کد خبر : ۳۴۸۱۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مدل رفتاری در بخش کشاورزی استان قزوین نیازمند تغییر است

استاندار قزوین گفت:باتغییرات اقلیم ومشکلات ناشی از افزایش مصرف بی رویه آب باید مدل های رفتاری در کشاورزی تغییر کند و چشم انداز و برنامه مدونی برای مدیریت منابع آب و خاک داشته باشیم.

مدل رفتاری در بخش کشاورزی استان قزوین نیازمند تغییر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان روز پنجشنبه با حضور استاند ار و نمایندگان استان در مجلس ورای اسلامی در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد.

هدایت الله جمالی پور در این جلسه اظهار داشت: موضوع آب برای همه ما مهم است و برای آن باید تدبیر کنیم و بدانیم آب به اقتصاد و حیات خانواده بستگی تام دارد.

وی بیان کرد: باید بتوانیم مدیریت درست انجام دهیم و استفاده بهینه از آب داشته باشیم و طرح های توسعه بر اساس شرایط استان تنظیم شود و در این راستا تهیه سند آمایش آب بر اساس چشم انداز ضروری است.

استاندار قزوین گفت: در دو سال گذشته تغییراتی در اقلیم و شرایط آب و هوایی رخ داده که باید بررسی کنیم و ببینیم برای جبران آن چه باید کرد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه آمارها نشان می دهد کاهش سطح آب زیرزمینی در منطقه با شیب تند نیست و فرو نشست مربوط به عوامل دیگری است که در سال های گذشته رخ داده اما اگر مدیریت نکنیم با چالش جدی مواجه می شویم لذا باید مناطق مورد تهدید فرونشست را جدی بگیریم و برای کنترل آن اقدام کنیم.

جمالی پور با تشکر از تحقیقات انجام شده در خصوص وضعیت خشکسالی و فرونشست زمین اظهار داشت: باید شرایط فعلی را جدی بگیریم و مناطق مورد تهدید را در برنامه قرار دهیم تا شرایط کنترل شود.

وی برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی را نگران کننده دانست و افزود: برای یک دوره زمانی باید برداشت ها کمتر از ظرفیت باشد لذا تهیه سند آمایش آب برای تعیین تکلیف توسعه استان و مشخص شدن رویکرد صنعتی و کشاورزی الزامی است.

استاندار قزوین تصریح کرد: مدل رفتاری در بخش کشاورزی استان قزوین و جهت گیری های ما در حوزه ملی، استانی و قانون گذاری باید بر اساس ظرفیت منابع آبی تغییر کند زیرا به نظر می رسد در حال حاضر متأسفانه برنامه درستی در حوزه کشاورزی نداریم به همین دلیل گاهی زمین های درجه یک رها شده و زمین های نامرغوب زیر کشت رفته است.

وی گفت: باید میزان استحصال و ذخایر آبی استان به دقت مشخص شود تا برای کشت اصولی برنامه ریزی کنیم و میزان مصرف آب در کشاورزی را کنترل کنیم زیرا به نظر می رسد در حال حاضر میزان کشت ما بیش از حد منطقی است.

کنتور هوشمند در دستگاه های اجرایی نصب شود

جمالی پور اظهار داشت: نصب کنتور هوشمند از کارهای خوبی است که می تواند به مدیریت منابع آبی کمک کند لذا این کار باید در دتسگاههای اجرایی و شهردار یها با سرعت بیشتری عملیاتی شود.

مهر

 

کلید واژه :

مدل رفتاری

،

بخش کشاورزی

،

قزوین

ثبت نظرات
captcha