کد خبر : ۳۴۸۱۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین در جنوب قزوین را جدی بگیریم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: فرونشست زمین در جنوب استان قزوین و ۵ منطقه دیگر از تهدیدات جدی است که برای کنترل آن نیازمند برنامه ریزی هستیم.

فرونشست زمین در جنوب قزوین را جدی بگیریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان روز پنجشنبه با حضور استاندار، دادستان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد.

یدالله ملکی در این جلسه اظهار داشت: خشکسالی، تغییر اقلیم، مصرف بی رویه و چاه های غیرمجاز و کشاورزی سنتی از مهمترین عوامل کاهش منابع آب زیرزمینی و بروز فرونشست زمین در برخی مناطق است که با اجرای طرح تعادل بخشی برای مهار آن اقدام شده است.

وی افزود: ۵ منطقه حساس به فرونشست زمین در استان شناسایی شده که در عصمت آباد بویین زهرا افت تراز سی ساله حدود ۱۹ متر، در محور کوره های حیدرآباد حدود ۲۱ متر، روستای ارداق ۵۳ متر، محدوده شهر بویین زهرا حدود ۴۱ متر و جنوب دشتابی حدود ۳۶ متر است که در منطقه عصمت آباد شاهد شکاف های ۵۰ متری در باغات پسته هم هستیم که نگران کننده است.

ملکی تصریح کرد: بیشترین فرونشست در جنوب شهر آبیک و بویین زهرا دیده می شود و برای پیشگیری از این پدیده اقدامات تعادل بخشی صورت گرفته تا از تشدید شرایط جلوگیری شود.

وی گفت: تغییر الگوی کشت، مسدود کردن چاه های غیر مجاز، کنترل اضافه برداشت چاه های مجاز، تحویل حجمی آب به کشاورزان، تعدیل مصرف بخش های مختلف، نصب کنتورهای هوشمند در همه چاه ها، تغییر آبیاری سنتی به مدرن، از اقدامات مؤثر برای کنترل فرونشست و پیشگیری از ادامه این فرآیند است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: تاکنون در ۲۹۶۷ حلقه چاه استان معادل نیمی از چاه ها کنتور هوشمند نصب شده و امیدواریم در مدت دو سال آینده همه چاه ها به این سیستم مجهز شود تا بتوانیم مدیریت منابع آبی را محقق کنیم.

وی لایروبی رودخانه ها و آزادسازی حریم را برای پیشگیری از سیلاب ها ضروری دانست و اظهار داشت: تاکنون ۴۸ هکتار از بستر رودخانه های استان آزاد سازی و ۴۱ هکتار هم لایروبی شده که این کار تداوم خواهد داشت.

ملکی گفت: الزام ادارات و شهرداری ها به نصب کنتور هوشمند، تعیین تکلیف چاه های واحدهای دامی، تمدید نشدن مجوز برق چاه های فاقد کنتور هوشمند و تأمین اعتبار طرح مکهندسی رودخانه را از راهکارهای مقابله با چالش های آبی در استان است که برای تحقق آن همه باید همکاری کنند.

مهر

کلید واژه :

فرونشست زمین

،

قزوین

ثبت نظرات
captcha