کد خبر : ۳۴۸۱۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا در کمین زباله گردها

با افزایش شیوع ویروس کرونا در جامعه و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی نگرانی ها بابت فعالیت زباله گردها در سطح شهر افزایش داشته است، اما متأسفانه با توجه به شرایط اقتصادی و تعطیلی بسیاری از مشاغل تعداد زباله گردها روز به روز در حال و افزایش است.

کرونا در کمین زباله گردها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با تاریک شدن هوا کارشان آغاز و این کار تا روشن شدن هوا ادامه دارد، زباله گردی پیر، جوان، کودک، زن و مرد نمی شناسد، آن ها در زباله ها به دنبال اقلامی می گردند که بتوانند آن ها را به ضایعاتی تحویل دهند و در قبال آن اندک پولی را تحویل بگیرند.

شاید به طور اتفاقی در طول روز نیز افرادی را ببینید که خودروی خود را در کنار محل های جمع آوری زباله در محلات پارک کرده و مشغول جداسازی زباله های خشک هستند، قوطی کنسرو، مربا، ظروف پلاستیکی، نان خشک، بطری های روغن و آب معدنی را از از داخل کیسه های زباله جمع آوری می کنند و هیچ نگرانی بابت آلوده شدن به انواع ویروس و میکروب از طریق زباله ندارند.

با افزایش شیوع ویروس کرونا در جامعه و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی نگرانی ها بابت فعالیت زباله گردها در سطح شهر افزایش داشته است، اما متأسفانه با توجه به شرایط اقتصادی و تعطیلی بسیاری از مشاغل تعداد افرادی که بدون داشتن ترسی از کرونا و بدون ماسک و دستکش در حال جستجو در بین زباله ها هستند روز به روز در حال و افزایش است.

قطعا شکل گیری پدیده زباله گردی مربوط به امروز و دیروز نیست، این معضل اجتماعی حاصل سیاست های نادرست برخی مسئولان در طول ادوار مختلف بوده است، بسیاری از این افراد برای تأمین معاش زندگی خود دست به زباله گردی نمی زنند تا از این طریق هم سلامت خود و سایر افراد جامعه را به خطر بیندازند و هم چهره زشتی به شهر بدهند.

زباله گردها در شهرک بازیافت به کار گرفته می شود

داوود مومنی رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد با بیان اینکه بسیاری از زباله گردها در سایت دفن زباله و خیابان های سطح شهر فعالیت دارند، اظهار کرد: زباله گردی از نظر قاونی، بزه محسوب نمی شود، بنابراین ما نمی توانیم با این افراد برخورد قضایی کنیم.

وی با اشاره به افزایش زباله گردها در سطح شهر، اضافه کرد: تفکیک زباله از مبدا موجب می شود، زباله گردها به خودی خود از چرخه حذف شوند، به همین منظور برای بحث تفکیک زباله از مبدا در شهر شهرکرد یک مزایده برای جذب پیمانکار در حال انجام است.

مومنی با بیان اینکه تنها ۲۴ درصد زباله های شهرکرد قابل بازیافت است، گفت: در صورت راه اندازی شهرک بازیافت می توان زباله گردها را در این شهرک به کارگیری کرد، زباله گردها علاوه بر اینکه سلامت خود و سایر افراد جامعه را به خطر می اندازند چهره زشتی به شهر می دهند.

جمع آوری زباله گردها به شهرداری ها واگذار شده است

جواد نجفی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی چهارمحال  و بختیاری با بیان اینکه ساماندهی زباله گردها بر عهده شهرداری است، اظهار کرد: اگر زباله گردها در قالب کودکان کار، متکدی و معتادان متجاهر تعریف شوند سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان وارد عمل می شود.

وی در خصوص آئین نامه ساماندهی زباله گردها، گفت: این آئین نامه مصوبه هیأت وزیران است و جمع آوری زباله گردها را به شهرداری ها واگذار کرده است، اما ۱۲ دستگاه دیگر از جمله دادگستری، کمیته امداد، نیروی انتظامی و بهزیستی نیز به عنوان دستگاه عضو برای ساماندهی زباله گردها فعالیت دارند.

نجفی بیان کرد: به طور مثال اگر زباله گرد معتاد باشند، این افراد  تحویل کمپ های ترک اعتیاد داده می شوند.

ایسنا

کلید واژه :

کرونا

،

زباله گردها

ثبت نظرات
captcha