهالی سایر روستاها، درآمدزایی کنیم.

نبود راه مناسب برای تردد روستاییان، اصلی ترین مشکل دیزج

وی نبود راه مناسب جهت تردد از روستا به سایر روستاها و مرکز شهرستان را از اصلی ترین مشکل خانواده خود در روستا عنوان می کند و می گوید: تابستان برای رفت و آمد به شهر و سایر روستاها باید از وسط رودخانه ی عریض عبور کنیم، سایر فصول هم عبور از آن به دلیل زیادی آب غیرممکن است و ما مجبور هستیم از راه دوم که انتهای آن نیز به جویباری دره مانند می رسد با تراکتور یکی از اهالی روستای همجوار عبور کنیم.

 

وی ادامه می دهد: انتظار آسفالت ریزی نداریم ولی وقتی تنها با ایجاد یک پل کوچک در انتهای این جاده ی خاکی مشکل ما حل می شود؛ چرا دولت آن را از ما دریغ می کند.

وی با بیان این که زمستان مشکل ترددمان از روستا به شهر چندین برابر می شود، ادامه می دهد: هیچ راننده ی تاکسی و آژانسی حتی با اخذ هزینه ی اضافی حاضر نمی شود به روستا مراجعه کند.

پیروهن با انتقاد از نبود برق مناسب و قطعی مکرر آن در این روستا، ادامه می دهد: بسیاری از وسایل برقی خانه از جمله یخچال در اثر قطع و وصل مکرر برق به دلیل ضعیفی ولتاژ می سوزند، ضعیفی ولتاژ برق در این منطقه به دلیل نبود ترانس مناسب و انتقال بی رویه ی آن به خانه باغ های اطراف روستاست، به دلیل ضعیف بودن فشار برق در آبیاری باغات خود از طریق چاه نیز با مشکل مواجه هستیم.

وی ادامه می دهد: دولت انتظار دارد روستاییان در روستاهای خود جهت اشتغال و رونق تولید ماندگار شوند اما بدون امکانات زندگی در این شرایط بسیار سخت است ما از داشتن یک ترانس برق در این منطقه محروم هستیم ولی با این حال از برق ضعیف روستای ما به چند خانه باغ اطراف برق منتقل می شود.

حوری پناهی- مادر 58 ساله ی خانواده دارای 17 نوه از پنج فرزند است، به گفته ی خودش دیگر  پاهایش مثل قدیم به دلیل انجام کار زیاد، توان راه رفتن ندارند، دست نوه ی کوچکش را گرفته و کنار گوسفندان قدم می زنند.

 

وی با بیان این که با پسر و عروس هایم در این روستا مانند همسایه کنار هم در خانه ای جداگانه زندگی می کنیم،  بیان می کند: بعد از ازدواج با همسرم به این روستا عروس آمدم، 30 سال گذشته اکثر اهالی این روستا به دلیل نبود امکاناتی اعم از گاز، آب و برق و تلفن از این محل مهاجرت کردند، هر روز صبح همراه عروسم برای برداشت محصولاتی از جمله گوجه، خیار و سبزی و غیره به باغ می رویم و قسمتی از این محصولات را برای خانواده کنار گذاشته و قسمتی را نیز به اهالی روستاهای همجوار می فروشیم البته امسال به دلیل کمبود آب و برق مناسب نمی توانیم محصول زیادی برداشت کنیم.

او در مورد تنها مسجد روستا که از سال های گذشته در روستا پابرجاست، توضیح می دهد: فدای مسجد بشوم، هر سال پشت بام مسجد را با همراهی عروس ها و پسرانم تعمیر می کنیم، بعد از کوچ اهالی، کلید آن برای خواندن نماز و رسیدگی به نظافت آن در اختیار ما قرار گرفت،هر سال اهالی سابق روستای شیخ الاسلام بخشی از عزاداری خود را در روز تاسوعا در این مسجد برپا می کنند.

