کد خبر : ۳۴۸۱۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مجوز بهره برداری از دانش فنی تکثیر خرمای مجول صادر شد

مجوز بهره برداری از تکثیر انبوه خرمای مجول از طریق جنین زایی غیرجنسی طی قراردادی از سوی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در اختیار کشاورزان استان سیستان و بلوچستان قرارگرفت.

مجوز بهره برداری از دانش فنی تکثیر خرمای مجول صادر شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دستاورد این پژوهشگاه در زمینه تکثیر انبوه خرمای مجول از طریق جنین زایی غیرجنسی طی قراردادی با حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در اختیار اتحادیه شرکت های تعاونی تولید روستایی استان سیستان و بلوچستان قرار می گیرد.

این قرارداد به امضای نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، محمد علی نیکبخت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، خالد میری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بلوچستان و امیرحمزه شهریاری مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی تولید روستایی این استان رسید.

بر این اساس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مجوز بهره برداری غیرانحصاری از دانش فنی تکثیر این رقم پربازده خرما را با حمایت سازمان جهاد کشاورزی به  منظور تولید نهال خرمای مجول تجاری سازی و فروش آن را منتقل کرد.

خرمای مجول به دلیل اندازه بزرگ و ظاهر مشتری پسند از مقبول ترین ارقام خرمای جهان است.

با توجه به اهمیت اقتصادی و جایگاه ویژه خرما در صنعت کشاورزی کشور و ضرورت استفاده از ارقام پربازده خرما برای افزایش سهم ایران در بازارهای بین المللی و ارزآوری برای کشور، اقدامات و کوشش های طولانی مدتی برای دستیابی به دانش فنی تولید خرمای مجول از طریق جنین زایی غیرجنسی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی انجام شده که با به ثمر نشستن این تلاش ها، پژوهشگاه آمادگی دارد دانش فنی مربوطه را به سایر شرکتهای علاقه مند نیز، منتقل کند.

با توجه به علاقمندی سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان به اخذ دانش فنی و تجاری سازی آن، قراردادی برای انتقال و بهره برداری از دانش فنی تولید خرمای مجول از طریق جنین زایی غیرجنسی با این سازمان به امضا رسید تا زمینه ساز تکثیر و استفاده از این رقم پربازده و اقتصادی خرما در این استان باشد.

روش های مختلفی برای تکثیر نخل خرما وجود دارد که روش تکثیر جنسی (بذر) از زمان کاشت تا ظهور میوه حدود ۸ تا ۱۰ سال زمان می برد و در نهایت هم منجر به تولید درختانی با میوه نه چندان مرغوب می شود. اماروش تکثیر غیرجنسی با استفاده از پاجوش با توجه به تولید درختانی مشابه پایه مادری و میوه هایی با همان کیفیت بر تکثیر جنسی برتری دارد با این حال با توجه به تعداد کم، متغیر و غیرقابل کنترل پاجوش های تولیدی در هر نخل، استفاده از این شیوه محدودیت های زیادی دارد؛ لذا استفاده از تکنیک های ریزازدیادی به ویژه روش جنین زایی غیرجنسی و اندام زایی مستقیم در مورد ارقام تجاری و بومی و همچنین ارقام نر از اهمیت خاصی برخوردار است.

 کاهش مدت زمان مورد نیاز برای تکثیر نهال ها، مقاومت بالا در برابر عوامل بیماری زا، تکثیر ارقام ماده سالم تر و تولید انبوه پایه های نر پرگرده از جمله مزایای تولید خرما به روش جنین زایی غیرجنسی است.

مهر

 

کلید واژه :

مجوز بهره برداری

،

دانش فنی

،

تکثیر خرمای مجول

ثبت نظرات
captcha