کد خبر : ۳۴۸۰۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ارتباط میان یک مولکول خون و زوال شناختی در سنین بالا

محققان طی یک مطالعه جدید موفق به شناسایی مولکولی شده اند که می تواند به عنوان یک نشانگرزیستی در شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به زوال عقل عمل کند. این موضوع همچنین می تواند به دانشمندان در ایجاد درمان هایی برای پیشگیری از این بیماری کمک کند.

ارتباط میان یک مولکول خون و زوال شناختی در سنین بالا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از مدیکال نیوز تودی، دمانس یا زوال عقل یک وضعیت ناتوان کننده است که شامل کاهش تدریجی حافظه، ارتباطات و تفکر می شود. در سطح جهان، تعداد مبتلایان به این بیماری بیش از دو برابر شده است و از ۲۰.۲ میلیون در سال ۱۹۹۰ به ۴۳.۸ میلیون در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. شایع ترین شکل زوال عقل بیماری آلزایمر است. با افزایش جمعیت، پیش بینی می شود شیوع آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل در سال های آینده افزایش یابد.

با در نظر گرفتن این موارد محققان در حال کشف راه هایی برای تشخیص این بیماری سال ها یا حتی دهه ها قبل از بروز آن هستند و برای جلوگیری از پیشرفت آن نیز در حال توسعه داروهای نوین هستند. اخیرا نیز آنها از حضور یک نشانگرزیستی مرتبط با بیماری آلزایمر به نام"دی متیل آرژینین نامتقارن"(Asymmetric dimethylarginine) یا ADMA خبر داده اند که در خون گردش می کند. با مهار آنزیمی به نام نیتریک اکسید سنتاز، دی متیل آرژینین نامتقارن، مقدار نیتریک اکسید سنتز شده توسط سلول های درون رگی را کاهش می دهد.

نقش نیتریک اکسید در گشاد کردن رگ های خونی، افزایش جریان خون است. هنگامی که سطح نیتریک اکسید به طور غیرطبیعی کم باشد، جریان خون به بافت ها محدود می شود و کمبود اکسیژن نیز سبب ایجاد التهاب می شود.

سطح پایین نیتریک اکسید با پیشرفت تصلب شرایین، بیماری قلبی عروقی و آلزایمر مرتبط است. طی این مطالعه محققان همچنین ارتباطی بین غلظت بالای دی متیل آرژینین نامتقارن و کاهش شناخت در افراد مسن پیدا کردند. طی این مطالعه محققان "دانشگاه آبردین" و "دانشگاه آکسفورد" انگلستان و "دانشگاه فلیندرز" در ملبورن استرالیا اظهار کرده اند حضور این ملکول در خون با کاهش شناخت در افراد مسن مرتبط است. آنها طی این مطالعه افراد مسن که دچار زوال شناختی شده بودند را مورد بررسی قرار دادند و داده های حاصل از این یافته ها  را به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. محققان پس از بررسی داده ها ارتباطی بین غلظت بالا دی متیل آرژینین نامتقارن در خون و کاهش عملکرد شناختی پیدا کردند.

عملکرد ضعیف شناختی در اواخر دوران میانسالی یک عامل خطرناک ایجاد شده برای بروز زوال عقل است بنابراین نتایج این مطالعه نشان می دهد که دی متیل آرژینین نامتقارن یک نشانگرزیستی است که به راحتی قابل اندازه گیری است و می توان از آن برای پیش بینی ابتلا افراد تصلب شرایین و خطر قلبی عروقی استفاده کرد می تواند نشانه اولیه کاهش شناختی در سنین بالا و احتمالاً زوال عقل را نیز نشان دهد.

یافته های این مطالعه در مجله "Inteational Joual of Geriatric Psychiatry" منتشر شد.

ایسنا

کلید واژه :

ارتباط مولکول خون

،

زوال شناختی

،

سنین بالا

ثبت نظرات
captcha