کد خبر : ۳۴۸۱۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رمدسیویر و فایپیراویر چگونه توزیع می شوند؟

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: "رمدسیویر" برای مراحل خاصی از بیماری کووید۱۹ در بیمارستان ها و "فاویپیراویر" به عنوان یکی از دارو های درمان آنفلوانزا در داروخانه ها توزیع خواهد شد؛ فاویپیراویر برای کرونا قابل تأیید نیست.

رمدسیویر و فایپیراویر چگونه توزیع می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر کیانوش جهانپور درباره نحوه توزیع «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در کشور اظهار کرد: داروی رمدسیویر یک داروی تزریقی است و قاعدتاً داروی سرپایی نیست ضمن این که رمدسیویر که مجوز استفاده اضطراری برای کووید ۱۹ را در ایران دریافت کرده است برای مراحل خاصی از بیماری است و لزوماً برای هر بیماری در هر مرحله ای توصیه نمی شود و به صورت بیمارستانی استفاده و توزیع خواهد شد.

وی افزود: شرکت های جدیدی که به تولید این دارو پیوستند نیز محصولات خود را از طریق شرکت های پخش به بیمارستان ها تحویل خواهند داد.

وی درباره داروی فاویپیراویر تصریح کرد: موضوع این دارو اندکی متفاوت است؛ این دارو تا این لحظه در پروتکل هیچ کشوری به عنوان داروی کووید ۱۹ شناخته نمی شود و مطالعات علمی در جهان و ایران نیز نشان می دهد که ظاهراً این دارو برای کرونا قابل تأیید نیست، اما فاویپیراویر وارد فهرست دارویی کشورمان شد و به عنوان داروی آنفلوآنزا که پیش از این نیز در ژاپن تأیید شده بود در فهرست دارویی قرار گرفت، اما آن را به عنوان یک داروی درمان کرونا حتی با مجوز اضطراری نیز نمی شناسیم.

جهانپور ادامه داد: با توجه به این که ما احتمال همه گیری آنفلوانزا را در ماه های آتی خواهیم داشت، این دارو به عنوان داروی آنفلوانزا وارد فهرست دارویی کشور شد، اما حتی انتخاب اول برای درمان آنفلوانزا نیست و می تواند در شرایطی که به سمت آنفلوانزا می رویم به عنوان داروی خط دوم درمان آنفلوآنزا کمک کننده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف خودسرانه فاویپیراویر هشدار داد و گفت: هر دارویی بدون تجویز پزشک مصرف شود، عوارضی دارد.

فردا نیوز

 

کلید واژه :

رمدسیویر و فایپیراویر

،

توزیع

ثبت نظرات
captcha