کد خبر : ۳۴۸۱۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغذیه با شیر مادر ضریب هوشی نوزاد را ارتقا می دهد

مدیر سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تغذیه با شیر مادر برای رشد و تکامل شیرخوار حیاتی است همچنین کودکانی که با شیر مادر تغذیه…

تغذیه با شیر مادر ضریب هوشی نوزاد را ارتقا می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر شهلا نوری به بیان فواید تغذیه با شیرمادر برای مادر و کودک پرداخت و افزود: تکلم روان تر، ارتباط عاطفی قوی تر با مادر و تربیت پذیری بهتر از فواید تغذیه با شیر مادر است.

وی اضافه کرد: در کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند بیماری های اسهالی، عفونت های تنفسی، عفونت ادراری، آلرژی و آسم، پوسیدگی دندان، سوء تغذیه و چاقی، بیماری های بدخیم و سرطان کمتر دیده می شود.

مدیر سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: در مادرانی که شیرخوارشان را با شیر خود تغذیه می کنند سرطان های پستان، تخمدان، دهانه رحم و نیز پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی کمتر بروز می کند.

نوری ادامه داد: با انجام شیردهی، سلامت مادر، کودک و خانواده تامین و در نهایت فواید آن به جامعه و سیستم سلامت منتقل می شود بنابراین افزایش میزان های تغذیه انحصاری با شیر مادر و تداوم شیردهی فقط می تواند با هماهنگی و همکاری در تمام بخش ها و نسل ها حاصل شود.

وی بیان کرد: تغذیه با شیر مادر یک عامل کلیدی برای بقا و سلامتی مادران و شیرخواران است و به سادگی بهترین شروع زندگی را برای آنان رقم می زند.  

مدیر سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: ترویج تغذیه با شیر مادر امروزه به عنوان راهبردی برای توسعه پایدار و یک جزء از اقدام جهانی برای پایان دادن به سوء تغذیه است.

نوری گفت: تحقیقات نشان دهنده فواید بی نظیر تغذیه با شیر مادر بر رشد و تکامل مطلوب کودکان و سلامتی جامعه است و تغذیه انحصاری با شیرمادر برای ۶ ماه اول زندگی، فواید بی نظیری را به شیرخواران و مادران اعطاء می کند.

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته جهانی شیر مادر «سیاره ای سالم، باحمایت از تغذیه باشیر مادر» اعلام شده است، افزود: همه ساله ۱۰ تا ۱۶ مرداد همزمان با هفته جهانی شیر مادر، برنامه های همه جانبه در راستای سیاست ملی ترویج تغذیه با این شیر اجرا می شود.

مدیر سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: شعار این هفته به تاثیر تغذیه شیرخواران بر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست و همچنین ضرورت حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر در راستای سلامت کره خاکی و ساکنان آن می پردازد.

دکتر نوری ادامه داد: شیوه تغذیه شیرخواران سلامت جهان را نیز تحت تأثیر قرار داده است چراکه تغذیه با شیر مادر یک غذای طبیعی و تجدید پذیر است که بدون آلودگی، بسته بندی و مواد زاید، تولید و ارائه می شود.

وی گفت: از سوی دیگر صنعت تولید جانشین شونده های شیر مادر تاثیرات منفی زیست محیطی دارد که به خوبی شناخته نشده است؛ روش ایمن تغذیه با شیر مادر، زندگی انسان ها را با سلامتی سیاره مان بطور چشمگیری پیوند می دهد.

مدیر سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: سلامت نسل های آینده تحت تاثیر سلامت سیاره زمین است و قرار گرفتن در معرض شرایط کاری خطرناک از جمله آفت کش ها تاثیر منفی بر توانایی زنان جهت تغذیه ایمن با شیر مادر دارد.

دکتر نوری گفت: تغذیه مصنوعی ردپای قابل توجه زیست محیطی را به همراه دارد که منجر به کاهش منابع طبیعی، تخریب محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای و باعث گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی می شود؛ در مقابل تغذیه با شیر مادر نمونه بارزی از ارتباط عمیق بین سلامت انسان و اکوسیستم های طبیعت است.

دهم تا شانزدهم مرداد به عنوان هفته جهانی شیرمادر نامگذاری شده است.

ایرنا

 

کلید واژه :

شیر مادر

،

ضریب هوشی نوزاد

،

ارتقا

ثبت نظرات
captcha