کد خبر : ۳۴۸۱۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سد شفارود در اوایل ۱۴۰۰ آبگیری می شود/ ییلاق مریان؛ ظرفیتی برای جذب گردشگر

نماینده شهرستان های تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس با اشاره به اینکه پروژه ملی سد شفارود که با پیش بینی های صورت گرفته در ماه های اول سال ۱۴۰۰ آبگیری خواهد شد، گفت: در خصوص مجموعه تاریخی ییلاق مریان بین مالکین و میراث فرهنگی اختلاف نظرهایی وجود دارد که این مشکل باید به صورت مدیریتی در سطح کشور و استان حل و فصل شود.

سد شفارود در اوایل ۱۴۰۰ آبگیری می شود/ ییلاق مریان؛ ظرفیتی برای جذب گردشگر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد یاری  اظهار کرد: محوریت دیدار امروز پیرامون آشنایی بیشتر با ظرفیت های این مجموعه بود و مهمترین موضوعی که مطرح شد، پیگیری تاسیس و راه اندازی مرکز جهاددانشگاهی در غرب استان گیلان به مرکزیت تالش است که آستارا، ماسال و رضوانشهر را هم تحت پوشش قرار می دهد.

نماینده شهرستان های تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس افزود: پیگیری هایی قبلا در راستای تاسیس مرکز مذکور انجام شده بود که بنا به دلایلی عملیاتی نشد و مقرر شده تا اقدامات صورت گرفته در جلسه ای با حضور فرماندار شهرستان تالش مطرح شود و موانع نیز بررسی و رفع گردد تا در اولین فرصت مرکز جهاددانشگاهی در منطقه غرب گیلان راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه ماموریت های محول به جهاددانشگاهی ماموریت هایی است که جامعه امروز به آن نیازمند دارد، گفت: نیاز است از ظرفیت های جوانان و پژوهشگران جهاددانشگاهی در ترویج علم، پژوهش و نوآوری بیش از پیش استفاده شود.

یاری در ادامه با اشاره به پروژه های ملی در سطح شهرستان های تالش، ماسال و رضوانشهر، تصریح کرد: پروژه ملی سد شفارود که با پیش بینی های صورت گرفته در ماه های اول سال ۱۴۰۰ آبگیری خواهد شد، بعد از آن هم پروژه زهکشی و مهارکشی پایین دست آن مطرح است، با بهره بردرای رسمی از این پروژه هم اشتغالزایی در منطقه رونق می یابد و هم مشکل آبرسانی به اراضی کشاورزی، آب شرب و آب صنعتی تسهیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه دیگر مربوط به زیرساخت های برق است که متاسفانه با دو مشکل حبس نیرو و انتقال برق به دلیل عدم وجود زیرساخت لازم مواجه است، یکی دیگر از معضلات بخش نیرو ضعف و خاموشی برق است که سبب ناراحتی مردم شده است.

نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر با اشاره به توقف هشت ساله پروژه کنارگذر تالش، گفت: در برخی مواقع شاهد هستیم مردم به دلیل ترافیک، ساعت ها منتظر می مانند تا تردد جریان یابد، در حال حاضر با آغاز مجدد عملیات عمرانی این کنارگذر بعد از ۸ سال وقفه، امیداوریم پس از بهره برداری از بار ترافیکی منطقه کاسته شود.

یاری اضافه کرد: پروژه های چهار بانده کردن انزلی به رضوانشهر، تجهیز بیمارستاهای رسالت در ماسال، شهید نورانی در تالش و شهدای رضوانشهری از دیگر پروژه های مهمی است در حال پیگیری و از ردیف اعتباری برخوردار می باشد که در اولویت قرار دارند.

وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری در تالش، خاطرنشان کرد: روزهای اخیر با چندین سرمایه گذار بزرگ در سطح کشور، دیدار و جلسه داشتیم تا بتوانیم از ظرفیت های آنان برای رونق گردشگری در شهرستان های تالش، ماسال و رضوانشهر بهره مند شویم.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در پاسخ به این سوال که سرانجام مشکلات حقوقی در مجموعه تاریخی ییلاق مریان به نتیجه رسید؟ و می توان امیدوار بود تا از این مجموعه تاریخی برای جذب گردشگر بهره مند شویم؟ تصریح کرد: در خصوص مجموعه تاریخی ییلاق مریان بین مالکین و میراث فرهنگی اختلاف نظرهایی وجود دارد که این مشکل باید به صورت مدیریتی در سطح کشور و استان حل و فصل شود؛ بنیاد مسکن برای اینکه بتواند طرح خود را در منطقه اجرا کند نیاز به تعریف محدوده دارد که در اینصورت هم باز مسائلی بین مالکین و میراث مطرح می شود چون امکان ساخت وساز وجود ندارد لذا حل این مشکل نیاز به عزم جدی و ملی دارد تا هم بتوان از جاذبه های گردشگری منطقه بهره مند شد و هم اینکه منابع طبیعی و انفال حفظ شود و هم میراث فرهنگی آسیب نبیند که این موضوع با مدیریت صحیح و تعامل قابل حل است تا بتوانیم از جاذبه های گردشگری ییلاق مریان که ظرفیتی برای جذب گردشگر است به نحو احسن بهره مند شویم.

ایسنا

کلید واژه :

سد شفارود

،

آبگیری

،

ییلاق مریان

،

جذب گردشگر

ثبت نظرات
captcha