کد خبر : ۳۴۸۱۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اعلام قیمت «رمدسیویر» ایرانی/زمان ورود واکسن آنفلوانزا

رئیس سازمان غذا و دارو، با تاکید بر اینکه «رمدسیویر» داروی درمان قطعی کرونا نیست، در عین حال از احتمال توزیع نوع ایرانی این دارو در بیمارستان ها خبر داد.

اعلام قیمت «رمدسیویر» ایرانی/زمان ورود واکسن آنفلوانزا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا شانه ساز، درباره قیمت گذاری داروهای جدید کرونا، گفت: بخشی از این داروها قیمت گذاری شده است. آن بخشی که وارداتی بوده، همه قیمت گذاری شده اند و آن بخشی هم که مربوط به تولید داخل است، در حال قیمت گذاری است و احتمالا از آخر هفته توزیع بیمارستانی آغاز می شود. البته از آنجایی که داروهایی مانند فاویپیراویر، کلترا، اسلتامیویر یا همان تامی فلو، تولید داخلی هم دارند، قیمت گرفته اند. اکنون داروی رمدسیویر و اکتمرا است که در حال گرفتن قیمت هستند. خوشبختانه قیمت این داروهای تولید داخلی بسیار بسیار نازل تر از انواع وارداتی است.

وی افزود: در حال حاضر به عنوان مثال رمدسیویری که وارداتی آن در بازار ناصرخسرو با قیمت های جنایتکارانه عرضه می شد، با نمونه  وارداتی که رسمی و قانونی آمده هر دانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، اما تولید داخلی آن یک چهارم این قیمت خواهد بود و در حد ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود که نوع تولید داخلی آن تا پایان هفته می آید. این دارو اکنون تولید شده و در فاز پایداری و مراحل آزمایشگاهی است که تایید نهایی را بگیرد.

شانه ساز تاکید کرد: این دارو فقط در بیمارستان ها توزیع می شود. این ها اصولا داروهایی نیستند که مصرف داروخانه ای داشته باشند. از برخی همکاران پزشک که در مطب این داروها را تجویز می کنند، تعجب می کنم که نشان می دهد این افراد احتمالا با اولیه ترین خواص این داروها و ضوابط حاکم بر مصرف و تجویز این داروها آشنا نیستند که آن ها را تجویز می کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چند هزار عدد از این دارو تولید شده که منتظر کنترل های نهایی و تایید است. باید توجه کرد که هیچ یک از این داروها برای درمان کرونا به عنوان داروهای قطعی تاییدیه نگرفته اند و همه کاندیدا هستند.

شانه ساز افزود: در اوایل اسلتامیویر مطرح شد و یادتان هست که چه صف طولانی جلو داروخانه ها برای این دارو ایجاد شد. همان زمان هم به مردم می گفتیم که این داروها واقعا ثر قطعی ندارند. بعد فاویپیراویر و کلترا مطرح شد. از آنجایی که این ویروس اثرات سنگینی در تحریک سیستم ایمنی بدن دارد، بدن را به واکنش های بسیار تهاجمی وادار کرده و این موضوع منجر به التهاب شدید ریه می شود که عامل آسیب کلی به بیمار می شود. بر همین اساس باید واکنش های بدن را مدیریت کنیم. داروهایی که مطرح می شود، یا خواص ضدویروس دارند و یا اثراتی است که واکنش بدن به ویروس را کاهش می دهد، اما هیچ یک از آن ها متاسفانه اثر قطعی و ثمربخشی ندارند.   با این حال ما خود را مکلف می دانیم که آخرین یافته های دنیا را در اختیار مردم قرار دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ان شالله از اواخرهفته نمونه تولید داخل این داروها با قیمت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان وارد بیمارستان ها می شوند، گفت: قیمت برند این داروها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است که با قیمت ارز نیمایی بسیار بالا می شود. نمونه هندی حدود  ۷۵ دلار است.

شانه ساز با بیان اینکه بسیاری از نمونه هایی که در ناصرخسرو عرضه می شوند، داروی اصلی نیستند، اما آن ها را با قیمت های سرسام آور به عنوان داروی کرونا می فروشند، گفت: خانواده بیماران مجبور می شدند که دارایی هایشان را بفروشند تا دارو را تامین کنند. در شرایطی که کادر درمان با ایثارگری خدمت می دهند و عده زیادی از داروسازان ما جان شان را از دست دادند و بیمار شدند، اما عده ای به این صورت رفتار می کنند. در حالی که هنوز این دارو وارد فهرست رسمی نشده، تجویز آن هم کار درستی نیست.

وی افزود: دارو به دلیل حساسیتی که دارد، هر دارویی که اصالت آن را ندانیم با قاچاق و تقلب یک حکم دارد. زیرا از اصل و نسب این دارو اطلاع نداریم. در بسیاری از داروها امکان خروج از شبکه و نشت آن ها از داروخانه ها به بازار وجود دارد، اما در دارویی مانند رمدسیویر این دارو به تعداد بسیار محدودی و برای مطالعه بالینی در اختیار تعداد محدودی از اطبا در بیمارستان ها قرار گرفته بود. بنابراین مشخص است که دارویی که در ناصر خسرو به فروش می رسد، اصل نیست. اگر اینطور بود که دارو در داروخانه ها به تعداد زیاد عرضه شده بود، می توانستیم بگوییم شاید نشت کرده اما اکنون مشخص است که عمده این داروها اصل نبوده اند.

وی درباره داروی اکتمرا نیز گفت: اکتمرا یک دارویی است که تولید داخلی آن وجود دارد و سال ها منتظر ورود به فهرست دارویی بوده است. اصولا این دارو گران است. تعداد محدودی از آن برای مطالعات بالینی و مقایسه آن با نوع داخلی وارد شد و مورد استفاده قرار گرفت. مطمئنم که بخش اعظمی از داروهایی که در بازاری مانند ناصرخسرو عرضه می شود، تقلبی است.

شانه ساز درباره زمان تولید واکسن کرونا نیز اظهار داشت: ما در ایران جزو چند کشور اول هستیم که در این زمینه داریم کار می کنیم. البته سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که زودتر از یکسال آینده واکسن نمی آید. زیرا رفتار این ویروس بسیار متنوع و متغیر است. واکسن آنفلوانزا سال به سال تغییر می کند، اما کرونا آنقدر تغییر رفتار سریعی دارد که ممکن است واکسن یک سال هم دوام نیاورد. امدواریم ما جزو اولین کشورهایی باشیم که واکسن را عرضه می کنیم، اما فعلا چند گروه دارند بر روی آن کار می کنند.

وی درباره واکسن آنفلوانزا هم گفت: پیش بینی خرید واکسن آنفلوانزا به میزان مورد نیاز انجام شده و خرید حدود ۸ تا ۸.۵ میلیون دوز را پیش بینی کرده ایم. بین ۲ تا ۲.۵ میلیون دوز از این واکسن ها برای معاونت بهداشت است که از شهریور ۹۹ وارد کشور می شود.

مهر

کلید واژه :

قیمت

،

«رمدسیویر» ایرانی

،

زمان ورود

،

واکسن آنفلوانزا

ثبت نظرات
captcha