کد خبر : ۳۴۸۱۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید ۳ برابری عسل با روش اصلاح نژاد ملکه در جاجرم

بجنورد- مدیر جهاد کشاورزی جاجرم از تولید ۳ برابری عسل توسط یک زنبوردار به روش اصلاح نژاد ملکه در شهرستان جاجرم خبر داد.

تولید ۳ برابری عسل با روش اصلاح نژاد ملکه در جاجرم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابوالفضل عباسیان  اظهار کرد: شهرستان جاجرم به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مساعد در مناطقی از دره چهاربید و شوقان با ۵ هزار و ۵۰۰ جعبه کندو زنبور عسل و تولید سالانه ۳۰ تن عسل، یکی از مناطق مستعد تولید عسل است.

مدیر جهاد کشاورزی جاجرم ادامه داد: یکی از زنبورداران در دره چهاربید به روش اصلاح نژاد ملکه موفق به تولید بالای عسل در هر کندو شده است.

وی افزود: این مسئله از این جهت اهمیت دارد که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ملکه اصلاح شده از خارج از کشور وارد می شد و با خود بیماری های زیادی به کشور انتقال می داد.

عباسیان تصریح کرد: از اوایل دهه ۷۰ وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت تا ملکه زنبور عسل را اصلاح کرده و در اختیار زنبورداران قرار دهد.

مدیر جهاد کشاورزی جاجرم با اشاره به بازدهی بالاتر ملکه های اصلاح نژاد شده ایرانی نسبت به ملکه های وارداتی گفت: این اصلاح ملکه موجب شد تا تولید عسل به طور متوسط از ۳.۹ کیلوگرم در هر کندو به ۹.۲ کیلوگرم برسد.

وی در انتها کاهش رفتار تهاجمی و دفاعی زنبور و افزایش آرامش این حشره زمستان گذرانی نیز به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

مهر

کلید واژه :

تولید ۳ برابری عسل

،

روش اصلاح نژاد ملکه

،

جاجرم

ثبت نظرات
captcha