کد خبر : ۳۴۸۰۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

غفلت از تولید محصولات استراتژیک تهدید امنیت غذایی است/ الگوی کشت تا دو ماه دیگر قابل اجرا نیست

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران گفت: تولید محصولات استراتژیک باید در اولویت باشد، اما اکنون توازنی در تولید محصولات کشاورزی نیست. در محصولات اساسی وابسته هستیم اما در محصولات آب بر مانند صیفی جات جایگاه خوبی داریم.

غفلت از تولید محصولات استراتژیک تهدید امنیت غذایی است/ الگوی کشت تا دو ماه دیگر قابل اجرا نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  تولید محصولات استراتژیک تأثیر بسیار مهمی در امنیت غذایی کشورها دارد و به همین منظور برنامه کشورها ابتدا تولید کافی این قبیل محصولات در داخل و پس از آن تولید محصولات دیگر است. در کشور ما علی رغم این که سالانه 126 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می شود، اما در تولید محصولات اساسی و استراتژیک ضعف های زیادی داریم و عمدتاً وابسته به واردات هستیم. سال گذشته 4.1 میلیارد دلار خوراک دام و طیور وارد کشور شد که نسبت به سال قبل از آن رشد 23 درصدی داشت.

در محصولاتی نظیر دانه های روغنی بیش از 90 درصد وابسته هستیم. همچنین سالانه حدود 150 هزار تن گوشت، یک میلیون تن شکر و یک میلیون تن برنج وارد کشور می کنیم.

واردات محصولات استراتژیک علاوه بر آنکه باعث خروج ارز از کشور آن هم در شرایط بسیار سخت تحریم می شود، در بسیاری از موارد سلامت محصولات نیز محل تردید است، به طوری که عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور که 13 سال هم سکاندار وزارت کشاورزی کشور بوده مطرح کرده است که سالانه 5.5 میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می شود.

مسائلی بسیار فراتر از این مسأله هم وجود دارد؛ بیوتروریسم ابزار مدرن امروزی برای ستیز با دیگر کشورها محسوب می شود و حساسیت این موضوع در واردات محصولات کشاورزی قابل انکار نیست. با این مقدمه اهمیت تولید محصولات استراتژیک برای کشور بسیار روشن است.

در گفتگویی با محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران، در مورد دلایل عقب ماندگی کشور در تولید محصولات استراتژیک و مسائل پیرامون آن صحبت کردیم. با هم این گفتگو را می خوانیم:

فارس: امنیت غذایی در کشور آیا بیشتر وابسته به محصولات استراتژیک و اساسی است و یا با محصولات دیگری مانند سبزی و صیفی و خربزه و هندوانه هم می توان امنیت غذایی را تأمین کرد. منظور این است که وزن کدام گروه در تأمین امنیت غذایی بیشتر است؟

ملک زاده: طبیعی است که امنیت غذایی کشور بیشتر وابسته به تولید محصولات اساسی و استراتژیک مانند گندم، چغندر قند، نیشکر، پنبه، دانه های روغنی و از این قبیل محصولات است و وزن اینها در تأمین امنیت غذایی کشور بسیار زیاد است، اما این طور نیست که ما تولید محصولات گروه دوم را نیز فراموش کنیم، بلکه باید وزن تولیدات گروه اول را باید بیشتر کنیم.

فارس: ایران در تولید محصولات سبزی و صیفی در جهان جایگاه مناسبی دارد، مثلاً جایگاه اول و دوم تولید خربزه و هندوانه را دارد و بیش از نیاز محصولات صیفی تولید می کند، اما در مقابل وابستگی بیش از 90 درصدی به دانه های روغنی داریم و سالانه حدود یک میلیون تن شکر و یک میلیون تن برنج وارد می کنیم. همچنین حدود 150 هزار تن هم گوشت وارد می شود و وابستگی شدیدی هم در خوراک دام و طیور داریم. دلیل این عدم توازن در تولید چیست؟

ملک زاده: متأسفانه در سال های گذشته دولت به وعده وعیدهای خود در قیمت خرید تضمینی متناسب با تورم و قیمت داخلی عمل نمی کند، حتی به قانون خرید تضمینی که دولت را مکلف کرده است نرخ های خرید را متناسب با تورم در نظر بگیرد نیز توجهی نمی کند و به همین دلیل کشاورزان اکثرا رغبتی به محصولات استراتژیک ندارند و ترجیح می دهند به جای آن محصول، سبزی، صیفی، هندوانه و خیار و محصولات دیگر را که درآمد بهتری از محصولات استراتژیک دارند را بکارند. در برخی موارد بیش از صد درصد نیاز کشور تولید می شود اما بازار مناسبی برای آنها وجود ندارد و صادرات هم نمی شود، به همین دلیل سالانه خسارت هنگفتی به تولیدکنندگان کشور وارد می شود. ضمن این که منابع آب و خاک هم به هدر می رود و از نظر روانی هم کشاورزان مشکلاتی پیدا می کنند؛ چراکه تمام سرمایه و زمان خود را صرف این محصول می کنند و اگر بازاری برای آن پیدا نشود کل سرمایه آنها از بین می رود.

