کد خبر : ۳۴۸۱۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نتایج تغییرات اجرای طرح ترافیک بر آلودگی هوا در تهران

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: اعمال تغییراتی در ساعات اجرای طرح ترافیک از نیمه خرداد ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا سبب تغییراتی در آلودگی هوای تهران شده است.

نتایج تغییرات اجرای طرح ترافیک بر آلودگی هوا در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین شهیدزاده اظهار کرد: شهرداری تهران ضمن اعمال تغییراتی در ساعات اجرای طرح ترافیک از  ۱۷ خرداد، تسهیلات مناسبی جهت تردد شهروندان در نظر گرفت که باعث شد تا حدود زیادی پروتکل های بهداشتی نیز رعایت شود اما با این وجود همچنان شاهد بالا بودن حجم ترافیک و افزایش غلظت برخی از آلاینده ها در شهر تهران هستیم این درحالیست که اگر طرح به طور کلی اجرا نمی شد احتمال افزایش بیشتر آلاینده های وجود داشت. 

وی با بیان اینکه عدم اجرای کامل طرح ترافیک صرفاً به دلیل کاهش سطح مواجهه شهروندان و رعایت فاصله اجتماعی است، گفت: مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می دهد در صورتی که ازدحام ترافیک در معابر کاهش پیدا کند، زمان سفر شهروندان نیز کمتر می شود و در نتیجه سرعت متوسط تردد در معابر شهری نیز افزایش پیدا کند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: نتایج این بررسی ها در مسیر انتخابی مورد مطالعه این است که در صورتی که ازدحام ترافیک کاهش پیدا کند به نحوی که زمان سفر حدود ۵۸ درصد کمتر شود به دنبال آن سرعت متوسط سفر نیز به میزان ۱۶۵ درصد افزایش پیدا می کند و در نتیجه میزان تولید و انتشار آلودگی به میزان ۴۳ درصد کاهش خواهد یافت.

به گفته شهیدزاده نتایج مطالعات شرکت کنترل ترافیک شهرداری تهران نشان می دهد که طی امسال در بازه های زمانی اجرا نشدن طرح ترافیک به دلیل تصمیمات ستاد مقابله با کرونا، طول معابر دارای ازدحام ترافیک (در محدوده اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش) در مقایسه با سال گذشته به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده بود این اختلاف به مرور با اجرای محدود طرح کاهش، روند نزولی داشته است.

وی در پایان تصریح کرد: پیش بینی می شود که اگر طرح ترافیک در تهران اجرا نمی شد تولید آلودگی به ازای سفرهای شهروندان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در محدوده اجرای طرح ترافیک افزایش پیدا می کرد.

ایسنا

کلید واژه :

طرح ترافیک

،

آلودگی هوا

،

تهران

ثبت نظرات
captcha