کد خبر : ۳۴۸۱۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سامانه ای برای ارتباط خودروها با یکدیگر

یکی از محققان سازمان جهاد دانشگاهی شریف به بیان توضیحاتی درباره سامانه ای پرداخت که امکان مبادله پیام بین خودروها و زیرساخت ها را فراهم می کند. یکی از کاربردهای این سامانه این است که می تواند امکان تغییر رنگ چراغ راهنمایی رانندگی را برای خودروهای امدادی فراهم کند.

سامانه ای برای ارتباط خودروها با یکدیگر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس حمیدرضا عطائیان درباره سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی گفت: سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی یک فناوری است که امکان ارتباط خودروها با یکدیگر و ارتباط خودرو با زیرساخت های ارتباطی کنار مسیر را فراهم می کند. تکنولوژی این سامانه قابلیت هایی را فراهم می کند که پیام هایی بین خودروها و زیرساخت مبادله شود تا به ارتقای ایمنی و تحرک پذیری خودروها در مسیرها کمک شود. همچنین به کمک این سامانه این امکان فراهم می شود که سرویس های مختلفی از جمله سرویس های ارزش افزوده به خودروها ارائه شود.

وی درباره چگونگی ارتقای ایمنی خودروها با سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی گفت: زمانی که خودروها پشت سر هم در حال حرکتند معمولا راننده به اتفاقی که در دید مستقیم وی می افتد واکنش نشان می دهد؛ مثلا خودروی جلویی ترمز می کند و چراغ خطر آن روشن می شود، پشت سری نیز ترمز می کند اما معمولا در اتوبان ها خودروها به صورت زنجیری به یکدیگر برخورد می کنند. علت اصلی آن این است که همه فقط می توانند به خودروی جلویی خود نگاه کنند یعنی از جلوتر از آن بی خبرند. وقتی این ارتباط برقرار باشد خودرویی که تصادف می کند پیغام تصادف برای سایر ماشین ها ارسال می کند. این پیام تا برد چند صد متری منتشر می شود و خودروهای اطراف این پیام را بر روی سیستم خود دریافت می کنند و متوجه تصادفی در مسیر خود می شوند و به آن واکنش مناسب نشان می دهند.

به گفته ی این محقق سازمان جهاد دانشگاهی شریف،  این طرح در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و شورای عتف وزارت علوم آن را تصویب کرد. سپس این طرح از طریق سازمان گسترش و نوسازی به اجرا گذاشته شد و تا سال ۹۳ ادامه داشت. در این مدت، تجهیزات این سامانه در یک پایلوت بزرگ از تهران تا رشت بر روی ۱۲۰ خودروی اتوبوسی - مسافری و سواری- مسافری  نصب شد. همچنین تجهیزات ارتباطی در کنار مسیر در ۲۳ نقطه در این مسیر نصب شد.

عطائیان با بیان این که این سیستم در شهر قزوین برروی خودروهای اورژانس و حمل ونقل عمومی  سطح شهر نصب شد گفت: تجهیزات مرتبط با چراغ راهنمایی هوشمند  در شش نقطه ی شهر قزوین نصب شد. در جاده اپلیکیشن های متعددی به اجرا گذاشته شد که از جمله آن می توان به اطلاع رسانی هواشناسی جاده ای نیز اشاره کرد. در سطح شهر قزوین، اولویت اول برای ارائه سرویس، خودروهای امدادی بودند یعنی خودروهای امدادی در زمان ماموریت به کمک سیستمی که طراحی شده، کنترل چراغ راهنمایی و رانندگی را به دست می گیرند.

وی افزود: در زمینه حمل ونقل عمومی هم به این شکل است که به کمک این برنامه، اگر چراغ سبز بود راننده اتوبوس می تواند آن را سبز نگاه دارد که تحرک و سرعت عبور و مرور را نسبت به ترافیک عمومی بالا ببرد تا تمایل مردم به استفاده از حمل ونقل عمومی افزایش یابد.

عطائیان ادامه داد: این برنامه، بر روی 10 اتوبوس خط بی آرتی اشرفی اصفهانی نیز نصب شد. در این طرح اپلیکیشنی برای نظم دهی به حرکت اتوبوس ها مورد آزمایش قرار گرفت. در این طرح بر اساس جدول زمان بندی اتوبوس ها حرکت آنان تنظیم می شد تا اگر از زمان بندی عقب می ماندند سر چهارراه به آن ها اولویت عبور داده می شد و اگر از برنامه جلوتر بودند از راننده خواسته می شود سرعت خود را کاهش دهد. از میان این طرح ها فقط یک مورد اجرا داشتیم که هنور فعال است و آن نصب تجهیزات بر روی ماشین های آتش نشانی حقانی است. آتش نشانان به کمک این تجهیزات هنگامی که به ماموریت می روند می توانند چراغ قرمز را سبز کنند و چراغ سبز را همچنان سبز نگه دارند تا از چهارراه عبور کنند.

وی در پایان درباره رمز پایداری جهاد دانشگاهی در سالیان گذشته نیز گفت: جهادگران سعی کرده اند از مرزهای سختی که در بخش های علمی و پژوهشی صنعت وجود دارند عبور کنند. مرزهایی که کمتر کسی در کشور جرات می کند با امکانات محدود از آن ها عبور کند. جهاد دانشگاهی در این چهل سال با حداقل امکانات سعی کرده از مرزهای «نمی توانیم» عبور کند. جهاد دانشگاهی به دلیل برخی از کارهای پژوهشی که انجام داده مورد وثوق اغلب دستگاه ها و نهادها است.

ایسنا

 

کلید واژه :

سامانه

،

ارتباط خودروها با یکدیگر

ثبت نظرات
captcha