کد خبر : ۳۴۸۲۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طرح باغداری در ۷۸۵ هکتار از اراضی شیب دار استان مرکزی اجرایی شد

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: طرح باغداری در ۷۸۵ هکتار از اراضی شیب دار شامل ۷۰۵ هکتار از زمین های ملی ملی و ۸۰ هکتار مستثنیات کشاورزان…

طرح باغداری در ۷۸۵ هکتار از اراضی شیب دار استان مرکزی اجرایی شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «علی اصغر زارعی»  افزود: طرح باغداری و کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب دار از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است که با هدف ایجاد اشتغال، افزایش تولید محصولات باغی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان و مقابله با فرسایش آبی خاک در شهرستان های استان مرکزی اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح باغداری در اراضی شیب دار در مناطقی که بارندگی سالانه در آنها ۳۰۰ میلی متر بوده و پنج نوبت بارندگی بیش از ۱۰ میلیمتر در سال داشته باشند، اجرا می شود.

زارعی افزود: طرح باغداری در اراضی شیب داری ملی نیز در زمین های  قابل اجرا است که اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی طرح های مرتع داری در آنها نداشته و قابل واگذاری به افراد باشد.

وی ادامه داد: متقاضیان اجرای طرح باغداری در اراضی شیب دار می توانند از تسهیلات اجرای این طرح در اراضی ملی و مستثنیات بهره مند شوند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآورشد: ۱۰۰ هکتار اجرای طرح باغداری در اراضی شیب دار شامل ۵۰ هکتار اراضی ملی و ۵۰ هکتار مستثنیات امسال برای سازمان جهاد کشاورزی این استان تعهد شده است که پیش بینی می شود بیش از این میزان عملیاتی شود.

زارعی افزود: کشت گیاهان کم آب بر و دارویی از جمله گل محمدی، عناب، زرشک و انگور که صرفه اقتصادی بالایی دارند در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در اراضی شیب دار استان است.

وی ادامه داد: شهرستان های اراک، خنداب، کمیجان، شازند و تفرش از شرایط لازم برای اجرای طرح باغداری در اراضی شیب دار برخوردار بوده و اجرای این طرح در سایر شهرستان ها با تایید اداره کل هواشناسی استان مرکزی قابل اجرا است.

 استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
این استان رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

ایرنا

 

کلید واژه :

طرح باغداری

،

اراضی شیب دار استان مرکزی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha