کد خبر : ۳۴۸۱۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودمراقبتی بیماران دیابتی با آموزش شروع می شود

مدیرعامل انجمن دیابت ایران، بر ضرورت آموزش بیماران دیابتی در زمینه خودمراقبتی تاکید کرد.  

خودمراقبتی بیماران دیابتی با آموزش شروع می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امیرکامران نیکوسخن،  اظهار کرد: جمعیت دیابت در جهان حدود ۴۶۳ میلیون نفر است و تا سال ۲۰۳۰ از مرز نیم میلیارد خواهد گذشت و این تعداد تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون خواهد رسید. این افزایش دیابت در همه نقاط دنیا یکسان نیست. براساس آمار فدراسیون بین المللی دیابت، افزایش شیوع دیابت از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۴۵ برای منطقه اروپا ۱۵ درصد است، ولی متاسفانه در منطقه ما که بر اساس تقسیم بندی های فدراسیون بین المللی دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم تا ۹۶ درصد خواهدبود و بعد از آفریقا که با ۱۴۳ درصد بالاترین رتبه را دارد ما در جایگاه دوم قرار داریم. 

رئیس کمیته آموزش فدراسیون بین المللی دیابت در منطقه، ادامه داد: دیابت بیماری است که هزینه بسیاری را بر جامعه تحمیل می کند. تخمین فدراسیون بین المللی دیابت این است که هزینه درمان دیابت و عوارض آن در دنیا تا ۱۰ سال آینده از ۸۰۰ میلیارد دلار بگذرد. پس ببینید که دیابت بیماری است که شیوع بسیار بالایی دارد و هزینه بری بسیار زیادی هم دارد. از طرف دیگر مرگ و میر و عوارض آن هم بالا است. سال ۲۰۱۹ حدود ۴.۲ میلیون نفر از جمعیت دنیا به خاطر دیابت از بین رفتند یعنی تقریبا ۱۱.۳ درصد کل مرگ و میرهای جهان بابت دیابت و عوارض آن بوده است.

وی افزود: گفته می شود که تقریبا  هر هشت ثانیه در دنیا یک نفر به خاطر دیابت از دنیا می رود. در واقع مرگ و میر ناشی از دیابت و عوارض آن از جمع مرگ ومیر در بیماری های واگیری مثل سل، مالاریا و ایدز بیشتر است. در مناطقی که از سیستم بهداشتی بالاتری برخوردارند مثل منطقه اروپا ۷۴ درصد مرگ و میر ناشی از دیابت در سنین بالای ۶۰ سال است در صورتی که در منطقه ما متاسفانه نصف این مرگ ومیرها در سنین زیر ۶۰ سال اتفاق می افتد. یعنی جمعیت جوان ما بیشتر دچار مرگ ناشی از دیابت می شوند.

نیکوسخن گفت: از لحاظ درمان هم کار زیادی انجام نشده و پیشرفت درمانی آن در مقایسه با آمار افزایشی رشد آن در جهان و در کشور ما تقریبا ناچیز است. پس شیوع دیابت روز به روز در حال افزایش است و مرگ و میر آن در جهان در حال افزایش است و درمان آن خیلی هم موفقیت آمیز نبوده است.

وی ادامه داد: درمان دیابت را شاید کمتر از ۱۰۰ سال است که با پیدایش انسولین داریم. اکنون در سال ۲۰۲۰ ما بیش از ١٠٠ نوع دارو برای درمان دیابت داریم ولی متاسفانه باز هم آماری که انجمن دیابت آمریکا ADA دارد تنها ۱۴ درصد بیماران دیابتی هستند که به کنترل مناسب  قند و فشار و چربی و شرایط بدون دخانیات باهم می رسند و بر اساس مطالعات مختلف هنوز ۳۳ تا ۴۹ درصد به کنترل های مناسب و حتی یکی از اینها دسترسی پیدا نمی کنند. یعنی عملا می توان گفت نتوانسته ایم برای دیابت کاری انجام دهیم و متاسفانه دیابت سونامی قرن ما شده است. اکنون مشکل اصلی ما بیمارهای غیرواگیر و در راس آن دیابت است. چون مشکلی که ما در دیابت داریم به اهمیت خودمراقبتی در دیابت برمی گردد.

