کد خبر : ۳۴۸۱۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغذیه با شیر مادر مرگ کودکان را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد

کارشناس سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تغذیه با شیر مادر ۱۳ تا ۲۰ درصد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را کاهش می دهد.

تغذیه با شیر مادر مرگ کودکان را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنفشه شریفیان بیان کرد: اگر تمام نوزادان بی درنگ پس از تولد در تماس پوستی با مادران قرار گیرند و دست کم به مدت ۶ ماه فقط از شیر مادر تغذیه شوند و تا دو سالگی در کنار شیر مادر غذاهای کمکی سالم و مناسب استفاده کنند، مرگ و میر آنها تا سن پنج سال کاهش پیدا می کند.

وی اضافه کرد: تماس پوست با پوست باعث تداوم شیردهی، تنفس و تنظیم ضربان قلب نوزاد می شود همچنین تغذیه با شیر مادر برای رشد و تکامل شیرخوار حیاتی است و نتایج مهمی برای سلامت مادران دارد.

کارشناس سلامت خانواده معاونت بهداشتی همدان اظهار داشت: تغذیه با شیر مادر نمونه بارزی از ارتباط عمیق بین سلامت انسان و اکوسیستم های طبیعت است.

شریفیان افزود: تغذیه با شیر مادر، غذای تجدید پذیر طبیعی و از نظر محیط زیست ایمن و سبز است چراکه بدون آلودگی، تولید زباله و نیاز به بسته بندی، تولید شده و در اختیار نوزاد قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: تغذیه شیرخوار با شیر مادر علاوه بر کمک به رشد و تکامل مناسب نسل آینده از خروج مقادیر هنگفتی ارز به خارج از کشور برای ورود شیر مصنوعی نیز جلوگیری می کند و از این طریق باعث توسعه اقتصادی کشور می شود.

کارشناس سلامت خانواده معاونت بهداشتی همدان ادامه داد: تغذیه مصنوعی ردپای قابل توجه زیست محیطی را به همراه دارد که منجر به کاهش منابع طبیعی، تخریب محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای، گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی می شود.

وی گفت: ۱۰ تا ۱۶ مرداد به عنوان هفته جهانی شیرمادر نامگذاری شده است و شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر در سال ۹۹ «سیاره ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر» اعلام شده است.

کارشناس سلامت خانواده معاونت بهداشتی همدان اضافه کرد: شعار این هفته به تاثیر تغذیه شیرخواران بر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست و همچنین ضرورت حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیرمادر در راستای سلامت کره خاکی و ساکنان آن می پردازد.

شریفیان توضیح داد: این شعار در ارتباط با بخش سوم اهداف توسعه پایدار ۱۴۲۰ تنظیم شده است که ارتباط بین تغذیه با شیر مادر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست را برجسته می کند.

وی ادامه داد: ترویج تغذیه با شیر مادر امروزه به عنوان راهبردی برای توسعه پایدار و یک جزء از اقدام جهانی برای پایان دادن به سوء تغذیه است.

ایرنا

کلید واژه :

تغذیه شیر مادر

،

کودکان

ثبت نظرات
captcha