کد خبر : ۳۴۸۱۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دلیل افزایش فوت بیماران مبتلا به کرونا/ لزوم تقویت شبکه سراپایی نظام سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از دلایل افزایش فوتی های کرونا مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز در مانی است.

دلیل افزایش فوت بیماران مبتلا به کرونا/ لزوم تقویت شبکه سراپایی نظام سلامت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: کرونا یک مانور سنگین و در عین حال بحرانی است که به همه دنیا وارد شده و هر کشوری که بتواند از این بحران دست آموخته داشته باشد و از این درس آموخته ها در اصلاح ساختارش استفاده کند و بتواند در مدیریت کرونا موفق باشد، بسیار مناسب است.

وی افزود: کرونا نشان داد که باید در تمام دنیا در حوزه صنعت، علم، اقتصاد و… و. بازنگری اتفاق افتد. بر همین اساس هر کشوری بتواند از این بحران درس آموخته بیشتری داشته باشد، قطعاً می تواند در آینده تصمیم بهتری بگیرد. ما در حوزه سلامت از مانور سنگین کرونا درس آموخته هایی داریم و نمره نظام سلامت قابل قبول بود؛ زیرا به صورت نسبی توانسته رضایت مردم را جلب کند. مردم خدمات دریافت کنند و شرایطی که در برخی کشورها رخ داد، تاکنون در کشور ما اتفاق نیفتاده است. یکی از تصمیمات بزرگ بعد از انقلاب این بود که دانشگاه های زیاد بزنند که به سرعت دانشگاه های علوم پزشکی در تمام استان ها ایجاد شد و این دانشگاه ها افراد زیادی تربیت کردند. ثابت شده که مؤثرترین عامل غلبه بر کرونا نیروی انسانی است.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی به عنوان مهمترین عامل می تواند در مدیریت کرونا مؤثر باشد، ادامه داد: این دستاورد بزرگ نظام جمهوری اسلامی است که این افراد به درد همین امروز می خورند و توانستند به داد مردم برسد. این نقطه قوت باید تقویت شود. امروز تلاش وزارت بهداشت این است که فشار بیشتری بیاورد تا افراد تربیت شده در گروه پزشکی تبحر بیشتری داشته باشند.

جان بابایی با بیان اینکه یکی از تجربیات موفق ما ساخت بیمارستان های بزرگ بود، گفت: هرکجا که بیمارستان های بزرگ ساختیم، توانستیم خدمات بهتری دهیم و باید این را تقویت کنیم. بیمارستان های کوچک نمی توانند خدمات بزرگ دهند. همه ما باید تلاش کنیم به دور از هرگونه مسائل سیاسی و محلی به سمت بیمارستان های بزرگ رویم تا خدمات بزرگ دهیم. یکی دیگر از درس آموخته های ما در حوزه سلامت این بوده که از شبکه به درستی استفاده کردیم. یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران این است که کامل ترین ساختار شبکه بهداشت را دارد و ۱۸ هزار خانه بهداشت و بیش از ۵ هزار مرکز بهداشتی و درمانی نیاز دارد که تقویت شود. ما یک سیستم مویرگی در دل خانه مردم در تمام روستاهای کشور داریم. بنابراین با تقویت خدمات سرپایی، بستری کاهش می یابد.

وی تاکید کرد: بنابراین باید مراکز سرپایی ارائه خدمت و شبکه ارائه خدمت را بیشتر تقویت کنیم. هرچه میزان خدمات سرپایی توسعه یابد، رضایتمندی مردم بهتر خواهد شد و در عین حال میزان بستری و هزینه سلامت کاهش می یابد.

جان بابایی درباره پر شدن بیمارستان ها برای پذیرش کرونا، اظهار کرد: این یک موضوع طبیعی است و اگر یک بیمارستان که به عنوان بیمارستان کرونا فعال است پر شود، بیمارستان دوم آماده خدمت می شود. ما نباید تمام بیمارستان های کشور را آلوده کنیم؛ در هر استان تعدادی بیمارستان در نظر گرفته شده تا به عنوان بیمارستان کرونا خدمت دهند و اگر ظرفیتش مازاد باشد، بیمارستان دوم ارائه خدمت می کند تا مردم در این دوران احساس مشکل نکنند.

