کد خبر : ۳۴۸۱۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا کودکان می توانند ناقل کرونا باشند؟

یافته های تازه محققان نشان می دهد برخلاف باور گذشته، نه تنها کودکان به کووید-۱۹ مبتلا می شوند بلکه می توانند در دستگاه تنفسی خود تا ۱۰۰ برابر بزگسالان مبتلا،…

آیا کودکان می توانند ناقل کرونا باشند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از نیویورک تایمز، یافته های تازه محققان نشان می دهد علیرغم باور پیشین، کودکان ممکن است حاوی مقادیر بالایی از ویروس کرونا باشند. هرچند برخی محققان معتقد هستند این یافته ها اثبات نمی کند که کودکان مبتلا ناقل باشند، اما بر بحث بر سر بازگشایی تأثیر می گذارد. 
در مطلب درج شده رد این روزنامه آمریکایی آمده است: در خصوص بحث بر سر بازگشایی مدارس گفته شده است اکثر خردسالان به کرونا مبتلا نمی شوند و در بسیاری مواقع نمی توانند ناقل این ویروس به بزرگسالان باشند. اما انتشار نتایج تازه در روز پنجشنبه، این روایت را برهم زد. 
براساس این تحقیقات، کودکان مبتلا به اندازه بزرگسالان در گلو و حلق خود ویروس کرونا دارند و در واقع، کودکان کمتر از ۵ سال مبتلا می توانند در دستگاه تنفسی خود تا ۱۰۰ برابر بیشتر از بزرگسلان ویروس داشته باشند. در این مقاله همچنین تاکید شده اگرچه این تحقیق لزوما ثابت نمی کند که کودکان ناقل ویروس به برگسالان باشند، اما می تواند دربحث بازگشایی مدارس تاثیر گذار باشد.  
 «دکتر تیلور هیلد سارجنت» Taylor Heald-Sargent یک متخصص بیماریهای عفونی کودکان در بیمارستان کودکان شیکاگو که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: "وضعیت مدارس بسیار پیچیده است و اینکه فرض را بر این بگیریم که چون بچه ها مریض نمی شوند، ویروس ندارند باوری نادرست است.  
 «دکتر استیسی شولتزچری» Stacey Schultz-Cherry ویروس شناس در زمینه تحقیقات کودکان گفت: من از بسیاری افراد شنیده ام که بچه ها مستعد ابتلا نیستند و مبتلا نمی شوند. اما اکنون این مطالعه به وضوح نشان می دهد که چنین باوری درست نیست. 
در این مطالعه بر روی ۱۴۵ نفر تحقیق انجام گرفته است؛ شامل ۴۶ کودک کوچکتر از ۵ سال، ۵۱ کودک ۵ تا ۱۷ ساله و ۴۸ بزرگسال در سنین ۱۸ تا ۶۵ سالگی. بیشتر کودکان حاضر در این تحقیق، تنها علائم تب یا سرفه نشان داده اند. 
دکتر هیلد سارجانت در خصوص نتایج این تحقیق گفت: به طور قطع کودکان ویروس هایی مشابه بزرگسالان و حتی بیشتر از بزرگسالان دارند و جای تعجب نیست اگر آن ها ناقل ویروس به دیگران باشند. 
نتایج این مطالعه همچنین با نتایج یک تحقیق آلمانی در مورد ۴۷ کودک مبتلا بین سنین ۱ تا ۱۱ سال مطابقت دارد که نشان داد کودکانی که علائم نداشتند بارهای ویروسی به اندازه بزرگسالان یا حتی بیشتر داشتند. 
در این مطالعه جدید یادآوری شده است که واکنش های ایمنی قدرتمند در کودکان می تواند هم شدت گسترش بیماری از آن ها به دیگران و مدت زمان بیماری را تحت الشعاع قرار دهد. ضمن آنکه سلامت کلی کودکان مانند چاقی یا دیابت و جنسیت نیز بر توانایی انتقال ویروس تأثیر می گذارد. 
برخی متخصصان بر این باور هستند که کودکان به دلیل ظرفیت کوچکتر ریه قد یا سایر جنبه های جسمی ممکن است ویروس کمتری را منتقل کنند. هرچند برخی دیگر از پزشکان با رد این مساله معتقد هستند ویروس از طریق دستگاه تنفسی فوقانی و نه ریه ها منتقل می شود. 
براساس آخرین آمار منتشر شده تا به امروز بیش از ۱۷ میلیون و ۷۵۸ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان ۶۸۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. 

کلید واژه :

کودکان

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha