کد خبر : ۳۴۸۱۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طرح تغییر الگوی کشت در اصفهان طراحی شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: طرح تغییر الگوی کشت در اصفهان به عنوان نخستین استان کشور طراحی شده است.

طرح تغییر الگوی کشت در اصفهان طراحی شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهرداد مرادمند تشریح کرد: این طرح آماده شده و برای تصویب در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان قرار گرفته است تا به عنوان نقشه راهی در اختیار فرمانداران و مدیران ذی ربط قرار گیرد.

وی با اشاره لزوم حمایت همه جانبه برای اجرای طرح الگوی کشت، بیان کرد: این طرح علاوه بر کاهش مصرف آب و بهره وری بیشتر، هواشناسی، اقلیم، خاک و بحث های اقتصادی در منطقه های مختلف را در نظر گرفته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: رایزنی های زیادی با مسوولان کشور، استان و نمایندگان مجلس در زمینه اجرای این طرح انجام شده است تا با هماهنگی بیشتر، شاهد پیشرفت کشاورزی در سطح استان باشیم.

وی با اشاره به رتبه نخست استان اصفهان با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات حوزه دام، طیور و آبزیان گفت: محصولات کشاورزی تولیدی استان از نظر کیفیت و کمیت رتبه نخست کشور است و استان های زیادی را پوشش می دهد که البته در صادرات هم جایگاه ویژه ای دارد.

مرادمند اضافه کرد: زمین های کشاورزی نزدیک به ۵۶۸ هزار هکتار، برابر ۳.۵ درصد از مساحت کل استان است که با توجه به محدودیت های منابع آبس در سال های گذشته، تنها نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: شهرستان آران و بیدگل نیز با وجود شرایط اقلیمی خاص، بیشتر کشاورزی در آن با چاه های عمیق و کیفیت پایین آب انجام می شود اما با این حال رتبه خوبی در تولید محصولات کشاورزی و دامی دارد.

فرماندار آران و بیدگل نیز در این آیین با اشاره به تولید ۱۲۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی، اظهار داشت: ۸۶ هزار تن از مجموع محصول های سال گذشته این شهرستان تولیدهای باغی و زراعی و ۴۰ هزار تن تولیدات دامی و پروتئینی بود.

اسماعیل بایبوردی، مهم ترین محصولات زراعی را شامل گندم، جو، سبزی، صیفی و گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: نزدیک به ۸۱ هزار تن از این محصولات در سال گذشته تولید شد.

وی همچنین بیان کرد: محصولات باغی مهم آران و بیدگل شامل ۶ تن پسته، انار، گل محمدی و زعفران است.

فرماندار آران و بیدگل با اشاره به ۴۰ هزار تن تولید دامی و پروتینی یادآور شد: این میزان تولید شامل ۳۰ هزار تن شیر، سه هزار و ۶۰۰ تن گوشت سفید، یک هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، پنج هزار تن تخم مرغ، ۷.۵ تن عسل، ۶۰ تن ماهی و ۱۳ کیلوگرم خاویار بود.

وی به اجرای سیستم آبیاری نوین و تجمیعی در سطح ۶۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی در حوزه کشاورزی این شهرستان رفتن به سمت ترویج کشت گلخانه ای است که تنها راه مقابله با کم آبی و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی به شمار می رود.

بایبوردی تاکید کرد: تعریف علمی از الگوی تولید و مصرف آب ضروری است زیرا کشاورزی دانش بنیان و مهارت محور می تواند از تخریب خاک و هدر رفتن آب جلوگیری و از محیط زیست حفاظت کند؛ چنان که کشاورزان در گذشته بدون مشکل، نیاز جامعه خود را تامین می کردند اما امروز این گونه نیست.

وی تصریح کرد: باید موتور محرک کشاورزی را بیابیم و بر روی آن تمرکز کنیم، زیرا حرکت به سوی دانش بنیانی می تواند انگیزه لازم را ایجاد کند.

به گزارش ایرنا، مصطفی آبانی در ادامه این آیین به عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل معارفه و از خدمات حسین فتاحی مدیر پیشین قدردانی شد.

نزدیک به ۲۱ هزار هکتار زمین قابل کشت در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که از این میزان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زیر کشت با ۲۴۴ حلقه چاه آبیاری می شود.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

ایرنا

کلید واژه :

طرح تغییر الگوی کشت

،

اصفهان

،

طراحی

ثبت نظرات
captcha