کد خبر : ۳۴۸۱۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از روکش پلیمری برای کمک به اتصال ایمپلنت به استخوان

محققان اسپانیایی یک روکش پلیمری توسعه داده اند که به جفت و جور شدن ایمپلنت ها روی استخوان کمک می کند.

استفاده از روکش پلیمری برای کمک به اتصال ایمپلنت به استخوان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل ا زنیواطلس، هرگاه فردی استفاده از یک ایمپلنت استیل، مانند یک مفصل ران مصنوعی را آغاز کند، همواره این خطر وجود دارد که ایمپلنت با استخوان اطراف محل خود خوب جفت و محکم نشود و در نتیجه از بدن جدا شده و بیفتد.

در این راستا، محققان دانشگاه "مالاگا"، موسسه فناوری جزایر قناری و شرکت زیست فناوری "آستیوبونکس"(Osteobionix) یک روکش جدید طراحی کرده اند که از بروز این اتفاق جلوگیری می کند.  

این روکش پلیمری برای استفاده بر روی سطح پروتزهای تیتانویم طراحی شده و قطعه ای از پروتئین فیبرونکتین را در خود جای داده است. این ماده به طور طبیعی در بدن تولید می شود و سلول های موجود در بافت استخوان مجاور را هدف قرار می دهد تا به روکش راه یابد.

به طور خاص، قطعه فیبرونکتین، دامنه RGD خوانده می شود و از سه آمینو اسید به نام های آرژنین، گلیسین و آسپارتات تشکیل شده است.

مولکول های RGD، برای پروتئین های سلول های استخوانی قلابی شکل به عنوان نقاط اتصال دهنده عمل می کنند.

این ویژگی نه تنها بافت استخوانی مجاور را به پروتز ایمن تبدیل می کند، بلکه با خود سلول نیز ارتباط برقرار می کند تا به روکش بچسبد.

در مقابل، از آنجا که ایمپلنت های بدون روکش،  "RGD" کمی دارند، ممکن است سلول های استخوانی آن ها را به عنوان یک ماده سازگار تشخیص ندهند.

اگر کار تحقیقاتی محققان اسپانیایی توسعه بیشتری یابد، این روکش می تواند داروهای ضدالتهابی و آنتی بیوتیک ها را نیز در خود جای دهد تا احتمال تزریق، عفونت یا عوارض دیگر کمتر شود.

نتایج این پژوهش در مجله "Polymers" انتشار یافت.

کلید واژه :

روکش پلیمری

،

اتصال ایمپلنت به استخوان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha