کد خبر : ۳۴۸۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جمع آوری پسماند فضای سبز مناطق هشت گانه/همکاری با سازمان مدیریت پسماند جهت تولید کمپوست

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: تمام پسماند فضای سبز مناطق هشتگانه جمع آوری شده و شاخه های خشک و درختان از چرخه تولید کمپوست خارج شده و برای استفاده در صنایع چوب و زغال فرستاده می شود.

جمع آوری پسماند فضای سبز مناطق هشت گانه/همکاری با سازمان مدیریت پسماند جهت تولید کمپوست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به اهمیت کار در حوزه فضای سبز، اظهار داشت: مبنا و اصول برنامه های سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم بر اساس اصول علمی و مدیریتی بوده و از هرگونه اجرای برنامه ای بدون مطالعات جامع و کارشناسی پرهیز می شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم با تبیین اقلیم و شرایط خاک شهر قم در توسعه فضای سبز، افزود: باید بپذیریم اقلیم خاص و فقر خاک ازنظر مواد عالی، فعالیت در حوزه فضای سبز را در قم با چالش های جدی روبه رو کرده و هیچ برنامه ای را نمی توانیم بدون انجام پروسه مطالعاتی دقیق انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم یکی از چالش های جدی سازمان را فقر خاک ازنظر مواد معدنی دانست و گفت: افزایش کیفیت خاک یکی از دغدغه های سازمان برای کاشت گونه های جدید و نگهداری فضای سبز کنونی بوده که به صورت جدی به آن پرداخته شده است.

جوادیان با اشاره به همکاری سازمان پارک ها با سازمان مدیریت پسماند جهت تولید کود کمپوست، تصریح کرد: بازیافت پسماند شهری و فضای سبز به عنوان یکی از عوامل افزایش بهره وری و حفظ منابع در دستور کار قرارگرفته و امروز شاهد تولید کمپوست باکیفیت در شهر قم هستیم.

وی ادامه داد: پسماند فضای سبز شهری از جمله زائدات چمن زنی، هرس درختان، جمع آوری باغچه های گل های فصلی، درختان خشک و یا خطرآفرین ازجمله مواردی است که جهت بازیافت در سطح شهر جمع آوری می شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم ٧٠ درصد پسماند فضای سبز شهری را قابل بازیافت خواند و خاطرنشان کرد: تمام پسماند فضای سبز مناطق هشتگانه جمع آوری شده و شاخه های خشک و درختان از چرخه تولید کمپوست خارج شده و برای استفاده در صنایع چوب و زغال فرستاده می شود.

جوادیان بازگشت گلدان های پلاستیکی جهت استفاده دوباره در گلخانه ها را یکی از راه های حفظ منابع و کنترل هزینه دانست و بیان کرد: از گلدان ها چندین مرتبه در انتقال و تولید گل ها استفاده شده و در صورت شکستگی برای بازیافت فرستاده می شود.

وی همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم را در تولید کمپوست قابل تقدیر خواند و ابراز کرد: کمپوست تولیدشده با کود دامی ترکیب شده و برای اصلاح خاک و افزایش بهره وری در فضای سبز جنگلی و کمربند سبز مورداستفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: تمام اقدامات لازم کارشناسی ازجمله کنترل زیستی و بیولوژیک و آزمایش ها بهداشتی و کنترل بیماری به صورت کامل انجام شده و کمپوس تولید شده با بالاترین کیفیت تولید می شود.

جوادیان با درخواست از مردم برای تفکیک زباله از مبدأ، خاطرنشان کرد: با همکاری شهروندان و تفکیک زباله از مبدأ می توانیم زائدات غیرقابل استفاده را از همان ابتدا جدا کرده و مراحل تولید کمپوست با سرعت و کیفیت بالاتری انجام شود و شاهد کاهش هزینه ها در این حوزه باشیم.

 

کلید واژه :

پسماند فضای سبز

،

مناطق هشت گانه

،

تولید کمپوست

ثبت نظرات
captcha