نیکوسخن که موضوع بررسی رویکردهای بیمار محور در مدیریت دیابت و چاقی در این رویداد سخنرانی کرد، افزود: افراد مبتلا به دیابت ۹۹ درصد از زمان خود را به تنهایی می گذرانند و فقط یک درصد زمان  را با تیم درمانی و پزشک خود هستند که همین موضوع نشان می دهد چقدر خودمراقبتی دیابت و آموزش آن به افراد دیابتی و اقشار مرتبط با دیابت اهمیت دارد.

وی گفت: این خودمراقبتی نیاز به مهارت هایی دارد که ما به آن می گوییم توانمندسازی فرد دیابتی. خودمراقبتی با آموزش شروع می شود بنابراین امروزه توصیه می شود که هر فرد دیابتی حداقل باید ۱۰ ساعت آموزش ببیند. این آموزش ها بهتر است که به صورت گروهی و حضوری باشد که البته در شرایط شیوع کووید ۱۹ ناگزیر باید به همان شکل مجازی و آنلاین صورت گیرد.

رئیس کمیته آموزش فدراسیون بین المللی دیابت در منطقه، افزود: در این آموزش ها باید همه جنبه های زندگی بیمار را از نظر فکری، فرهنگی، جسمی و روانی در نظر گرفت و نیاز به افراد آموزش دیده ای داریم که خودمراقبتی را به این افراد آموزش دهند. افرادی که یاد گرفته اند چطور به بیماران دیابتی آموزش بدهند. آموزش ها باید بر اساس استانداردهای مراقبتی کشوری باشد و ما باید یک استاندارد کشوری داشته باشیم که آموزش ها را بر اساس آن پیش ببریم.  

نیکوسخن در حاشیه این وبینار، اظهار کرد: دیابت بیماری است که تا ۸۰ درصد قابل پیشگیری است و باید در این مورد راهکار و برنامه هایی داشته باشیم. افراد مبتلا به دیابت باید آموزش های مستمر ببینند. آموزش پزشکانی که باید این بیماران را درمان کنند هم از ضروریات است چراکه آنها باید با جدیدترین متدهای روز جهان همگام باشند. رسانه ها، اثرگذاری مستقیمی بر سبک زندگی جامعه و آموزش همگانی در زمینه دیابت و پیشگیری از آن دارند.

وی گفت: سیاست گذاران بهداشتی کشور نقش چشمگیری در بهبود وضعیت دیابت در کشور دارند و باید برای این موضوع آموزش ببینند. وقتی مسئولان ما به این باور نرسیدند که آموزش دیابت رکن اساسی کنترل آن است بیمه آموزش دیابت هم اتفاق نمی افتد. در نتیجه هزینه های افزایش ابتلا به بیماری گریبان جامعه را می گیرد. در همه کشورهای پیشرفته دنیا اولین پله درمان دیابت را آموزش می دانند. بیمه ها هم باید به این اعتقاد برسند که آموزش در کاهش هزینه های دیابت بسیار موثر است. دانش آموزان هم ارکانی از جامعه هستند که می توانند سبک درست زندگی و برخورد با دیابت را به همسالان خود آموزش دهند. آنها می توانند به یکدیگر کمک کنند تا سبک زندگی برای خود انتخاب کنند که باعث چاقی آنها نشود.

نیکوسخن افزود: چاقی یک مشکل ظاهری نیست و بیماران و مسئولان باید به عنوان بیماری به آن نگاه کنند که نیاز به درمان مشاوره و مراقبت دارد. حتی یک کیلوگرم کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن می تواند ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را کمتر کند و از همین رو نیاز به دارو، درمان های جدی تر مانند جراحی، روش های نوین درمانی و...، دارد که در سیستم سلامت کشور باید به آنها توجه شود. ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم که چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها است و درمان مناسب به آموزش همگانی نیاز دارد.

مهر

 

کلید واژه :

خودمراقبتی بیماران دیابتی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha