کد خبر : ۳۴۸۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ظرفیت بیوتکنولوژی دارویی البرز کم نظیر است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز ظرفیت شرکت های دانش بنیان استان را در حوزه بیوتکتولوژی دارویی در سطح ملی و جهان کم نظیر توصیف کرد.

ظرفیت بیوتکنولوژی دارویی البرز کم نظیر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر امیر فرشچی با اشاره به پیشتازی استان البرز  در رشد علمی و دارویی کشور، گفت: صنایع دانش بنیان دارویی در استان البرز، سالانه  ۱.۵میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در بر داشته است. 
وی ادامه داد: ۲۲ قلم از گران ترین و مهم ترین داروهای درمان سرطان، ام.اس، بیماری های خودایمنی، نازایی و هموفیلی در البرز تولید می شود که این مهم استان را به قطب مهم اقتصاد دارو در کشور تبدیل کرده است.
وی با ذکر این مطلب که ۵۰ درصد سبد صادرات دارویی کشور، به تولید محصولات دارویی البرز اختصاص یافته ، افزود:  تلاش صنایع دارویی استان در ایجاد اشتغال برای نیروهای جوان و متخصص  بسیار موثر و درخور توجه است.

نقش صنعت داروسازی البرز در جلوگیری از فرار مغزها
نایب رییس اتاق بازرگانی البرز میانگین سنی شاغلان بخش صنعت دارویی استان را حدود ۳۰ سال و میانگین تحصیلات آنان را  فوق لیسانس ذکر کرد و بیان داشت:  به همین دلیل می توان گفت این صنعت در استان البرز، نقش بسیار مهی در جلوگیری از فرار مغزها بر عهده داشته است.
به گفته دکتر فرشچی، یکی از مهم ترین دستاورهای صنایع دارویی البرز، خلق ارزش ها است که در این زمینه رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.

تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در صنایع دارویی البرز
فرشچی اظهار داشت: در واقع صنایع دارویی استان به دلیل دانش بنیان و تجاری بودن، توانسته شعار اقتصادی مقاومتی را عینیت بخشد.
 وی گفت: این صنایع با در خدمت  گرفتن تحقیق و توسعه درون زا و با تلاش در مسیر توسعه صادرات ، برون گرا شده است، زیرا  علاوه بر فروش داخلی در حوزه صادرات نیز چرخه اقتصادی مناسبی را خلق کرده است.
نایب رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به وجود شرایط خاص و ویژه برای شرکت های داروسازی البرز افزود: در زمان حاضر ۵۱ شرکت دارویی در البرز  فعال است و ۲ واحد غیرفعال نیز در آینده نزدیک با رفع مشکلات به چرخه تولید دارو بازمی گردند.
وی اظهار امیدواری کرد با تسهیل شرایط گمرکی و دسترسی به منابع مالی، شرکت های دارویی بتوانند  با واردات مواد و تجهیزات مورد نیاز زمینه را برای توسعه صادرات محصول و روان بودن گردش نقدینگی بیش از پیش مدیریت کنند.

  وی تصریح کرد: خوشبختانه سهم اصلی صنایع دارویی استان البرز به ویژه شرکت های پیشتاز علمی، در اختیار بخش خصوصی است و به واسطه خلاقیت ها و توانمندی های این بخش، بر مشکلات عمومی کشور ناشی از تحریم های غیر منصفانه و رکود کرونایی غلبه کرده اند.

فرشچی تاکید کرد که  حمایت های وزارت بهداشت و علوم پزشکی و معاونت علمی و  فناوری ریاست جمهوری نقش موثری در شکوفایی صنعت دارویی البرز داشته است.

استان البرز دارای  ۵۱ واحد تولیدی دارو فعال است.

ایرنا

کلید واژه :

ظرفیت بیوتکنولوژی دارویی

،

البرز

ثبت نظرات
captcha