بنابراین تولید محصولات اساسی مانند گندم، شکر و دانه های روغنی و مهم تر از آنها خوراک دام و طیور مانند ذرت و کنجاله واقعا باید در دستور کار باشد. البته وزارت جهاد کشاورزی هم دغدغه تولید محصولات استراتژیک مانند پنبه، گندم و دانه های روغنی را دارد و به همین دلیل برای آنها مجری تعیین کرده است، اما به دلیل عدم حمایت های لازم از سوی دولت مانند تعیین قیمت عادلانه و منطقی و نیز انجام خرید تضمینی این روند به خوبی پیش نمی رود؛ مثلاً در سال 96 در مورد محصول شکر کشور به آستانه خودکفایی رسید و 2 میلیون و 50 هزار تن شکر تولید کردیم، در حالی که نیاز کشور به شکر 2 و میلیون و 150 هزار تن است.

این مهم به خاطر انجام قانون تمرکز وظایف کشاورزی انجام شد. همچنین سطح کشت دانه های روغنی افزایش پیدا کرد اما به دلیل عدم حمایت از کشاورزان در مورد مسائل بیمه، تسهیلات، بازار، خرید تضمینی، این افتخارات را از دست دادیم و دقیقا از سال بعد به دلیل تعیین قیمت نامتناسب چغندر از سوی دولت سطح زیر کشت 45 درصد کاهش یافت و دانه های روغنی نیز با کاهش همراه شد. بنابراین همه چیز بستگی به حمایت های دولت دارد.

فارس: البته تعیین خرید تضمینی از سوی دولت مهم است ولی همه ماجرا نیست. تعیین خرید تضمینی بالا یعنی دست بردن به جیب مصرف کننده است؛ چراکه اگر دولت قیمت بیشتری بپردازد در حقیقت بازار را گران کرده است و تاوان آن را باید مصرف کننده بدهد، بنابراین این تمام ماجرا نیست و باید تولیدکنندگان نیز محصولات خود را با قیمت پایین ترین تولید کنند. سهم وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه چقدر بوده است؟ یا الگوی کشت که می تواند ناجی بخش تولید باشد چرا 10 سال است اجرایی نشده است؟

ملک زاده: ما هم در این زمینه ها شاکی وزارت جهاد هستیم. پیش نیاز الگوی کشت داشتن بانک اطلاعاتی قوی در همه زمینه های تولید است. از بهره برداران گرفته تا سطح کشت و میزان تولید، اما هیچ کدام از اینها را نداریم. یا مسأله دیگر آمایش سرزمین است که 20 تا 30 سال است انجام نشده است. امروز بزرگ ترین مشکل در بازار کشاورزی نداشتن بهره وری مناسب است. 125 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می شود اما درآمد کامل و ویژه ای از این بخش، کشاورزان نمی توانند داشته باشند که بخش زیادی از آن به اجرایی نشدن الگوی کشت برمی گردد.

وزیر جدید جهاد کشاورزی اقبال خوبی به اجرای الگوی کشت دارد و همه را بسیج کرده اطلاعات را جمع آوری کنند و از همه خواسته کمک کنند و امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم طرح و برنامه ها را در اختیار تولیدکننده ها قرار دهیم. تا حالا هر چه می گفتند در حقیقت برنامه های واقعی نبود؛ چراکه به کشاورز نمی توان گفت که این محصول را بکارد و آن دیگری را نکارد، اینها نیازمند به برنامه ریزی است که اگر به کشاورزی گفتیم فلان محصول را نکارد باید امتیازات آن را هم بدهیم و گرنه نمی توانیم آنها را اجبار کنیم.

مشکل دیگر ما در صنایع تبدیلی و تکمیلی و نداشتن انبار و سردخانه مناسب است. مثلاً امسال در جنوب کشور 11 هزار هکتار پیاز کشت شده بود اما یک سردخانه نداشتند. وزارت جهاد کشاورزی می خواهد الگوی کشت را اجرایی کند؛ مثلاً استان ها را تقسیم بندی کرده که آنها چه محصولی بکارند و چه محصولی نکارند، اما هنوز مسائل زیادی هست که باید پیش از اجرای آن تکمیل شود.

