کد خبر : ۳۴۸۲۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از جریمه نقدی تا حبس برای ماسک نزدن در کشورهای مختلف

این روزها خودداری از پوشیدن ماسک در کشورهای مختلف می تواند جریمه بیش از ۶۰۰۰ دلاری یا حتی حبس به دنبال داشته باشد.

از جریمه نقدی تا حبس برای ماسک نزدن در کشورهای مختلف

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اکنون محققان و دولت ها در سراسر جهان به این توافق رسیده اند که ماسک می تواند از انتقال کروناویروس جدید تا درصد بالایی جلوگیری کند و به همین دلیل پیش از آنکه سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ماه ژوئن به استفاده از ماسک در اماکن عمومی توصیه کند، مقامات دولتی در برخی از کشورها موضع قاطعی در مورد استفاده از ماسک اتخاذ کرده و برای خاطیان جریمه هایی در نظر گرفتند.

همچنین در برخی از کشورها از جمله انگلیس و فرانسه در آغاز همه گیری کووید-۱۹ استفاده از ماسک به عنوان راهکاری برای مهار این بیماری توصیه نشد اما مدتی بعد مقامات و کارشناسان بهداشت به شهروندان خود توصیه کردند در زمان حضور در محیط های بسته عمومی ماسک به صورت داشته باشند.

آنچه به نظر می رسد این است که این تغییر موضع در راستای در دسترس قرار گرفتن ماسک بوده است. پیش از آنکه ذخایر جهانی به وضعیت ثباتی دست پیدا کند و تولید داخلی فعال شود، رقابت برای توزیع کالاهای اساسی بهداشت عمومی در بین این کشورها شدید بود.

برخلاف مردم اروپا، مردم آسیا به پوشاندن صورت خود هنگام حضور در اماکن عمومی و در فصول اوج بیماری های قابل انتقال، عادت دارنددر این مدت میزان جریمه در نظر گرفته شده برای عدم استفاده از ماسک در کشورها مختلف بوده است. در برخی از کشورها جریمه ای در نظر گرفته نشده، در برخی کشورها جریمه در نظر گرفته شده معمولی و در تعدادی از کشورها نیز نسبتا سنگین بوده است.

در اروپا جریمه در نظر گرفته شده برای خودداری از به همراه داشتن ماسک در هر کشوری متفاوت است و حتی در برخی از کشورها جریمه تعیین شده در مناطق مختلف هم تفاوت دارد.

در انگلیس خودداری از پوشیدن ماسک در اماکنی که ماسک زدن اجباری شده، جریمه ۱۳۱ دلاری دارد و درصورتیکه فرد در مدت دو هفته اقدام به پرداخت جریمه کند این رقم به نصف کاهش پیدا می کند.

از طرف دیگر در ایتالیا که بیشترین تلفات و مبتلایان بیماری کووید-۱۹ در میان کشورهای اروپایی را دارد در شهر کاتانیا در منطقه سیسیل عدم استفاده از ماسک با جریمه ۴۰۰ یورویی همراه است درحالیکه این رقم در منطقه کامپانیا ۱۰۰۰ یورو تعیین شده است. در منطقه لمبوردی که شدیدترین میزان شیوع کروناویروس را داشته است جریمه تعیین شده به ۵۰۰۰ یورو نیز رسید.

همچنین در اسپانیا که یکی از کانون های شیوع این بیماری بوده است جریمه تعیین شده برای خودداری از پوشیدن ماسک در مناطق مختلف متفاوت بوده و از ۱۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو متغیر بوده است.

در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جریمه خودداری از به همراه داشتن ماسک بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو متغیر بوده به گونه ای که اعمال جریمه برای بار نخست با هزینه کمتری همراه بوده و در صورت تاخیر در پرداخت یا تکرار این تخلف، فرد ملزم به پرداخت جریمه بیشتر می شود.

همچنین در چندین کشور اروپایی هم جریمه خودداری از به همراه داشتن ماسک در نظر گرفته شد اما با برداشته شدن محدودیت ها، اجرایی شدن این دستورالعمل کنار گذاشته شد. به طور مثال در لتونی پس از تسهیل محدودیت ها، جریمه ۲۰۰۰ یورویی تعیین شده برای خودداری از به همراه داشتن ماسک برداشته شد.

برخلاف مردم اروپا، مردم آسیا به پوشاندن صورت خود هنگام حضور در اماکن عمومی و در فصول اوج بیماری های قابل انتقال عادت دارند. در ژاپن، کره جنوبی و چندین کشور دیگر استفاده از ماسک صورت پیش از شیوع کروناویروس مرسوم بوده است.

در چین نیز که کانون اولیه شیوع این بیماری به حساب می آید از زمان آغاز شیوع کروناویروس مردم به استفاده از ماسک در اماکن عمومی تشویق شده و برای خاطیان اقدامات تنبیهی از جمله پرداخت جریمه تعیین شد.

اکنون محققان و دولت ها در سراسر جهان به این توافق رسیده اند که ماسک می تواند از انتقال کروناویروس جدید تا درصد بالایی جلوگیری کنددر سنگاپور شرایط تا حدودی متفاوت بود. دولت این کشور در ابتدا تاکیدی بر استفاده از ماسک در اماکن عمومی نداشت اما ناگهان استفاده از ماسک را اجباری کرده و جریمه حدود ۷۲۰ دلاری تعیین کرد.

در هند نیز که در رتبه سوم جهانی به لحاظ تعداد بالای مبتلایان به کووید-۱۹ قرار دارد در ایالت های مختلف میزان جریمه های مختلفی در نظر گرفته شده است.

در برزیل نیز میزان جریمه های متفاوتی در مناطق مختلف تعیین شده است.

به گزارش اسپوتنیک نیوز، همچنین در آمریکا چنین سیاست هایی اعمال شده است به گونه ای که در کالیفرنیا جریمه ۱۰۰ تا ۵۰۰۰ دلاری یا یک سال حبس در هاوائی تعیین شده است.

 

 

کلید واژه :

جریمه نقدی

،

حبس

،

ماسک نزدن

،

کشورها

ثبت نظرات
captcha