وی گفت: اوایل شیوع کرونا در تهران ۶ یا ۷ بیمارستان فعال بودند، اما اکنون حتی بیمارستانی در بخش خصوصی داریم که بیش از ۱۰۰۰ بیمار بستری دارد و خدمات کرونا ارائه می دهد، اما اینها را انتخاب کردیم. بنابراین باید روی شبکه بهداشت و خدمات سرپایی کار کنیم.

وی افزود: تجربه نشان داد که مردم تمایل دارند در خانه تحت مراقبت قرار گیرند؛ تجربه ۵ ماه خدمات دهی کرونا نشان می دهد که علی رغم اینکه ما نقاهتگاه های متعددی زدیم، اما مردم تمایل دارند که اگر نیاز به بستری ندارند در خانه خدمت دریافت کنند. امروز این درس آموخته باید در مسیر ما قرار گیرد و بتوانیم خدمات سرپایی را افزایش دهیم و خدماتی که می توان را در منزل ارائه داد که هم هزینه سلامت را کاهش می دهد و هم عوارض روحی و روانی بیمارستان را کاهش می دهد. تقویت خدمات سرپایی بسیار ارزشمند است.

جان بابایی با بیان اینکه کرونا برای همه حوزه هاست و اقتصاد دنیا را متلاشی کرد، گفت: توریسم سلامت در دنیا دچار مشکلات جدی شده و همه حوزه ها در کشور باید در شکل جدیدی از ارائه خدمت بازنگری کند و از این بحران درس آموخته داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره جدا شدن بیمارستان های کرونایی و غیر کرونایی، گفت: بیمارستان کرونایی و غیر کرونایی به صورت صفر و صد نیست. یکسری بیماران با تشخیص کرونا می آیند که آنها جدا هستند و مشخص است که در هر استان این افراد در کدام بیمارستان ها بستری می شوند. یکسری بیمارستان ها بیمار با یک تصادف مراجعه می کند، اما مشخص می شود که کرونا دارد. بر همین اساس به همه بیمارستان هایی که خدمات غیر کرونایی ارائه می دهند، اعلام کردیم که باید یک یا دو بخش کرونایی داشته باشند تا این بیماران را بستری کنند. در مجموع همه بیمارستان های کشور مکلفند و بخش کرونا دارند. در عین حال در هر استان دو تا سه بیمارستان خاص کرونا داریم و در مجموع ۲۰۰ بیمارستان داریم که خدمات کرونا را به صورت خاص ارائه می دهند.

وی درباره وضعیت تجهیزات و تخت های ویژه کرونا، گفت: خوشبختانه در همین مدت بالغ بر ۱۵۰۰ تخت ویژه اضافه کردیم و الان هم محدودیتی برای توسعه تخت های ویژه نداریم. خوشبختانه بسیاری از بیمارستان های ما به سمت راه اندازی ای سی یو استاندارد رفته اند.

جان بابایی افزود: در عین حال در مرحله اول از شرکت های دانش بنیانی که دستگاه ونتیلاتور تولید می کنند، ۲۰۰۰ دستگاه خرید تضمینی کردیم و اگر نیاز باشد، باز هم این ظرفیت وجود دارد و نیازی به واردات نداریم. زیرا دو شرکت خوب داریم و یک شرکت سوم هم اضافه می شود که مانند ماسک و لوازم حفاظتی که کشور در تولید آن به خودکفایی رسیده و حتی می تواند صادر هم کند، درباره تجهیزات کمک تنفسی هم اعم از تهاجمی و غیرتهاجمی مشکلی نداری

مهر

کلید واژه :

دلیل

،

افزایش فوت بیماران کرونا

ثبت نظرات
captcha