کد خبر : ۳۴۸۱۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت پرقدرت ترین فرستنده FM تولید شده در خاورمیانه

یک محقق سازمان جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی درباره ساخت فرستنده رادیویی ۲۰ کیلووات اف ام گفت: این دستگاه، پرقدرت ترین فرستنده ی FM تولید شده در خاورمیانه بوده است که در سال ۱۳۹۴ با حضور دکتر سرافراز، رییس وقت سازمان صداوسیما افتتاح شد. این فرستنده به ایستگاه جناح استان هرمزگان تحویل داده شد و هنوز هم روشن است.

ساخت پرقدرت ترین فرستنده FM تولید شده در خاورمیانه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس سید محمد صادق میرباقری با بیان این که  در ابتدا فرستنده های 10 کیلو وات ساخته شده اند، گفت: حداکثر نیاز کشور فرستنده 10 کیلو وات بوده است. ساخت فرستنده بالای 10 کیلووات چندان در دنیا مرسوم نیست اما برخی کمپانی های معروف و بزرگ دنیا بنا بر سفارش ها،  چنین فرستنده هایی می سازند و ساخت آن دانش فنی بالایی نیاز دارد.

وی گفت: ما در ابتدا فرستنده های 10 کیلووات ساختیم. دو فرستنده اول 10 کیلووات ما از ۱۸ تیر سال ۹۲ تاکنون در ایستگاه زیباکنار روشن است و بخش وسیعی از استان گیلان را پوشش می دهد. پس از آن، قرارداد ساخت شش دستگاه فرستنده 10 کیلووات و شش دستگاه فرستنده پنج کیلووات را داشتیم که سیستم خنک کننده آن ها با مایع بوده است. بعد از این ها  صداوسیما در راستای خودکفایی و افزایش دانش فنی، یک دستگاه فرستنده ۲۰ کیلووات درخواست کرد.

میرباقری ادامه داد: تعداد زیادی از افرادی که در حوزه برق و مخابرات کار می کنند، توانایی ساخت چنین دستگاهی را دارند. شرکت های رقیب هم می توانند با برنامه ریزی بسازند اما متاسفانه پژوهشگران کشور دستمزد کمی می گیرند و این دستمزدهای پایین انگیزه را از محققان برای پیش قدم شدن در پروژه های بزرگ می گیرد. چنین رفتاری را نهادهای حقوقی هم با یکدیگر دارند مثلا برخی کارفرماها انتظار دارد جهاد دانشگاهی با مبالغ پایین  تولید دانش کنند.

این محقق حوزه برق و مخابرات افزود: این طور به نظر می رسد که  اولویت اول جهاد دانشگاهی اهمیت به بخش اداری است و در مراتب پایین تر مهندسان و پژوهشگران قرار می گیرند. محققان در سال های اول با انگیزه ی بالایی می آیند و پس از این که به اهداف علمی خود می رسند یا جهاد دانشگاهی را کنار می گذارند یا در کنار فعالیت های دیگر عضو جهاد باقی می مانند. این روال همیشه وجود داشته است.

میرباقری در پایان درباره راهکارهای بهبود شرایط محققان گفت: افزایش دریافتی به تنهایی کافی نیست. اولویت باید پژوهشگران باشند. چه در دفتر مرکزی چه در واحدهای مختلف به کادر اداری بیشتر از  محققان اهمیت داده می شود. محققان دیده نمی شوند و کادر اداری آن ها را نمی شناسند وقتی چنین شرایطی به وجود بیاید اتوماتیک وار دیگر در  اولویت نیروی انسانی قرار نمی گیرند و شرایط برایشان دشوار می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

پرقدرت ترین فرستنده FM تولید شده

،

خاورمیانه

ثبت نظرات
captcha