کد خبر : ۳۴۸۱۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پارک ملی توران؛ رها از آغل و دام/ بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی آزاد شد+ نقشه و فیلم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از آزادسازی کامل محدوده پارک ملی توران شاهرود از آغل و دام خبر داد و گفت: بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی به طور کامل از دام تخلیه شد و در اختیار حیات وحش ارزشمند این ذخیره گاه قرار گرفت.

پارک ملی توران؛ رها از آغل و دام/ بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی آزاد شد+ نقشه و فیلم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از آزادسازی کامل محدوده پارک ملی توران از آغل و دام خبر و توضیح داد: در سال 1381 بخش هایی از محدوده امن پناهگاه حیات وحش توران شامل 101 هزار هکتار به پارک ملی ارتقا پیدا کرد.

او گفت: برابر ماده 8 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، این منطقه باید خالی از هرگونه معارضات و مستحدثات و عاری از وجود دام می شد؛ ولی تعارض دارندگان پروانه بهره برداری از مراتع در این محدوده که دارای مجوز از مراجع ذی صلاح در سال های قبل بودند، روند خروج دام را با مشکل مواجه می کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اضافه کرد: از طرفی، به دلیل کمبود اعتبارات سالانه سازمان حفاظت محیط زیست، امکان خرید و آزادسازی مراتع به صورت آنی و یکجا میسر نبود.

عبدوس اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تلاش کرد تا در جهت اجرای قانون و خصوصاً در حمایت از زیستگاه گونه باارزش یوزپلنگ آسیایی و رفع تعارضات زیستگاهی این گونه در سنوات بعدی به تخلیه، خریداری و آزادسازی این مراتع از هرگونه تعارض و دام اقدام کند که این مهم در چهار مرحله به انجام رسید.

او اضافه کرد: در نخستین و مهم ترین اقدام، ممیزی مراتع موجود در محدوده پارک با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط شامل منابع طبیعی، محیط زیست، امور عشایری، نیروی انتظامی و ... در زمان حضور دام در توران، در سال 1385 صورت گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: در این ممیزی از 14 سامانه عرفی موجود در محدوده پارک ملی توران، 6 سامانه خالی از دام تشخیص داده شد.

عبدوس بیان کرد: برابر قانون منابع طبیعی، مراتع خالی از دام باید از ید صاحب قبلی خارج شده و در اختیار افراد دیگری قرار می گرفت که با توجه به ممنوعیت صدور پروانه جدید در پارک های ملی، واگذاری و بهره برداری به هیچ شخص حقیقی و حقوقی امکان پذیر نبود.

او ادامه داد: مدیریت این اراضی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان به عنوان نماینده دولت محول شد که در این راستا، 6 سامانه عرفی به مساحت 34 هزار و 300 هکتار یعنی یک سوم محدوده پارک ملی آزاد اعلام شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: در دومین مرحله، سازمان های مردم نهاد به خصوص پویش مردمی «یوز تا ابد» با مشارکت داوطلبانه و همچنین اقداماتی نظیر برگزاری کنسرت، نمایشگاه آثار هنری، پخش فیلم و... مبلغ 620 میلیون تومان را جمع آوری کردند.

عبدوس بیان کرد: آنها در ادامه با مذاکره با دامداران موفق شدند با خرید حقوق عرفی بهره برداران، 24 هزار و 500 هکتار از مراتع پارک ملی و محدوده امن توران متشکل از چهار سامانه عرفی و یک سوم از یک سامانه عرفی دیگر (چشمه حرب) مجموعاً به ظرفیت پنج هزار و 536 واحد دامی این عرصه را از حضور دام تخلیه و آزادسازی کنند.

او گفت : در مرحله سوم با تخصیص اعتبارات لازم، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان توانست بقیه سامانه های عرفی موجود به مساحت جمعاً 42 هزار و 500 هکتار را در سنوات بعد خریداری و آزاد کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اضافه کرد: بخش پایانی با بیشترین وسعت در بین مراتع باقیمانده، مراتع موصوف به چشمه حرب بود که به مساحت هشت هزار و 700 هکتار و ظرفیت باقیمانده به تعداد یک هزار و 200 واحد دامی، با اعتباری بالغ بر 960 میلیون تومان در سال جاری خریداری و آزادسازی شد.

عبدوس افزود: بدین ترتیب، از کل مساحت یک میلیون و 441 هزار و 523 هکتاری مجموعه ذخیره گاه زیست کره توران، با اقدامات فوق و با احتساب 400 هزار هکتار اراضی بایر آن، مجموعاً 510 هزار هکتار یعنی بالغ بر یک سوم از مساحت کل این مجموعه خالی از حضور دام شد.

او گفت:  نکته مهم تر اینکه هسته مرکزی این ذخیره گاه، متشکل از محدوده پارک ملی و بخش هایی از محدوده امن که بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی در آن قرار دارد، نیز به طور کامل از دام تخلیه شد و در اختیار حیات وحش ارزشمند این ذخیره گاه زیست کره قرار گرفته است.

فارس

 

کلید واژه :

پارک ملی توران

،

بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی آزاد

ثبت نظرات
captcha