وی با بیان این که تصمیمی برای مهاجرت به شهر نداریم، ادامه می دهد: با توجه به هزینه های سنگین زندگی در شهر، نمی توانیم در شهر امرار معاش کنیم، ما از زندگی در این روستا راضی هستیم فقط خواستار رسیدگی به راه و برق و آب روستا هستیم، فرزندان من با چوبانی و فرشبافی توانستند زمین های کشاورزی را خریداری کنند ولی دو سال قبل عده ای به راحتی یک هکتار از زمین کشاورزی ما را بدون پرداخت هیچ خسارتی تخریب کردند.


رستم پیروهنی-پسر بزرگ خانواده نیز که ما را در این گزارش همراهی می کند، تا کلاس چهارم در مدرسه ی قدیمی این روستا درس خوانده است، بعد از مهاجرت روستاییان، پایه ی پنجم را نیز در مدرسه ی روستای شیخ الاسلام به پایان رسانده است.  

وی با بیان این که زندگی در روستا بهتر از شهر است ولی به شرطی که امکانات اولیه در آن فراهم شود، اظهار می کند: هر روز در زمین های کشاورزی یونجه یا تاکستان های انگور همراه برادرانم مشغول کار هستیم، خانم های روستا خانه دار بوده و به قالیبافی مشغول هستند یا هر ازگاهی در زمین های کشاورزی و در تهیه لبنیات کمک حالمان می شوند.

 


وی با بیان این که نام  روستای دیزج به دلیل زندگی یک خانوار در آن ماندگار شد، ادامه می دهد: پس از کوچ روستاییان دولت امکانات زندگی را تا حدودی برای ما فراهم کرد، اگر مشکلات فعلی ما نیز حل شود ما برای همیشه در این روستا ماندگار خواهیم شد، حتی هر کسی که بخواهد در روستا با ما همسایه شود، از حضورشان استقبال می کنیم، تصمیمی برای مهاجرت به شهر ندارم، کار و اشتغالی در شهر وجود ندارد در این روستا همراه برادرانم کار می کنیم.


رستم با اشاره به استقرار مدرسه ی کانکسی در گوشه ای از روستا، می گوید: مدرسه ی کانکسی را از هلال احمر امانت گرفته ایم البته برای گرفتن آن حدود دوماه به شهر مراجعه کردم،  به دلیل مشکل راه، زمستان معلم برای تدریس به سختی در این روستا حضور می یابد، دو سالی است می خواهند در این روستا مدرسه ای سه کلاسه احداث کنند و تنها کار انجام شده در این دو سال برای ساخت مدرسه، کندن گوشه ای از حیاط مدرسه ی قدیمی بوده که اکنون نیز نیمه کاره رها شده است.


وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این که  اداره امور آب شهرستان ملکان یک هکتار از زمین کشاورزی ما را به دلیل مستقر بودن کنار رودخانه تخریب کرد، ادامه می دهد: زمینی که 15 سال گذشته خریده بودیم، دو سال گذشته توسط اداره امور آب ملکان تصرف شد، اگر این محل حریم رودخانه بود؛ چرا چند سال گذشته برای چاه زمین برای ما مجوز رسمی صادر کردند؟ اکنون چاه مجوز دار جزیی از حریم رودخانه است، در حالی که طبق نقشه ها و تصاویر ماهواره ای چند سال گذشته، ملک سند دار ما جزیی از حریم رودخانه نبوده است.

وی با بیان این که هیچ خسارتی از تخریب یک هکتاری زمین کشاورزی به ما پرداخت نشد، بیان می کند: 500 درخت زردآلود، 100 درخت سیب و غیرهرا در این زمین به بهانه ی قرار گیری آن در حریم رودخانه بریدند، دار و ندار خود را برای تجهیز چاه و رسیدگی به زمین کشاورزی خرج کرده بودیم، اکنون نیز با وجود مجوز چاه، یک هکتار زمین کشاورزی ما را با عنوان حریم رودخانه غصب و سالانه 500 میلیون تومان از آن محل شن برداشت کرده و به فروش می رسانند.

وی با بیان این که برای دریافت تسهیلات کشاورزی جهت آبیاری قطره ای زمین های کشاورزی به دلیل نبود ضامن اقدام نکردیم، ادامه می دهد:  برای دریافت تسهیلات، ضامن لازم است، یک فرد کشاورز، ضامن کارمند از کجا پیدا کند، به خاطر نبود ضامن، وام ازدواج یکی از بردارانم را ، یکی از آشنایان اخذ کرد.


نجفی- عضو شورای اسلامی روستای شیخ الاسلام، با بیان اینکه روستای دیزج روستایی قدیمی است، بیان می کند: قبل از سال 68، حدود 30 خانوار در این روستا زندگی می کردند ولی اهالی روستا به دلیل نبود امکانات و زیرساخت های اولیه برای یک زندگی اعم از آب لوله کشی شده، برق، گاز و خط تلفن مجبور به ترک روستا شدند.

وی ادامه می دهد: این روستا از گذشته راه مناسبی برای تردد روستاییان نداشت و اکنون نیز راه دسترسی به آن نیز مناسب نیست به ویژه در فصل زمستان به دلیل طغیان رودخانه امکان عبور از راه وسط رودخانه وجود ندارد، راه دوم نیز به دلیل وجود دره ای از سمت روستای شیخ بابا ناهموار است و باید با تراکتور از آن عبور کرد.

وی بیان می کند: درخواست و مکاتبات زیادی را با فرمانداری و اداره راه و ترابری برای ایجاد پلی کوچک جهت رفت و آمد اهالی این روستا انجام داده ایم ولی تاکنون کسی به درخواست ما اهمیتی نداده است.

عضو شورای اسلامی روستای شیخ الاسلام با بیان این که اهالی روستای دیزج آب شرب خود را از چاه تامین می کنند، ادامه می دهد: بزرگ ترین مشکل در این روستا و روستای شیخ الاسلام تامین آب آشامیدنی است، آب  روستای ما نیز شور است و قابل آشامیدنی نیست تا از آن به اهالی دیزج نیز منتقل کنیم..

وی نبود پل میان گذر بین روستای شیخ الاسلام و دیزج را مشکل بزرگی برای اهالی این دو روستا عنوان می کند و می گوید: حدود 110 خانوار در روستای شیخ الاسلام زندگی می کنند که اکثر باغات اهالی شیخ الاسلام در جوار روستای دیزج است، رفت و آمد برای آن ها از وسط رودخانه بسیار سخت است، اگر پل میان گذری از روی رودخانه، روستای شیخ الاسلام و دیزج را به هم وصل کند می توانیم طرح هادی را به خوبی در این روستا اجرا کرده و 50 خانوار از شیخ الاسلام را به دیزج منتقل کنیم، این امر نیز آبادی دو روستا را به همراه خواهد داشت.

دستور فرماندار ملکان برای ایجاد پل جهت تسهیل تردد اهالی روستای دیزج

صابر تقویمی-فرماندار شهرستان ملکان در واکنش به راه نامناسب روستای دیزج، به ایسنا می گوید: اهالی این روستا نیز جزیی از شهروندان ما هستند و وظیفه داریم به نحو احسن برای آن ها خدمات رسانی کنیم، لازم است  راه این روستا جهت تسهیل تردد روستاییان نیز اصلاح شود.

وی با بیان این که دستورات لازم برای ایجاد پل در مسیر روستای دیزج-شیخ بابا صادر می شود، ادامه می دهد: بررسی های لازم برای راه اندازی پل به زودی در این منطقه انجام می شود.

 

 

 

ایسنا

کلید واژه :

روستایی که فقط یک خانوار در آن زندگی می کند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha