کد خبر : ۳۴۸۱۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سایت زباله بلای جان سلامت مردم دهدشت /دودی که به چشم و حلق مردم می رود

دود ناشی از سوزاندن زباله ها در روزگار کرونایی عرصه تنفس و زندگی را بر مردم دهدشت و چندین روستای مجاور تنگ تر کرده است.

سایت زباله بلای جان سلامت مردم دهدشت /دودی که به چشم و حلق مردم می رود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طیبه سادات سعادتی نیک:اصول بهداشت و بهسازی محیط در هر شهر ایجاب می کند که زباله ها در حداقل زمان ممکن از منازل دور شده و در اسرع وقت دفع شود،اهمیت دفع بهداشتی زباله ها زمانی بر همگان روشن خواهد شد که خطرات ناشی از آن به خوبی شناخته شود.

دفع زباله های دهدشت در همه مراحل مشکل دارد؛ از جمع آوری زباله در ساعات پرتردد گرفته تا حمل با وسایط نقلیه روباز و آخرین مرحله آن که به صورت کاملاً غیر اصولی و به گفته ساکنان محدوده سایت دپوی زباله و متولیان محیط زیست و بهداشت از طریق سوزاندن انجام می شود خطرات ناشی از آن ها در سلامتی مردم را بیشتر می کند.

ساکنان روستاهای دشت مازه و طولیان که در مجاورت سایت زباله قرار دارند از سوزاندن زباله ها و آلودگی ناشی از آن انتقاد کرده و می گویند حتی در زمانی که این زباله ها سوزانده نشده و در این محل تلنبار شده است برای ما خطرساز شده است.

آلودگی هوا به وسیله احتراق مواد پلاستیکی که متأسفانه به میزان بسیاری در زباله ها وجود دارد و وجود حشرات و حیوانات موذی از خطراتی است که سلامت ساکنان محدوده سایت را تهدید می کند.

 

دود ناشی از سوزاندن زباله ها به مناطقی از شهر دهدشت هم نفوذ کرده و به ویژه در فصل گرما باعث نارضایتی شهروندان از این معضل شده است.

موضوع دفع اصولی زباله های دهدشت سال 94 در شورای سلامت مطرح و مصوبه ای برای تعیین تکلیف و به روز شدن سیستم دفع زباله روی کاغذ رفت.جواد تخشا شهردار وقت دهدشت گفته بود مکاتباتی با دفتر امور شهری استانداری و شورای شهر انجام گرفته اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

تخشا هزینه ساماندهی سایت زباله را یک میلیارد تومان برآورد کرده و گفته بود که تا زمان تأمین این سیستم شهرداری نسبت به گماردن یک نفر نگهبان در محل دپو برای جلوگیری از سوزاندن زباله ها اقدام کرده است.

این معضل سال هاست به قوت خود باقی مانده و این روزها در شرایط کرونا که ریه بسیاری از مردم با این ویروس دست و پنجه نرم می کند دود آلوه ناشی از سوزاندن زباله ها عرصه تنفس و زندگی را بر مردم تنگ تر کرده است.

 

این در حالی است که سایت زباله در حاشیه شهر دهدشت و در نزدیکی چندین روستا با ساکنانی که استفاده از هوای پاک حق مسلم آنهاست قرار دارد.

تصمیم گیری مسؤولان برای ساماندهی سایت زباله کارخانه بازیافت انتظاری است که هنوز به سر نیامده و سال هاست دود این سوزاندن عمدی یا غیر عمدی به چشم و حلق مردم شهر و روستاها می رود.

در حالی که جمع آوری زباله در بسیاری از شهرها از روش سنتی به مکانیزه تغییر یافته در شهر تاریخی دهدشت با قدمت بیش از نیم قرن هنوز از تفکیک زباله خبری نیست و جمع آوری به روش سنتی با دخالت دست انجام می گیرد.

سرپرست شهرداری دهدشت می گوید«تولید زباله دراین شهر یکهزار و 500 گرم به ازای هر نفر است و تولید روزانه زباله به بیش از 100 تن رسیده است.»

 

بهزادیان افزود: بالا بودن میزان زباله تولیدی انتقال آن را در سایه کمبود وسایط نقلیه دشوار کرده است.

وی با بیان اینکه به علت حجم بالای زباله ها نیاز به دستگاه های بیشتری برای انتقال به سایت است، گفت: این در حالی است که تنها پنج دستگاه کار حمل زباله از نقاط مختلف شهر تا محل دپو را انجام می دهند.

وی ادامه داد: به خاطر در اختیار نداشتن وسیله نقلیه سنگین از جمله بولدوزر و دیگر امکانات برای دفن اصولی زباله شهرداری مجبور است در طول سال با بازه زمانی زیاد اقدام به دفن کند.

همچنین روح الله عزیزی با اشاره به خطرات زیست محیطی سوزاندن زباله ها تصریح کرد: نسبت به غیر بهداشتی و مخاطره آمیز بودن دفع زباله ها بارها در شورای سلامت هشدار دادیم.

 

رئیس حفاظت محیط زیست کهگیلویه تصریح کرد: دفن اصولی زباله ها نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه بوده و لازم است یک بار برای همیشه رفع این معضل در دستور کار همه مسؤولان و متولیان قرار گیرد.

می طلبد مسؤولان استانی قبل از بروز هر خطر تهدیدآمیز به داد سلامت مردم دهدشت و ساکنان چندین روستای مجاور این سایت برسند؛ علاوه بر دفن اصولی و بهداشتی راه اندازی کارخانه بازیافت زباله در شهرستان ضروری است.

 دفن بهداشتی زباله روش خاصی است که بر اساس آن زباله ها را طوری در خاک مدفون می کنند که لایه بندی و پوشش دادن به آن ها هیچ زیانی به محیط زیست ،انسان ها و موجودات دیگر نرساند.

با توجه به حجم بالای تولید زباله در دهدشت راه اندازی کارخانه بازیافت با همکاری بخش خصوصی یک نیاز مبرم است.

فارس

 

کلید واژه :

سایت زباله

،

دهدشت

ثبت نظرات
captcha