کد خبر : ۳۴۸۱۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آب شرب البرز با ۴۰۰ چاه عمیق تأمین می شود/هر چاه خنجری به قلب آیندگان

مدیر روابط عمومی آبفای البرز با بیان اینکه سالانه ۸۰ هزار نفر به جمعیت البرز اضافه می شود، گفت: افزایش جمعیت و افزایش تعداد مشترکین آب در طول سال های گذشته باعث تضعیف جدی منابع آب های زیرزمینی استان شده به طوری که عمق چاه های عمیق ما از ۱۵۰ متر به بیش از ۳۰۰ متر رسیده است.

آب شرب البرز با ۴۰۰ چاه عمیق تأمین می شود/هر چاه خنجری به قلب آیندگان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا لرستانی با بیان اینکه مرداد و شهریور ماه پیک مصرف آب است، اظهار کرد: در فصل تابستان در برخی روزها، دمای هوا به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد که این امر باعث افزایش تعداد کولرهای آبی روشن، تعدد در استحمام و به طور کلی افزایش میزان آب مصرفی توسط مشترکان می شود.

وی ادامه داد: البته در تابستان امسال به واسطه شیوع کرونا و لزوم  رعایت اصل ۲۰-۲۰ ( شستشوی ۲۰ بار دست ها به مدت ۲۰ ثانیه در روز) و همچنین شست و شوی مداوم سطوح و کالاهای خریداری شده توسط مردم، میزان آب مصرفی مشترکان به میزان قابل توجهی بالا رفته است.

وی توضیح داد: در این شرایط خاص باز هم شاهد هستیم برخی از شهروندان برای شستن پارکینگ، پیاده رو، فرش و خودروی خود آب را بی تفاوت بازگذاشته و به هیچ وجه به این فکر نمی کنند که منابع آبی محدود است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، در فصل تابستان اغلب کولرها با دور تند کار می کنند که طبق محاسبات صورت گرفته هر کولر روشن به اندازه مصرف روزانه یک نفر آب استفاده می کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک آب در البرز داریم، افزود: اگر نیمی از این خانوارها هم در فصل تابستان از کولر آبی استفاده کنند با یک محاسبه ساده می توان فهمید که در این سه ماه چقدر به میزان آب مصرفی استان اضافه می شود.

لرستانی با بیان اینکه سالانه به اندازه جمعیت یک شهر به جمعیت البرز اضافه می شود، گفت: سالانه حدود ۸۰ هزار نفر به جمعیت البرز اضافه می شود و تأمین آب برای این جمعیتی که مدام در حال افزایش است ساده نیست.

این مسئول بیان کرد: افزایش جمعیت و افزایش تعداد مشترکین آب در طول سال های گذشته باعث تضعیف جدی منابع آب های زیرزمینی استان شده به طوری که عمق چاه های عمیق ما از ۱۵۰ متر به بیش از ۳۰۰ متر رسیده است.

مدیر روابط عمومی آبفای البرز توضیح داد: در حال حاضر ۴۰۰ حلقه چاه عمیق در البرز داریم که هر یک خنجری به قلب آیندگان استان است چرا که از طریق این چاه ها منابع آبی چند صد ساله را بدون اینکه بدانیم چه زمان طولانی ای برای تجدید پذیری آنها لازم است را تخلیه می کنیم.

وی اضافه کرد: بدو شک استفاده مداوم از آبخوان ها برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم باعث کاهش منابع زیرزمینی می شود که این امر تامین آب برای نسل های بعد را با مشکل مواجه می کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا برای مشترکین پرمصرف تنبیهی در نظر گرفته نمی شود، گفت: هر چند آب بهای مشترکین پرمصرف تصاعدی محاسبه می شود، ولی بسیاری از آنها با این استدلال که پول آب مصرفیمان را می دهیم همچنان نسبت به صرفه جویی در آب بی تفاوت هستند.

لرستانی تاکید کرد: برای برخورد با کسانی که آب را بیهوده مصرف می کنند که نمی توانیم وارد خانه های مردم شویم و تنها سلاح ما قبض های تصاعدی برای مشترکین پر مصرف است که آن هم نتیجه چندانی ندارد.

وی گفت: مردم باید به این باور برسند که آب محدود است و منابع آبی تنها متعلق به آنها نیست و باید فرهنگ مدیریت و مصرف بهینه آب در آنها نهادینه شود تا شاهد تغییراتی در شرایط موجود باشیم.

ایسنا

 

کلید واژه :

آب شرب

،

البرز

،

چاه عمیق

،

آیندگان

ثبت نظرات
captcha