کد خبر : ۳۴۸۲۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودکفایی در ساخت «فاصله یاب هواپیما» با همکاری وزارت دفاع

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از تحویل نخستین نمونه دستگاه فاصله یاب هواپیما DME ساخت داخل، برای نصب در یکی از فرودگاه های کشور تا پایان شهریور امسال خبر داد.

خودکفایی در ساخت «فاصله یاب هواپیما» با همکاری وزارت دفاع

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از تحویل نخستین نمونه دستگاه فاصله یاب هواپیما DME ساخت داخل، برای نصب در یکی از فرودگاه های کشور تا پایان شهریور امسال خبر داد.

سیامک بهنام اظهار داشت: در راستای استفاده از توانمندی علمی و فنی داخل کشور، حمایت از تولید داخلی و برطرف شدن وابستگی به کشور های خارجی، ساخت و بهره برداری از دستگاه کمک ناوبری فاصله یاب هواپیما (DME) در دستور کار بخش عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران قرار گرفت.

(DME وسیله ای است که فاصله هواپیما را از یک ایستگاه زمینی اندازه گیری می کند.)

وی افزود: در این راستا ۱۲ آذرماه ۹۷ توافق نامه ای بین شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صاشیراز) با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران عنوان کرد: همزمان با مراحل طراحی و ساخت سامانه، کارشناسان اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی با حضور در محل شرکت صنایع الکترونیک شیراز توصیه ها و مشاوره های لازم را به طراحان و دست اندرکاران ارایه کردند و در مرحله نهایی و پس از طراحی نمونه اولیه، کارشناسان ناوبری اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی از نمونه ساخته شده بازدید کردند و آزمایش های لازم را بر روی سامانه به عمل آوردند.

بهنام افزود: در ادامه، ضمن تایید توانمندی ها و مشخصات فنی ساخت دستگاه DME طبق مستندات ایکائو توصیه های فنی مورد نیاز شرکت فرودگاه ها در دو اولویت در اختیار متخصصان شرکت صنایع الکترونیک شیراز قرار گرفت.

* انعقاد قرارداد خرید یک دستگاه فاصله یاب هو اپیما تولید داخل در مرداد ۹۸

وی ادامه داد: روز ۱۵ مرداد ۹۸ با مصوبه هیات مدیره شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران مجوز خرید یک دستگاه DME از شرکت صنایع الکترونیک شیراز صادر و قرارداد آن با صاشیراز منعقد شد، در این راستا شرکت صنایع الکترونیک شیراز متعهد شده است که تا پایان شهریور ۱۳۹۹ سامانه DME مورد نظر را در اختیار اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها قرار دهد.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: سامانه فاصله یاب هواپیما پس از تحویل مراحل بررسی آزمایشگاهی را به مدت دو ماه در مرکز کنترل فضای کشور سپری می کند و سپس در یکی از فرودگاه های کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

* قطع وابستگی به کشور های اروپایی در تأمین فاصله یاب هواپیما

بهنام بیان کرد: تا پیش از این دستگاه های DME فرودگاه های کشور از کشور های آلمان، انگلیس و فرانسه تأمین می شد.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار داشت: استفاده از DME ساخت داخل نسبت به نمونه خارجی ۵۰ درصد صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

فردا نیوز

 

کلید واژه :

ساخت «فاصله یاب هواپیما»

ثبت نظرات
captcha