کد خبر : ۳۴۸۱۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر فاصله گذاری اجتماعی بر آنفلوآنزای فصلی

قوانین فاصله گذاری اجتماعی که به منظور مقابله با کرونا وضع شده اند، آمار ابتلا به آنفلوآنزا را نیز با ثبت رکوردی جدید کاهش داده اند و این موضوع نشانگر این است که این اقدامات تاثیر بی سابقه ای بر بیماری های مسری دارد.

تاثیر فاصله گذاری اجتماعی بر آنفلوآنزای فصلی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در چین که نخستین اقدامات قرنطینه با هدف مهار کرونا در مقیاس گسترده آغاز شد، آمارهای بیماری های مسری از جمله اوریون، سرخک و برخی بیماری های مقاربتی کاهش یافته است، هرچند که موارد ابتلا به آنفلوآنزا شدیدترین افت را نشان داده است.

شمار مبتلایان ماهانه آنفلوآنزا در چین طبق آمارهای رسمی وزارت بهداشت این کشور با کاهش بیش از ۹۰ درصدی از ابتدای اعمال قرنطینه تاکنون از حدود ۲۹۰ هزار مورد در ماه به ۲۳ هزار مورد رسیده است.

سیستم نظارت بر آنفلوآنزای کانادا نیز همچون سایر کشورها از جمله انگلیس و استرالیا که آمار نظارت بر آنفلوآنزای هفتگی را گزارش می دهند، از سطوح بسیار پایین ابتلا به آنفلوآنزا خبر داده است.

همچنین پورتال بیماری های عفونی کره جنوبی نیز در آخرین گزارش هفتگی خود از کاهش ۸۳ درصدی موارد نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داده است. به گفته متخصصان این پورتال، شمار مبتلایان به بیماری های عفونی در این دوره از سال به کمترین میزان خود رسیده است.

طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، حدود سه تا پنج میلیون ابتلای شدید و تا ۵۰۰ هزار مرگ و میر سالانه با آنفلوآنزای فصلی در سطح جهان مرتبط است.

در حالی که کارشناسان می گویند کاهش ابتلا به آنفلوآنزا باعث کاهش فشار وارد بر سیستم های بهداشتی و کاهش تلفات آنفلوآنزا شده است، همچنین این نگرانی وجود دارد که افت بی سابقه موارد ابتلا ممکن است در فصول بعدی تأثیر منفی بر سطح ایمنی افراد بگذارد.

هرچند برخی کارشناسان بر این باورند که کاهش شمار مبتلایان به آنفلوآنزا ممکن است به دلیل کاهش تشخیص و گزارش این بیماران در شرایط شیوع کرونا باشد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اخیر اعلام کرد که ارقام نظارت بر آنفلوآنزا را باید با احتیاط تفسیر کرد، چرا که در بعضی از کشورها در طول همه گیری کرونا محدودیت ظرفیت گزارش وجود دارد.

تأثیر اعمال قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در مورد سایر بیماری ها با پیشینه شروع طولانی تر از جمله HIV و سل ممکن است برای سال های آینده مشخص نباشد.

در چین موارد جدید ابتلا به اوریون حدود ۷۰ درصد و سرخک بیش از ۹۰ درصد از زمان اعمال قرنطینه کاهش یافته است.

بنا بر گزارش رویترز، همچنین هپاتیت که سال گذشته حدود ۱.۲ میلیون نفر از چینی ها را آلوده کرده بود، در مدت مشابه از سال جاری بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ایسنا

 

کلید واژه :

فاصله گذاری اجتماعی

،

آنفلوآنزای فصلی

ثبت نظرات
captcha