کد خبر : ۳۴۸۲۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکارهایی برای افزایش متابولیسم بدن در خانه نشینی های کرونایی

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی گفت: بهتر است دنبال راه حل هایی برای جلوگیری از اضافه وزن در خانه نشینی های قرنطینه باشیم که می توان با افزایش متابولیسم به هدف دست یافت.

راهکارهایی برای افزایش متابولیسم بدن در خانه نشینی های کرونایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زمانی که پای کرونا به میان مردم باز شد شاهد بروز مسائل و مشکلاتی بودیم که از جمله آن می توان به قرنطینه خانگی و تعطیلی کسب و کارها اشاره کرد که موجب کاهش تحرک در میان مردم شد.

طی سال های اخیر بحث تغییر سبک زندگی موجب کاهش تحرک بدنی در میان مردم شد که کرونا هم به این موضوع دامن زد و این موضوع در استان مازندران که رتبه نخست چاقی را در کشور دارد و مردم بسیاری از چاقی رنج می برند و برای جلوگیری از چاقی باید از امکاناتی استفاده کنند که کرونا موجب تعطیلی آن شده است.

از طرفی چاقی ریسک آسیب پذیری را در صورت ابتلا به کرونا بالا می برد و از طرفی خانه نشینی های قرنطینه در این دوران، اکثر افراد را دچار اضافه وزن کرده است که در این زمینه سمیه صمدی کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، اظهار کرد: بهتر است دنبال راه حل هایی برای جلوگیری از اضافه وزن در این شرایط باشیم که می توان با افزایش متابولیسم به هدف دست یافت.

 

وی افزود: در واقع متابولیسم بدن یعنی بدن شما چقدر سریع کالری می سوزاند و این موضوع به چند نکته بستگی دارد.

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه بعضی افراد متابولیسم بالا را به ارث می برند، اضافه کرد: مردان معمولا متابولیسم بالاتری نسبت به زنان حتی هنگام استراحت دارند و برای اکثر افراد نیز بعد از 40 سالگی متابولیسم بدن کند می شود.

صمدی بیان کرد: اگرچه نمی توانیم سن،جنس یا ژنتیک مان را تغییر دهیم، اما راه هایی برای بهبود متابولیسم حتی در شرایط کرونا وجود دارد.

وی با اعلام اینکه غذاخوردن در زمان بندی های مشخص می تواند در افزایش متابولیسم بدن به ما کمک کند، تصریح کرد: پس این روزها که در خانه می مانیم بهترین زمان است تا برای خوردن میان وعده های سرشار از فیبر تلاش کنیم.

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه با رعایت نظم در غذاخوردن، می توان ذخیره چربی بدن را کاهش داد، تصریح کرد: در بهترین حالت بهتر است با فاصله حدود سه تا چهار ساعت میان وعده میل کرد.

صمدی تصریح کرد: از طرف دیگر افرادی که قصد کاهش وزن دارند بهتر است با یک مشاور تغذیه مشورت کنند و کالری دریافتی شان را بیش از حد کم نکنند؛ چراکه خوردن وعده های غذایی ناکافی متابولیسم را کند می کند.

وی با بیان اینکه توده عضلانی بدن برای فعالیت بیشترین نیاز به انرژی دارد، خاطرنشان کرد: بنابراین هرچقدر عضله های بیشتری بسازیم متابولیسم بیشتری داریم و انجام ورزش های مقاومتی نیز با ساختن عضلات می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند.

 

این کارشناس تغذیه یادآور شد: می توان با انجام ورزش های ساده در منزل مثل بالا بردن وزنه های سبک، یا استفاده از کش های مقاومتی در منزل برای ساختن عضلات بیشتر تلاش کرد.

وی با اشاره به اینکه نکته بسیار مهم دیگر نوشیدن کافی آب در طول روز است، افزود: آب برای متابولیسم بهینه بدن لازم است و از این طریق می تواند در کاهش وزن موثر است.

این کارشناس تغذیه بیان کرد: کاهش استرس هم می تواند برای بالابردن متابولیسم بدن کمک کننده باشد؛ زیرا استرس باعث ترشح غیرطبیعی هورمون کورتیزول می شود که با ایجاد اختلال در خوردن غذا می تواند متابولیسم را مختل کند.

صمدی با بیان اینکه انجام ورزش ها با شدت کم و شدت زیاد متناوب نسبت به حالت ثابت مداوم بیشتر روی بالابردن سوخت و ساز اثر دارد، اضافه کرد: به عنوان مثال می توان هنگام پیاده روی یک دقیقه دوید و دو دقیقه پیاده روی کرد تا متابولیسم بالاتر برود.

وی با تاکید بر اینکه منظم خوابیدن نیز برای بالابردن متابولیسم خیلی مهم است، خاطرنشان کرد: وقتی فرد خیلی کم می خوابد بدنش هورمون گرلین آزاد می کند که می تواند باعث گرسنگی شود و هم چنین در این شرایط ترشح هورمون لپتین که مسؤول سیری است کم می شود؛ پس خواب کافی می تواند به متعادل ماندن هورمون ها کمک کند و بنابراین بر روی متابولیسم اثر می گذارد.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: دریافت کافی ویتامین های مورد نیاز بدن به ویژه ویتامین های گروه ب نقش مهمی در میزان متابولیسم بدن دارد که در بسیاری از مواد غذایی و میوه ها وجود دارد.

صمدی در پایان گفت: می توان با ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی و شیوه زندگی متابولیسم بدن را افزایش داد تا در این شرایط جلوی چاق شدن گرفته شود، اما همیشه بهتر است قبل از تنظیم رژیم یا ایجاد تغییر در روال وزن با یک مشاور تغدیه ارتباط برقرار کرد.

فارس

 

کلید واژه :

راهکارها

،

افزایش متابولیسم بدن

ثبت نظرات
captcha