کد خبر : ۳۴۸۱۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دستیابی به روشی برای رشد مجدد مو

محققان دانشگاه ایالت کارولینای شمالی نوعی میکرو آر ان ای (miRNA) را شناسایی کردند که امکان رشد مجدد مو را فراهم می کند.

دستیابی به روشی برای رشد مجدد مو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس گزارش  پایگاه خبری ساینس دیلی، این میکرو آر ان ای که miR-۲۱۸-۵p نام دارد، نقش مهمی را در مدیریت مسیرهای تولید فولیکول مو بر عهده داشته است و گزینه مناسبی برای هدف گیری توسط داروهای جدید محسوب می شود.

سلامت رشد مو به سلول های موسوم به dermal papillae بستگی دارد که چرخه رشد فولیکول مو را کنترل می کنند. در بخش هایی از سر که طاس می شود، این سلول ها از بین می روند و فولیکول مو نیز نابود می شود. محققان بر این باورند که با رشد مجدد سلول های dermal papillae در بخش های طاس شده سر، می توان فولیکول مو را مجددا تولید کرد و موجب رشد موهای جدید شد.

به منظور این نظریه محققان سلول های dermal papillae را در ساختارهای دوبعدی و سه بعدی و درون چهارچوب هایی از جنس کراتین کشت دادند تا محیط طبیعی رشد مو را شبیه سازی کنند.

در آزمایشاتی که با استفاده از موش ها و این ساختارهای دوبعدی و سه بعدی سلولی انجام گرفت، موش های مورد آزمایش توانستند بیش از ۹۰ درصد موهای از دست رفته خود را ظرف ۱۵ روز مجددا به دست آورند.

با بررسی این ساختارهای سه بعدی محققان دریافتند miR-۲۱۵-۵p موجب بهبود مسیرهای مولکولی رشد فولیکول مو و افزایش میزان این میکرو آر ان ای موجب تسریع رشد موها می شود. با مهارکردن این میکرو آر ان ای رشد موها نیز متوقف شد و فولیکول ها کارکرد خود را از دست دادند.

به گفته محققان نتایج این تحقیقات میکرو آر ان ای موسوم به miR-۲۱۵-۵p را به عنوان مهمترین هدف داروهای جدید برای درمان ریزش و رشد موهای جدید معرفی می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

 

کلید واژه :

روش

،

رشد مجدد مو

ثبت نظرات
captcha