فارس: پس از نظر شما وزارت جهاد کشاورزی نمی تواند الگوی کشت را تا دو ماه دیگر که قول داده است اجرایی کند؟

ملک زاده: بله، اعتقاد داریم که مقدمات اجرای الگوی کشت ابتدا باید فراهم شود. تقسیم بندی استان ها یا برنامه ریزی برای خرید آن کافی نیست. خیلی کارها هست که باید ابتدا انجام شود وگرنه این طرح با شکست مواجه خواهد شد.

فارس: آیا این که پس از 10 سال معطل ماندن طرح و الگوی کشت بیاییم این طرح را در حد تقسیم بندی استان ها از نظر کشت اجرایی کنیم، توجیه پذیر است؟

ملک زاده: البته باید طرح های بلندمدت اجرایی شود. قانون انتزاع که در وزارت جهاد مدتی اجرایی شد برکات زیادی داشت و مسیر برای تولید گندم، چغندر قند و دانه های روغنی هموار شد اما بسیاری از آن زمان شانتاژهای خود را علیه اجرا شدن این قانون در وزارت جهاد آغاز کرده بودند و همین شد که این قانون را از وزارت جهاد گرفتند در حالی که همان موقع هم تنها اسما این قانون را به وزارت جهاد داده بودند و هیچ حمایتی از آن انجام نمی شد. مثلاً قرار بود دولت آیین نامه آن را ظرف 6 ماه آماده و ارائه کند اما یک کلمه از آن هم تبیین نشد.

فارس: تولید نامتوازن محصولات کشاورزی و گرایش عمدتاً به محصولات غیراستراتژیک چه تبعاتی می تواند داشته باشد؟

ملک زاده: این روش تولید منابع آب و خاک را از بین می برد و چون برای محصولاتی که تولید می شود بازار صادراتی نیز به آن شکل نداریم ضایعات فراوانی ایجاد می شود و هزینه زیادی روی دست تولیدکننده می گذارد. تولیدکننده ورشکسته می شود؛ مثلاً نمونه ای را من خودم دیدم که کشاورز کل زندگی اش که 200 میلیون تومان نبود را به کمک تسهیلات روی مزارع گوجه فرنگی در حد یک میلیارد تومان هزینه کرد که به علت نبودن بازار صادراتی همه زندگی اش را از دست داد. این نوع روش تولید باعث مهاجرت، شغل های کاذب و بدهکاری می شود. کشت نکردن محصولات استراتژیک باعث خروج ارز از کشور و تحمیل ضررهای فراوان به جامعه می شود.

همچنین وارد کردن محصولات استراتژیک هم تبعات خود را دارد؛ مثلاً سلامت این گونه محصولات واقعا قابل تضمین نیست. همین اخیراً محصولات ذرت وارد کشور شد که همه آلوده بودند. امروزه بیوتروریسم از طریق محصولات وارداتی قابل انکار نیست.

فارس: آیا تأمین امنیت غذایی با ادامه این روش امکانپذیر است؟

ملک زاده: امکانش نیست. مسائل سیاسی که بین کشورها وجود دارد همچون بیماری کرونا که اخیراً شکل گرفته است، امنیت غذایی را برای کشورها بسیار مهم و با اهمیت کرده است. مثلاً گندم را از تولیدکنندگان داخلی 2 هزار و 500 تومان می خرند اما اگر بخواهند وارد کنند باید 4 تا 5 هزار تومان هزینه کنند. شاید قبلا واردات گندم ارزان تمام می شد و بسیاری با وارد کردن محصول گندم و فروش آن به دولت سود زیادی می بردند، اما اکنون واردات بسیار گران تمام می شود و ما باید از تولیدکنندگان داخل حمایت کنیم تا محصولات اساسی و استراتژیک را در داخل تولید کنند.

از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها صادرات خود را قطع و یا محدود کردند که به دو دلیل است؛ یا از انتقال ویروس نگران هستند و دلیل دوم این که ذخایر استراتژیک خود را می خواهند چند برابر کنند تا تأمین داخل اولویت اول آنها باشد.

فارس: کشورهای دیگر چه نگاهی به محصولات استراتژیک دارند؟

ملک زاده: اکثر کشورها محصولات اساسی و استراتژیک خود را در اولویت نخست قرار داده اند، حتی آنها اقدام به واردات آب مجازی می کنند تا فضای زیادی برای تولید محصولات استراتژیک آنها باز شود. مثلاً به جای این که زمین های خود را به تولید محصولات آب بر اختصاص دهند، این گونه محصولات را از کشورهای دیگر وارد می کنند و در زمین های خود محصولات استراتژیک می کارند.

گفت وگو از بهروز نوری

فارس

کلید واژه :

غفلت

،

تولید محصولات استراتژیک

،

تهدید امنیت غذایی

ثبت نظرات
captcha