کد خبر : ۳۴۸۱۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دانشمندان یک گام به توسعه آزمایش خون برای تشخیص بیماری آلزایمر نزدیک شدند

در مطالعه اخیرشان یک گام به توسعه آزمایش خون برای بیماری آلزایمر نزدیک شده اند.

دانشمندان یک گام به توسعه آزمایش خون برای تشخیص بیماری آلزایمر نزدیک شدند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از مدیکال اکسپرس، آزمایش خون آزمایشگاهی که محققان توسعه داده اند طی چندین مطالعه توانسته با موفقیت افراد مبتلا به آلزایمر را از افراد سالم با دقت بالا تشخیص دهد حال تمامی این نتایج می تواند روزنه امیدی برای جهانیان ایجاد کند که ممکن است در آینده راهی نوین و ساده برای تشخیص این بیماری وجود خواهد داشت.

یکی از چالش های بزرگی که امروزه محققان آلزایمر با آن روبرو هستند، شناسایی این بیماران در اولین مرحله بیماری است. اگر درمان های آینده نگر، اثربخش باشند و بتوانند قبل از بروز علائم کاهش شناختی، آن را آشکار کنند، دانشمندان قادر خواهند بود تا به بهترین نحو افراد پرخطر را تشخیص دهند.

توسعه چنین آزمایشی یک هدف طولانی مدت برای دانشمندان بوده است با این حال هنوز هم دانشمندان اظهار کرده اند که آزمایشات بیشتری برای تایید صحت این آزمایش وجود دارد و هنوز برای استفاده گسترده آماده نیست. اما نتایجی که روز گذشته منتشر شده نشان می دهد که محققان در مسیر صحیحی قرار دارند. در این آزمایش افراد مبتلا به آلزایمر با افراد سالم که مبتلا به این بیماری نبودند مورد آزمایش قرار گرفتند و آزمایش خون مذکور توانست با دقت ۸۹ تا ۹۸ درصد بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر را با دقت بالا شناسایی کند.

"ماریا کاریلو"(Maria Carrillo)، مدیر ارشد علمی انجمن آلزایمر گفت: نتایج آزمایشات اخیر بسیار خوب بود چرا که ما در مطالعات پیشین شاهد چنین دقت بالایی نبودیم.

دکتر "الیزر ماسلیا"(Eliezer Masliah) ، رئیس انجمن علوم اعصاب انستیتوی ملی کهنسالی ایالات متحده نیز ضمن تایید گفته های کاریلو، گفت: داده ها بسیار دلگرم کننده به نظر می رسند. به نظر می رسد آزمایش جدید دقیق تر، حساس تر و مطمئن تر از روش های قبلی است اما باید آزمایشات بسیار گسترده ای برای تایید آن انجام شود.

این پژوهشکده هیچ نقشی در این مطالعات نداشته است اما کمک های مالی برای انجام تحقیقات اولیه برای توسعه آزمایش خون به این محققان اهدا کرده است.

برخی گزارشها نتایج دلگرم کننده آزمایش خون مذکور را نشان می دهند که طی آن نسخه های غیرطبیعی آمیلوئید را محققان طی این آزمایش اندازه گیری می کنند. یک کارآزمایی طولانی مدت نشان می دهد که سطح بالایی از پروتئین های آمیلوئید در مغز به عنوان یک نشانه اولیه بیماری آلزایمر قبل از آشکار شدن کاهش شناختی عمل می کند. فرضیه وجود آمیلوئید طی چند دهه گذشته راهنمای اکثر تحقیقات برای درمان بیماری آلزایمر بوده است. ایده این است که تجمع پروتئین های سمی آمیلوئید در مغز که "پلاک" نامیده می شوند، عامل اصلی تخریب کننده سیستم عصبی و بروز بیماری آلزایمر است. محققان در این مطالعه جدید بر روی پروتئین دیگری به نام تاو نیز تمرکز داشتند و دریافتند یک شکل از آن به نام p-tau۲۱۷ یک شاخص قابل اطمینان تر برای بررسی و تشخیص این بیماری است.

پروتئین های تاو( Tau Proteins) پروتئین هایی هستند که ریزلوله ها را تثبیت می کنند. پروتئین تاو در نورونهای دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت ها و الیگودندرسیتها به میزان کمتری یافت می شوند. پروتئین های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله ها از دست داده اند عامل اصلی بیماری های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند. در بیماری آلزایمر تاو غیرطبیعی از ریزلوله ها جدا شده و باعث از هم پاشیدن ریزلوله ها می شود. فرافسفرگیری پروتئین های تاو باعث خودسامانی و در نهایت ایجاد کلافه های عصبی رشته ای می شود. به وجود آمدن این کلافه ها در داخل نورون جابجایی و ترابری سلول را از کار می اندازد و باعث مرگ سلول می شود. این باعث گسست و قطع ارتباط نورون ها در قسمت های خاص مغز و نهایتاً از دست دادن حافظه می شود. محققان بر این عقیده اند نتایج این آزمایش خون نوین امید بخش است اما هنوز هم آزمایشات بیشتری برای تایید آن وجود دارد. مؤسسات ملی بهداشت ایالات متحده، گروه های بهداشتی دولت سوئد، انجمن آلزایمر، بنیادهای مختلف و چندین شرکت از حامیان این مطالعه هستند.

یافته های این مطالعه در "کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر"(Alzheimer"s Association Inteational Conference) که به دلیل همه گیری کروناویروس بصورت آنلاین برگزار می شود، مورد بررسی قرار گرفت.

کلید واژه :

دانشمندان

،

آزمایش خون

،

تشخیص

،

بیماری آلزایمر

ثبت نظرات
captcha